Asi to skončím

Asi to skončím https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449245/bmid_asi-to-skoncim-s4I-449245.jpg 3 110 35

Jede se představit rodičům svého přítele Jakea, jenže zimní návštěva odlehlé farmy asi není nejlepší nápad, zvlášť když se kolem vztahu těch dvou od začátku vrší pochybnosti. Jakeův domov se sice nachází jen dvě tři hodiny jízdy z města, ale stejně by pro ni asi bylo bývalo lepší nikam se nehrnout, protože nadaný vědec, s nímž se zná sotva sedm týdnů, je pořádný intelektuální svéráz. A ten vemlouvavý Hlas v mobilu, který jí denně naléhavě volá, si neumí k nikomu známému rozumně přiřadit… Když pár dorazí na farmu, v mrazu se válí mrtvá zvířata a samo stavení uvnitř vypadá málem jako motel Normana Batese. Křečovitě usměvavá máti je chodící sbírkou neuróz a Jakeova prababička zešílela. Další hrůzy tam snad nečekají – avšak co ve sklepě…? Debutová novela Kanaďana Iaina Reida výtečně vrství a převrací děsivé zákonitosti oblíbeného viktoriánského žánru ve zprávu o duši, z níž tuhne krev ještě víc, než je v nelítostné tundře nezbytné. Nejočekávanější horor sezony na filmové plátno pro kanál Netflix převedl další znalec pokroucených závitů dnešní lidské mysli: oscarový scenárista a režisér Charlie Kaufman.... celý text

Literatura světová Novely Thrillery
Vydáno: , Leda

I'm Thinking of Ending Things , 2016

michterhel
23.06.2021 2 z 5

3 týdny čtenářského života v pr.. fuč. Ano, tak dlouho jsem tomu dílu dával šanci, aby mě vtáhlo do děje. A já, blbec, jsem to dočetl až do konce. Jediné, co mi utkvělo v paměti, že v Kanadě jsou asi k sehnání hodně kvalitní opiáty.

Lily101
03.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Z první části knihy jsem byla nadšená. Obávala jsem se, po zdejších recenzích, že se budu muset do čtení nutit, ale vůbec.

Závěr jsem tak nějak trošinku čekala (i s ohledem na zatím poslední přečtenou knihu “Dívka na kolejích”), ale současně jej i nechápu. Musela jsem pár pasáží ze školy proletět rychle očima (neb jsem bojácný typ), tak možná i proto, ale závěr je za mě nedovysvětlený a tak nějak si jej interpretuji tak, jak sem si od určitého okamžiku myslela, že bude (a to většinou nepředvídám závěr knihy správně a bývám tak překvapená).

Zvláštní kniha.

P.S.-Film jsem neviděla a až nyní, když jsem procházela znovu napsané recenze níže, jsem informaci zjistila. Nicméně není nic pro mě, jsem bojácná.

veronika4001
15.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Autor ví jak na to. Zpočátku jízda v autě, vzájemné povídání si. Nejprve hrdinka povídá o sobě a o tom, co jí zajímá, totéž pak její přítel Jake. Říkala jsem si, proč si povídají způsobem, jakým si povídají. Nesourodá a nesouvislá komunikace, beze smyslu. V čem byla pointa? Vždyť Jake je úplně mimo chápání. Bude to důležité pro děj v knize, bude se vůbec od ní odvíjet děj? Komunikace nikam nesměřovala a vázla, ty okamžiky ticha. Do toho všeho zvonění a pípání mobilu hlavní hrdinky. Stará a neobyčejně nepřirozená farma Jakeových rodičů. Zvláštní chování rodičů a Jakea. Cesta zpět. Opět nepřirozený rozhovor hlavní hrdinky s jejím přítelem. Velké pauzy ticha. Po tuto část knihy to bylo hororově vyznívající. Horor nastává až ve staré budově školy. Tma, plno sněhu, zima, hniloba, zápach. Kde je Jake? Tato část je nejlépe popsaná. Tady autor využívá psychologického podtextu, ví, kde napnout a zatahat za strunu, dokáže zachytit stíny a ze stínů i vyjít, dodává váhu pnutí, dokáže pracovat s melodramatem. Zpočátku nudná inscenace "něčeho" se změnila ve vkusný horor. Staré budovy nikdy neomrzí a tato kniha je toho příkladem.

ZoeChaya
10.05.2021 1 z 5

Přemýšlela jsem, jak je možné, že něco tak neoriginálního, neinteligentního a nudného mohlo vyjít knižně. Za mě to byla ztráta času.

kalinkacz
06.03.2021 2 z 5

No uf, co tohle bylo... Knihu proslavil seriál na Netflixu a mě oslovila krásná obálka, která se zlatavě třpytila... Uvnitř jsem ale dostala něco úplně jiného... První polovina knihy je jen pouhým popisem cesty dvou hlavních postav k rodičům... V druhé polovině pak konečně nějaké zvraty přišly, ale pro mě byly nesmyslné a nedovysvětlené a po nudné první polovině mi bylo jedno, jak vše dopadne... Za mě tohle bohužel ne...

annettka1098
11.02.2021 5 z 5

Část v autě je poměrně dlouhá (cca polovina knihy) a chápu, že některé může odradit, protože se tam zdánlivě nic neděje. V této části jde však především o myšlenky a názory, je to pouze myšlenkový pochod a dialog dvou lidí sedících několik hodin vedle sebe. Je to rozhdoně kniha pro čtenáře, kteří nevyhledávají přílišnou akci. Když si na knihu vzpomenu, mám pocit, že jsem skutečně byla na dlouhé jízdě autem. Tak dokonal dokázal autor situaci navodit. Nakonec ve mě zůstává pocit, že si knihu potřebuji přečíst znovu, protože v ní je tolik myšlenek, že mi určitě něco uniklo. A za to si rozhodně kniha i autor zaslouží plné hodnocení.

3497299
08.02.2021 4 z 5

Jeden z vzácnějších případů, kdy kniha podnítila smysluplnou filmovou adaptaci. Smysluplnou proto, že Kaufanův (patrně) známější film rozvíjí přítomné motivy, ale zůstává autonomní – netvoří obvyklou banální audiovizuální analogii textu. Reidova kniha je nápaditým příspěvkem k žánru psychologického hororu. Stojí přitom na natolik svébytných nápadech, že pro ni žánrové škatulkování nemůže být adekvátní. Reida budu určitě sledovat, protože je autorem, který nekopíruje, ale staví vlastní. Lepší být uzavřen v solipsistické ulitě, než se nudit na procházce nekonečnými kilometry monokulturního lesa – alespoň tedy z hlediska čtenáře.

Keen.lady
05.02.2021 3 z 5

Nejdříve jsem viděla film a až poté četla knihu, kterou jsem dostala (sama bych si ji nekoupila, protože film se mi nelíbil). Kniha byla lepší, dokonce díky ní více oceňuji i film - ten dle mě není možné bez knihy úplně pochopit). Kniha pro mě byla dlouhým a vcelku nudným čekáním na vysvětlení, kde mě náznaky a rozpory rozčilovaly a dialogy byly kostrbaté. Znovu ji číst nebudu, ale úplná ztráta času to také nebyla. Těžko popsat bez spoileru, obsah je takový samoúčelný a neoriginální, protože tenhle typ vysvětlení na konci je útěk autora, který už byl použit mnohokrát. Na knihu moc slabý námět, jako kratší povídka by se hodilo více.

Politre
14.12.2020 5 z 5

Už první kniha od Iaina Reida, co u nás vyšla, mě velice zaujala a pobavila, ale tahle jeho debutova knížka je snad ještě lepší. Naprosto bravurně zvládnutý psychologický mindfuck thriller s místami opravdu creepy atmosférou, kdy vám autor v průběhu dává jisté náznaky o co by se mohlo jednat a kdy vám až na úplném konci do sebe vše zapadne a aspoň u mě se dostavila husí kůže a takový ten pocit, že si to okamžitě chcete zopakovat a hledat tam ty náznaky k rozklíčování příběhu. To jsem si zopakoval při sledování Kaufmanova filmu, který se také velice povedl a určitě doporučuji ke zhlédnutí. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, mohli byste totiž přijít o vskutku nevšední "lynchovský" zážitek.

pastelka53
13.12.2020 1 z 5

Asi nejsem autorovo cílovou skupinou.
Kniha mě vůbec nezaujala, vše se strašně táhlo a zdlouhavé dialogy mě nudili.

Nekťa
22.11.2020 1 z 5

Možná nejsem ta správná cílová skupina, ale pro mě to byla dost divná knížka. Tak lákavý námět a v podstatě slátanina. Dialogy se mi zdály často nelogické, myšlenky hlavní hrdinky chaotické. Četla jsem dál, abych věděla, jak to dopadne, ale konec mě také zklamal.

josefina_silena
01.11.2020 5 z 5

Knihu považuju za jednu z nejlepších, kterou jsem tento rok četla. Naprosto fantastický psychologický thriller, který jde jen těžko popsat bez spoilerů. Rozhodně se nejedná o příběh, který vám autor jen tak naservíruje. U této knihy se musí čtenář zamyslet na každé stránce a všímat si malých detailů, hledat symboly a skryté nápovědy. V průběhu knihy vás napadne mnoho možných variant, ale v poslední kapitole je už celkem jasné, jak to všechno je. Doporučila bych všech náročnějším čtenářům nebo milovníkům psychologických dramat, thrillerů a hororů.

Po dočtení také doporučuji zhlédnout filmové zpracování Charlieho Kaufmana, který si s dílem poradil mistrovsky.

MMacicekk
27.09.2020 5 z 5

Mně se kniha líbila od první stránky až do poslední. Bavily mě dialogy, které pár vedl cestou v autě. Líbila se mi tíživá atmosféra i sněhová bouře, která strach ještě více podněcovala. Autorovi se povedl napsat psychologický thriller/horor přesně tak, jak si ho přestavuji, a kterému nechybí ta správná dramatičnost. Knihu bych ráda doporučila hororovým nadšencům, kteří nepotřebují litry krve a spoustu lekavých scén či snad nějaké nadpřirozeno, ale vystačí si s tíživou atmosférou, bušením srdce, mrazením v zádech a pořádnou dávkou napětí. Zajímavé dialogy a myšlenky jsou jen třešničkou na dortu.
Filmové zpracování je odpad a nedoporučuji.

Nikola_
22.09.2020 1 z 5

Tohle ne.. Dočetla jsem jen proto, že jsem chtěla vědět, jak to dopadne.. A i konec mě zklamal

To-z-kanálu
16.09.2020 4 z 5

Zajímavě vymyšlená kniha. Psychologické drama maskované za thriller. První třetina knihy pro mě nebyla zrovna záživná, zato zbytek byl hodně intenzivní, mrazivý a napínavý. Děj byl takový schválně matoucí, o konci jsem musel chvilku přemýšlet. Po dočtení jsem se vrátil zpět, trochu si knihu prošel a znovu si přečetl mezikapitoly psané kurzívou. Nakonec jsem z knihy nadšený, je to hodně jiný thriller a to není na škodu. Ani film od Kaufmana není špatný. V řadě pasáží se od knihy liší.

zfilmováno kanadská literatura

Iain Reid
kanadská, 1981
2020  65%Asi to skončím
2019  65%Sok

Kniha Asi to skončím je v