Arvéd

Arvéd https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497754/bmid_arved-DvT-497754.jpg 4 71 71

Čemu všemu lze zaprodat duši? Knižní předloha mysteriózního filmu. Malostranský ďábel, Malostranský vrah či Ďáblův přítel. Taková přízviska si od poválečného tisku vysloužil Jiří Arvéd Smíchovský – dvojnásobný doktor, proslulý okultista, polyglot s fotografickou pamětí. A také kolaborant s nacistickými okupanty. Faustovský román inspirovaný osudy kontroverzní postavy českých dějin vypráví o tom, kam jsou lidé schopní zajít, aby dosáhli svého cíle. Arvéd byl ochotný vydat se až za hranice samotného pekla.... celý text

boticelli
30.10.2017 5 z 5

Roman na hranici literatury faktu. Prijemna forma jak se dozvedet neco zajimaveho z historie jednoho stoleteho domu co jeste stoji. Pri pristi navsteve Prahy - dum Malostranskeho dabla - cil c. 1!

Vesmich
31.12.2016 5 z 5

Knihu jsem objevila za výlohou píseckého antikvariátu u Putimské brány. Zaujala mě obálka, název i podtitul. Začala jsem jí číst hned a četla a četla. Náramný příběh! Napínavý, tajemný. Génius vystavovaný pokušení, z nichž některá nechal ležet a jiným neodolal. Jakmile jdu přes Klárov, nikdy se nezapomenu podívat na Dům u Zlaté lodě a vzpomenout na doktora Smíchovského.

PAVEL z BRNA
05.12.2016

O mágovi Smíchovském jsem věděl už dřív neboť jsem se zajímal o české okultisty první poloviny 20. století a tak jsem si s nadšením přečetl tuto knihu. Trochu mě zklamalo, že
jsem se nedověděl moc o jeho magickém životě, kromě černo-magickém útoku na Hitlera ale kniha byla tak poutavá, že mě to záhy moc nevadilo. Líbilo se mi, že autor tohoto výjimečného knihomola nesoudí a jen prostě popisuje těžkou dobu a kriminály, kterými osudem zkoušený mág, kabalista, zednář a satanista ale i dvojitý agent procházel. Asi nejsilnější pro mě je scéna z cely, kde Smíchovský pobýval s katolickým farářem, kterého se ptal, proč jím neopovrhuje jako všichni ostatní, proč s ním má soucit. Dostává odpověd, že je jen trpící člověk.

vandalka
18.06.2016 4 z 5

O existenci Jiřího Arvéda Smíchovského jsem se dozvěděla před přesně dvanácti dny. Díky románu Jana Poláčka na něj ale do smrti nezapomenu. Pořád sice nemám v podstatě tušení, co byl Smíchovský zač, ale je mi to úplně jedno :))

Tak jinak. Malostranský ďábel je moje druhé setkání s tvorbou Jana Poláčka a mně se prostě nesmírně líbí, jak ten člověk píše. Jeho smysl pro detail, schopnost vás vtáhnout do příběhu, který vypráví, obklopit vás houstnoucí atmosférou a jako blikající lucerna vás provést na druhou stranu. Podtitul „Život a smrt mága dr. Smíchovského“ není úplně přesný, protože román zachycuje různé zlomové či jinak významné okamžiky odehrávající se spíše ke konci Smíchovského života – v zásadě od začátku druhé světové války do jeho smrti ve věznici na Mírově. Mám dojem, že se autorovi skutečně povedlo to, oč usiloval – předvést Arvéda jako nejednoznačného a neuchopitelného člověka, jehož hlavní motivací byla touha po vědění (které mělo vést k moci), a který „ďábel“ ho zrovna mrskal, tomu sloužil, jen když mu to pomohlo na cestě za poznáním. Byl ale jen amorální oportunista a nebo měl i světlejší stránku? Dozvíme se sice, že udělal i dobré věci, ale už nikdo neví, co k nim Smíchovského vedlo, zda se jednalo o kalkul nebo prostý projev lidskosti. Po dočtení mi v hlavě zůstalo veliké množství otázek, tím dobrým způsobem. Jsem ráda, že ve Smíchovském nemám jasno.

Struktura románu je cyklická, prokládaná shrnutím společenských a politických dějů z období, které vždy zachycuje následující kapitola. A obloukem se nám tu vrací i ďábel, který mění tvář podle toho, kdo je zrovna u kormidla. Byla to zmršená doba, válečná i poválečná, a plodila zmršené lidi. Otázka, jestli byl Smíchovský zmršenější než ti ostatní, zůstala nezodpovězena, ale už to je vlastně úspěch – pokud si po přečtení částečné biografie „toho kolaboranta a udavače, který doma ve sklepě vyvolával ďábla“ říkáte, že třeba nemusel být skrz na skrz špatný, je to dobře odvedená práce.