Ars poetica. Z úvah o básnickém umění od starověku po dnešek

Ars poetica. Z úvah o básnickém umění od starověku po dnešek https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167931/bmid_ars-poetica-z-uvah-o-basnickem-umen-Beu-167931.jpg 4 5 1

Sborník shromažďuje texty povahy uměnovědné, estetické, literárněkritické i úvahy o poezii. Slovníkové uspořádání knihy má usnadnit hledání jména autora, chronologická tabulka na konci zařazuje autora do časových souvislostí. Editor se snažil uplatnit ve výkladu a výběru textů i hledisko vývojové, chce ukázat autora od jeho raných názorů po pozdější, zralé období jeho myšlení. Ve svazku mají převahu texty básníků, ale zařazeno je i několik filosofů či kritiků, jejichž dílo mělo velký vliv na vývoj básnictví.... celý text

Pablo70
17.03.2024 4 z 5

Vladimír Merta se své písni Astrolog zpívá – bezcenný a prázdný jak kniha poetiky. Míní tím, že nad poetiku uspořádanou v knize, jsou mnohem cennější básně samotné. V této knize poetiky je toho ale k nalezení docela dost. Třeba definice poezie od Pabla Nerudy – tedy opracovaná lidskou rukou a jejími úkony, proniknutá potem a čoudem, páchnoucí močí a potřísněna rozmanitými profesemi, jež jsou konány po zákonu i mimo zákon
Uspokojil mě i Eliotův výrok: Kdosi pravil – mrtví spisovatelé jsou nám vzdáleni, protože my známe o tolik víc, než znali oni. - Přesně tak, známe totiž právě je.
Nebo Mallarmé, chcete-li: Věci jsou zde, netřeba je tvořit. Nutno jen, abychom chápali jejich vztahy.
Karel Čapek je chápal: Poezie a umění je tak trochu Egyptsko-chaldejský snář bdělé skutečnosti. Vykládá nám skutečné věci, tak jako Josef Egyptský vykládal faraónovi sny. To je významný úkol umění.
Ars poetica má přes 500 stran. Čas od času si v ní počtu. Najděte si své oblíbené výroky o poezii!

Autoři knihy

Václav Kubín
česká, 1920 - 2007

Kniha Ars poetica. Z úvah o básnickém umění od starověku po dnešek je v