Ani abbé, ani modrý

Ani abbé, ani modrý https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93651/bmid_ani-abbe-ani-modry-23x-93651.jpg 3 3 2

Román z doby mládí J. Dobrovského, kdy se začíná jeho vědecká kariéra. Autor nás seznamuje s několikaletým obdobím v životě českého vědce na přelomu 70. a 80. let 18. stol., která tráví jako vychovatel u Nosticů a projevuje se nejen jako sebevědomý a uzavřený ml. muž, ale také jako člověk, kterému ani láska není cizí. Autor zobrazuje vědecké a názorové spory i politické intriky. Zejména si všímá vystoupení ml. vědce proti kultu Jana Nepomuckého a předvádí čtenáři Dobrovského příznivce a odpůrce.... celý text

Maki229
12.11.2023 5 z 5

Před časem mě začala osobnost Josefa Dobrovského zajímat z jednoho prostého důvodu. Uvědomila jsem si, že ze školy ho známe z balíku národního obrození s ostatními známými jmény. Ale vůbec jsem nevěděla, že Dobrovský byl o generaci starší než všechny další postavy národního obrození: Jungmann z nich nejstarší, Palacký, oba narozeni na konci 18.století a pak už známá plejáda jmen 19.století: Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben, Josef Kajetán Tyl a další. Já si uvědomila, že vše musí nějak začít a že ze všech těch jmenovaných byl Dobrovský první. Samozřejmě nebyl jediný, koho pozvednutí češtiny zajímalo, ale lidé kolem něho nebyli tak výrazní a někteří se báli moci úřadů, což se jim už vůbec nedá vyčítat, známe to z dob nedávno minulých a prakticky dodnes. Oproti tomu Josef Dobrovský se držel myšlenek, postojů, tehdejších věděckých poznatků, kterým věřil a které souzněli s jeho svědomím. To šel klidně hlavou proti zdi. V knize je to patrné především proto, že ho popisuje ve věku 25 let se vším co k tomu patří. Líbí se mi, že navzdory těžkostem, které provází každou dobu, je to kniha o naději. Hodnotím 4,5 hvězdami. Drobnou výtku mám pouze k místy zhuštěnému obsáhlému čtení na pár stranách nabitými informacemi, ale jen malinko, ostatní děj pěkně odsýpá. Doporučuji každému, koho zajímá historie

JulianaH.
13.01.2020 odpad!

Knížku jsem si koupila jako odměnu za maturitu, ale byl to danajský dar. Zvládla jsem ji přečíst zhruba do půlky, než mi došla trpělivost s autorovým tupým antikleriálním komunismem a trapnými pokusy nacpat erotiku tam, kde neměla co dělat. 0/10.