Anglický pacient

Anglický pacient https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15338/bmid_anglicky-pacient-L3g-15338.jpg 4 241 68

Příběh je zasazen do válkou zničené italské přírody. Hlavní postavou je anglický letec, umírající na popáleniny, který vypráví svůj příběh mladé zdravotní sestře, jež o něho pečuje. Do jejich odloučeného místa přibude ještě sighský ženista a italský zloděj. Tyto postavy ve svých myšlenkách, dialozích a vzpomínkách odkrývají svoji minulost a dávají tak čtenáři možnost pochopit jejich příběhy. Román byl také úspěšně zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The English Patient , 1992

Dany58
17.02.2019 1 z 5

Vůbec se mi kniha nelíbila. Zmatené přeskakování a chvílemi jsem netušila, co vlastně čtu. Kdybych nečetla knihu do výzvy, odložila bych ji hned na začátku.

Lienilda
17.02.2019 3 z 5

Špatně se mi četlo, ale zvládla jsem to. Pár stránek vždycky super, ale pak se děj zase rozskakal a ja byla častokrát ztracená. Prožívá to právě nebo vypráví o tom a kdo to vlastně mluví? Tím, že je ten milostný příběh skrytý v mnoha vyprávěních, vlastně ani nevím jak to dopadlo s Katherine v jeskyni. Škoda... Vybrala jsem si tuto knihu do kategorie ManBooker prize, v naší malé knihovně jsem mezi tituly co tuto cenu vyhráli, téměř neměla na výběr.

85098211
21.01.2019 3 z 5

Historie tohoto příběhu - aspoň v mém případě - je dlouhá víc než dvacet let ;-). Tenkrát mi na dovolené v Egyptě jedna účastnice zájezdu vyprávěla o tom, že nedávno (bylo to v roce 1996) viděla tento film, který se jí zdál nudný a prostě absolutně nestravitelný. Nedala jsem se však odradit a film jsem posléze shlédla také. A ten se mi tenkrát docela líbil, i když nevím, jak bych hodnotila teď, protože jsem ho od té doby neviděla. Nyní jsem si knihu vybrala do Čtenářské výzvy. A musím přiznat, že jsem byla dost zklamaná. Příběh je opravdu hodně zdlouhavý a rozvláčný, dokázal mne zaujmout jen místy. Ale vzhledem k tomu, jak na mne kdysi dávno zapůsobil film, jednu hvězdičku přidávám ;-).

Kerberos
01.01.2019 3 z 5

Takové pomalé vyprávění,film jsem neviděla,ale asi se podívám abych si přiblížila atmosféru ve které se to odehrávalo.

Janadvorackova
26.12.2018 5 z 5

Málokdy se mi stane, že nevím, jestli byl u něčeho lepší film, nebo kniha. Tady se oboje krásně doplňuje. Přeci jen film byl uspořádán trochu jinak, než knižní příběh.

Autor se vyřádil na detailech, takže se neubráníte hlubokému zamyšlení :), s hrdiny prožíváte v přítomnosti i jejich minulost a opačně. Vůbec se nedivím, že příběh sklidil ceny, které dostal.

Slyšela jsem audio verzi. U knih hlubokého ražení jsou namluvené knihy asi lepší.

Atuin
04.07.2018 5 z 5

Kniha která se před vámi rozvine jako koberec a vy jdete. Jste svědky komorních ( a překrásně napsaných) událostí, věci a otoček, které slovem autora dostávají nový a další rozměr. Atmosféra nepřekonatelná..

jana1976
23.04.2018 4 z 5

Před časem při čtení knihy jsem se ztrácela, nyní jsem si ji poslechla jako audio a musím opravit svůj názor. Víc jsem se při poslechu soustředila. Je opravdu krásná...

leny.wood
12.03.2018 4 z 5

Stále marně přemýšlím, jak se někdo mohl ztrácet v časové ose. Ani jednou jsem nebyla zmatená a jestliže mi nějaká pasáž nebyla jasná, přečetla jsem si ji pomaleji, abych si děj utřídila. Přiznávám, že se v knize vše děje jaksi pomalu, ale na druhou stranu... Užijte si to čtení, jednotlivé popisy, slovní obraty, vžijte se do jednotlivých postav a do doby, v níž se příběh odehrává.

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Kniha je velmi pomalá. Myslím,že už jsme trochu naočkovaní tím,že by se pořád mělo něco dít a když se "nic neděje",jsme zklamaní. Ale u takového motýla v kukle,nebo semínka květiny se taky zdánlivě nic neděje-chce to dát jim čas..

petra4080
14.10.2016 3 z 5

Tahle knížka se mi moc dobře nečetla, dílo je napsáno příliš rozvláčně, na druhou stranu vás nutí přemýšlet.

Vlastina67
04.09.2016 2 z 5

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla. Vůbec mě to nebavilo stejně jako Stůl v koutě - Michael Ondaatje nebude můj šálek čaje.

Domca1
30.08.2016 2 z 5

Jedna z kníh, čo som nedočítala. Vzdala som to v tretej kapitole, keď som už nevedela čo je opis, čo spomienka a o čom vlastne čítam.

jana1976
17.06.2016 4 z 5

Filmové zpracování se mě líbilo, pustila jsem se do knihy s tím, že určitě budu mít ze čtení pěkný zážitek. Bohužel jsem se v ději ztrácela. Kniha mě moc nenadchla. Očekával jsem od ní víc.

wiix
21.03.2016 3 z 5

Strácala som sa v deji i v spomienkach. Išlo mi to pomaly a nezáživne, ale hlavne bez emócii.

Ajrad1981
04.02.2016 3 z 5

Četlo se to jaksi divně, pomalu. Já bych tomu příběhu Oscara určitě nedala, i když film může působit jinak, navíc filmy bývají kolikrát úplně jiné než předloha. Pro srovnání na film mrknu, někde ho doma mám. Jinak kniha, co se mého hodnocení týče, tak průměr.

Rade
08.04.2015 4 z 5

Kniha je vlastně dost o něčem jiném, než film, který jsem kdysi viděla. Kniha je základ, ze kterého byl tak trochu vypreparován příběh o anglickém pacientovi pro film. Některé postavy byly ve filmu upozaděny (kniha je psána z pohledu Inda), jiné upřednostněny. Slabší 4 hvězdy.
Film jsem viděla prvně hned po uvedení do kin (knihu jsem si přečetla později v návaznosti na to) a byl to pro mě úžasný zážitek. Viděno v TV po mnoha letech se už ale to bezbřehé nadšení z filmu tolik neopakovalo....

Ječmínek
27.05.2014 2 z 5

Moc nelíbilo. Nějaké nečtivé.

Marquis
04.02.2014 4 z 5

Zaujímavé a pútavé čítanie, preto tak trochu zamrzí, že sa mi dostal do rúk najprv film, ktorý sa mi zdal ešte o kvapôčku lepší. Čo ma však v porovnaní s ním potešilo viac, bol väčší priestor pre tajomného feťáka Caravaggia, ktorý by si zaslúžil kľudne aj vlastný príbeh. Ako pôsobivá zmes najrozličnejších postáv a príbehov však Anglický pacient funguje perfektne.

Venezia
11.07.2013 5 z 5

Krásna kniha a výborne urobený film, ktorý dostal zaslúžene kopec Oscarov. Škoda, že realita bola iná. (Almásy bol vraj nepekný homosexuál a na strane Nemcov.)

Zuzika
15.03.2013 4 z 5

Krásná literatura v pravém slova smyslu....