Anděl milosrdenství

kniha od:


Koupit

Válečný lazaret rakousko-uherské armády uprostřed první světové války na haličské frontě je drastickým dějištěm baladické novely, v níž se odehrává životní drama mladé české ženy Anežky, vdovy po majoru c. k. armády Adolfu Brunnovi, původci mnoha krutostí páchaných na zajatcích i místním obyvatelstvu. Anežka, dodatečně prohlédající charakter i činy svého muže, chce odčinit alespoň zčásti zlo, které působil, a přihlásí se jako dobrovolná ošetřovatelka nemocných a raněných....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5553/andel-milosrdenstvi-08J-5553.jpg 3.741
Žánr
Válečné, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Anděl milosrdenství

Přidat komentář
jprst
26. února

Přečteno někdy zhruba před třiceti lety ale stále si na tento příběh dokážu vzpomenout, což svědčí o tom, že byl svým způsobem výjimečný a poutavý. Prostě autor tyhle příběhy umí.

lencin
24.08.2020

Lyrický příběh z 1.světové války. Vdova po vojákovi se stane ošetřovatelkou v lazaretu a má vztah se zajatcem.
(2006)


radkamiz
03.08.2016

nadšena........krásný ponurý milostný příběh, tato kniha má úchvatné filmové zpracování, slovenské, s krásnou hudbou.....dostala mě jak kniha, tak film

JaMar28
18.08.2015

Krátké depresivní dílo zasazené do první světové války pojednává o pocitu viny vdovy Anežky Brunnové, která znaje zločinnou činnost svého někdejšího manžela během války, vstupuje jako dobrovolnice do vojenské nemocnice. Zde prožívá krátký románek s polským zajatcem a léčitelem, který ji využívá k tomu, aby mohl utéct. Celá knížka je ponurá, hlavní postava nešťastná a pravděpodobně zcela rezignovaná, znechucená válkou a snad i celým lidstvem, přesto se ale lidem snaží pomáhat a dokonce za to nakonec i umírá. Není to dílo s nějakým výrazným epickým příběhem, je to spíš kratičká epizodka z průběhu první světové války, ukazující zoufalství, bezradnost a pesimismus, který válka plodí. Občas může být čtenář zmaten autorovými skoky v čase a místě děje, ale není jich moc. Popisy situací, pocitů a prostředí zvládá autor dle mého názoru skvěle, jako bych to viděl přímo před očima.

Dáma s hrnstjm
03.01.2015

Zajímavé téma, doba i prostředí, ovšem zpracováno průměrným způsobem. Hlavní postava Anežka je zvláštní a má často nepochopitelné jednání, působí nepřirozeně a chová se jako typická naivka (možná je to tím, že autorem jejích myšlenkových pochodů je muž, možná tak ženy prostě vidí...). Dějová linie je krátká, obsahuje jen pár zvratů, některé z nich jsou předvídatelné. Trochu chaotické je uvedení do děje, odehraje se na několika řádcích a nic moc není vysvětleno. Hodnotím jako průměr.