Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4223 938

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

Katka2382
11.06.2020 5 z 5

Jo tak tohle byla jízda.Za mě stopro lepší než Stoletý stařík,mnohem víc jsem se bavila.Autor má skělý smysl pro absurdní situace,hlavně oceňuju ze čtenář nemá ani nejmenší tušení kam se děj bude ubírat.Prostě skvělá humorná oddechovka.

Toru
06.06.2020 5 z 5

Skvělý příběh od začátku až do konce. Hlavně na konci jsem se zasmála.

stanislav0373
03.06.2020 5 z 5

Jo, tohle je styl humoru a vyprávění, které mě baví...Jasně, čtenáři mohou namítat nesmyslností, zdánlivou nereálností či úplnou nemožností se vůbec uskutečnit, ale! Toto není literatura faktu, tohle je prostě peckovní oddychovka.

ReadMore
21.05.2020 2 z 5

Hodnoceno třemi protože

1. ze začátku zajímavé a humorné, ale v půlce ten děj začíná být dost přehnaný až úporně nesmyslný, přechází v nekvalitní americkou komedii

sporran
17.05.2020 5 z 5

Dávám Analfabetce plný počet, protože jde sice o lehčí literární žánr, ale kniha rozhodně pobavila a při čtení chytla. Příběh je spletí absurdních zápletek s nádechem černého humoru. Už jen ten začátek - prostředí jihoafrických vynašečů latrín. Možná to zní lacině, brakově, ale já v celé knize brak nevidím. Za řadou situací je spíše vidět předsudek společnosti, který autor obrací naprosto naruby. Kniha je plná "kouzelných" absurdit, ale když se člověk více zamyslí, tak v našem životě se s řadou absurdit setkáváme a nejsou třeba až tak kouzelné. Myslím si, že kniha bude čtenáře rozdělovat na dva protipóly, zastánce humorného žánru s nadsázkou a odpůrce, kteří ji budou řadit k plytké a možná i laciné literární tvorbě autora, který se veze na vlně Staříka....

lindaofarim
13.05.2020 3 z 5

Takový stařík v sukni. Ale na rozdíl od staříka mě děj moc nechytl. Neodsýpalo to a spousta pasáží byla podle mě zbytečně zdlouhavá. Líbily se mi poslední kapitoly s králem. Kapitoly, kde se vyskytovala Nombeko bych hodnotila minimálně 4*, ale zbytek nic moc.

TajemnýSmrad
12.05.2020 2 z 5

Mám strach, že když dám Analfabetce nízké hodnocení, budu označen za analfabeta, neřkuli idiota. Ale jelikož jsem chlapec statečný, tak to zkusím - 2 hvězdičky.

Kniha mi nikterak nevadila, ale rozhodně nemůžu říct, že bych ji dočetl s nadšením odložil a říkal si, že se k ní musím ještě někdy vrátit... Nemusím... Analfabetka stačila jednou a dost.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Skvělý humor, který mi sedl, absurdní zápletky a svižné tempo. Nemám ve své knihovničce příliš humorných knih, ale tahle stojí vážně za to a rozhodně vám ji doporučuji. Je sice dost možné, že styl humoru nesedne každému - pokud vás ale bavil Stoletý stařík, věřím, že vás pobaví i Analfabetka :)

666Jitka
10.05.2020 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od autora četla a opět jsem se od srdce zasmála. Skvělé odpočinkové vtipné čtení...

de_baques
10.05.2020 4 z 5

Vypravěčsky moc povedené dílko, originální potrhlé osudy řady postav nenudí a čtenář absolutně netuší, kam až autor absurditu přivede. Historické pozadí je však silně tendenční, černobílé (možní spíše černočerné) nahlížení na relativně pozitivní minulost a naopak tristní současnost JAR, apriori dehonestační nahlížení na stranu švédských demokratů apod.

YA-girl
04.05.2020 4 z 5

Román svým vypravěčským stylem jakoby "kopíruje" Stoletého staříka, ale co se týče humoru a zápletky, tak mi příběh Nombeko přišel lepší a čtivější; nevím, možná se mi líbilo, že hlavní hrdinka je opravdu inteligentní a tedy její cesta není pouze souhrou šťastných náhod, v jejichž vleku by se ona pouze vezla ;). Je ale pravda, že i tato kniha by za mě mohla mít třeba o 50 stránek méně - přijde mi, že čtenář si ke konci prostě přeje, aby to konečně "nějak dopadlo", a další a další zádrhele jsou už spíš trošku na škodu... Mmch. anotace nahoře, dle které se Nombeko "postupně dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska" - to tedy skutečné zápletce příliš neodpovídá! ;)

Marek.Sc
20.04.2020 3 z 5

Tejto knižke som chcel dať najprv tri hviezdičky. Ale dal som jej štyri. No asi sa to nechytá na storočného starčeka, ale slečna Nombeko ma prekvapovala. Do prvej polovice knižky. Potom to bola síce dejová a zvratová smršť, ale nuda. Tie zvraty boli také, že niektoré mi prišli veľmi pritiahnuté za vlasy. Určite budete nenávidieť jedného z bratov "Holgerovcov" a jeho priateľku Celestine a milovať analfabetku Nombeko, ktorá sa veľmi rýchlo stane protipólom analfabetky. Ale čo ju všetko postretne, nechám na čitateľovi. Bude toho dosť.

RobinZ.
11.04.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Skvělá na zvednutí nálady během pošmurných, deštivých dnů! Opravdu doporučuji! Tolik jsem se zasmál snad jen u Stoletého staříka

Alma5
08.04.2020 3 z 5

Nenáročná, poněkud černohumorná bláznivina na odreagování. Bohužel druhá polovina knihy byla už tak moc rozvleklá, že závěr knihy byl už hlavně úlevou, že to konečně nějak dopadlo a je konec.

kotatkoz
07.04.2020 4 z 5

Nevím zda se to stalo jen mně, ale nevyhnula jsem se vzpomínce na film Milionář z chatrče :) Původní život ve slumu, v těch nejhorších životních podmínkách, ale hlavní hrdina (tady tedy hrdinka) si nesl něco silného v sobě a díky různých drobným zážitkům, náhodám byl jeho příběh absurdně neuvěřitelný. Z obojího na mě šel podobný pocit - od děsu až po cosi čistého, milého...
Takže moje hodnocení Analfabetky je, že pokud máte rádi Stoletého staříka (což mám) a Milionáře z chatrče (což také mám) a nevadí vám určité opakování obojího, pak vás tato kniha nemá moc čím zklamat - leda vaším přehnaným očekáváním :)

Radka1911
03.04.2020 3 z 5

Jednoduchá, odpočinková literatura. Při čtení prvních dvou třetin knihy jsem se bavila, občas i zasmála. Kdyby měl román méně stránek, hodnotila bych více než třemi hvězdičkami, ale ke konci už mi už připadal rozvláčný, pomalý, nudný... až jsem ho musela proložit ještě i jinými knihami. Takže, KONEČNĚ dočteno, vracet se k němu už nebudu.

Anitram22
01.04.2020 4 z 5

Příjemné humorné čtení. Osobně nedoporučuji hned číst po Stoletém staříkovi, ten mi přijde úsměvnější a čtenář by mohl být zklamaný. Analfabetka mi v některých pasážích občas přišla nuceně humorná.

karel0684
28.03.2020 5 z 5

Knihy tohoto autora mají jednu velikou chybu, jsou dost podobné. Je to ale jejich největší výhoda. Lidské, vtipné, čtivé, přisvědčivé... tak trochu mám pocit, že autor musel znát Járu Cimrmana

Misoso
27.03.2020 4 z 5

Príjemná oddychová kniha s dávkou humoru a satiry. Odporúčam najmä na oddych určite si plánujem prečítať aj dalšie knihy tohto autora. Prajem pekný deň. :D

mahdal
20.03.2020 1 z 5

Nějak se neshoduji s většinovým hodnocením této knihy. Analfabetku si do oblíbených knih rozhodně nezařadím; doslova jsem několikrát při čtení tohoto příběhu usnul. Styl vyprávění mi absolutně nesedl, nejsem si jistý, zda za to může překlad, či originál je ze "stejného těsta". Čeho je moc, toho je příliš - využití prvků ironie a sarkasmu může být zdrojem zábavy, avšak když to přeženete, dopadne to takto. Příběh byl zbytečně zdlouhavý, paradoxní situace mi nepřišly zábavné, nýbrž jsem se při čtení nemohl dočkat, až otočím poslední stranu. Věřím, že si kniha najde své čtenáře, já za sebe však nedoporučuji.