Alias Grace

Alias Grace https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375714/bmid_alias-grace-elT-375714.jpg 4 495 135

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století. Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

Alias Grace , 1996

TomTomis
20.04.2020 5 z 5

Další "atwoodovka" přečtená. Musím říci, že jsem ji četl dlouho, ale užíval jsem si to. Místy víc, jindy méně, ale každopádně se autorce povedlo zachytit život v polovině 19. století a dát mu ráz jakési skutečnosti. Nahlížíme do světa vězení, psychických poruch vnímaných tehdejšíma očima, seznámíme se s myšlenkami krásné Grace. Román není pro čtenáře, který hledá rychlý a akční příběh. Tohle je příběh lidské mysli.

Zrzavá_Tereza
19.04.2020 5 z 5

Historický román z dob, kdy se věřilo tomu, že ženy jsou bezpáteřní rosolovití tvorové a bez pořádně sešněrovaného korzetu by se sesunuly k zemi jako roztavený sýr. Kdy se věřilo, že jezení masa způsobuje chuť vraždit. Kdy se měřila hlava zločincům, aby se zjistilo z hrbolků na lebce, jestli jsou to vrazi, zloději nebo podvodníci. Nebo že zrzaví lidé jsou nerudní (což potvrzuju, to na mě sedí!).
Ležela mi delší dobu doma a odkládala jsem její čtení s tím, že to nebude nic pro mě, když jsem spíš na ty thrillery a detektivky... Jak jsem se spletla - tohle je dokonalé a vychutnávala jsem si každou větu!

Vanischka
17.04.2020 3 z 5

Zvláštní, jak se můžete u jedné a té samé knihy chvílemi tak moc nudit a vzápětí se do ní neuvěřitelně začíst

Jaruš7
27.03.2020 5 z 5

Opravdový příběh a jako audiokniha úžasně podaná od autorky a excelentně načtená.
Napětí s citlivou výpovědi ženské intuice proti kruté skutečnosti.

Citace :"Pokud je klid a mír možné vykoupit drobnou lží je to přijatelné."
"Na mém rajském stromě budou vyšití propletení tři hadi. "
Skvělé.

lencin
09.03.2020 4 z 5

Moc krásně napsané. Grace je zajímavá postava a když vypráví,tak se téměř nelze odtrhnout. Zajímavé i reálie Kanady poloviny 19.století.

LucyPevensie
13.02.2020 2 z 5

Nějak jsem to vůbec nepochopila

Vojslava
05.01.2020 5 z 5

Propracovaná četba, kde jsem postupně mohla odkrývat motivy nejen psychologické, ale i literární a grafické. Ačkoliv příběh má jasné ukončení, je otevřený takovým způsobem, jak jsem už dlouho nečetla - ale na položené otázky nikdo odpověď nedá. Je možné jenom zaujmout postoj a přiřadit se k těm, kdo se s příběhem setkali. Kdo hledá jednoduchou a lineární historii, nebude příliš spokojen, ale hloubavému čtenáři rozhodně bude vyhovovat.

Warty
04.01.2020 5 z 5

Velice napínavá a čtivá kniha. Rozuzlení příběhu mě trochu zklamalo, ale alespoň má člověk o čem přemýšlet.

Market = )
02.12.2019 4 z 5

První částí jsem se prokousávala poměrně obtížně, od začátku vyprávění příběhu Grace mě ale knížka vážně bavila. Ve finále mi přišel zajímavý i popis fungování domácností a vůbec společnosti v té době (ze začátku jsem naopak měla poměrně problém si na to zvyknout :-)). A dost by mě zajímalo, jak to celé bylo :-). Za mě lepší než Příběh služebnice, asi mi nepřísluší to hodnotit, resp. je dost možné, že to, co mně vadilo na PS tam bylo úmyslně, ale i tak :-).

makemake
23.11.2019 5 z 5

Úžasný - ať si kdo chce co chce říká, Atwoodová je prostě mistr slova a má ještě jeden dar - převyprávět příběh, který by vás asi jinak ani nezaujal tak, že čtete a čtete a nechcete přestat. Příběh služebné, která prostě nejspíš jen pro svou nevzdělanost a obyčejnost nedokázala říct ne, když se jí naskytla možnost, žít o trochu líp...

terinkha
12.11.2019 4 z 5

Když vyprávěla Grace, byla to pecka! Hlavně ještě se vsuvkami, jak by to řekla Mary Whitneyová, neměla kniha chybu a rychle odsejpala. Rozvleklý konec s Rachel a odjezdem doktora Jordana zvláštní, obeznámení s dalším vývojem přes dopisy zajímavý, poslední dopis Rachel doktorovi milý. Ale zcela upřímně jsem asi čekala, že to bude mít na konci trochu víc šťávy, jak kdyby knize došel na posledních stránkách dech...
Ruku na srdce, jsem ráda, že už mám Grace za sebou! Slabší 4 hvězdy, bavil mě jazyk, styl psaní a vykreslení dobové atmosféry.

BUBINA1971
25.10.2019 5 z 5

Tak tahle knížka mě naprosto dostala.Zápletka a děj super. Malinko mi připomněla Agnes od Hannah Kentové.

Erudite
21.10.2019 5 z 5

Na Alias Grace mi nakonec stačily pouhé dva dny. Kniha Vás vtáhne do dechberoucího vyprávění Grace a nepustí Vás ani na vteřinu... Potápíte se s ní do jejího dětství, vidíte krásy přírody a hrůzy společnosti jejíma očima. Zažíváte krásné chvíle i utrpení, vzpomínáte i zapomínáte s ní. Je vinná či nevinná?
Autorka bravurně vplouvá do historie, odkud nám vytahuje svou verzi Grace Marksové. Vřele knihu doporučuji.

MadamC
03.10.2019 4 z 5

Tento poněkud lehce silnější román je krásný. Řekla bych, že splňuje vše, co by román měl podle mého názoru splňovat. Pomalu, plynule vypráví svůj příběh a my klidně čteme. Na konci je zvrat, který je velmi příjemný a čtenář román dočte dříve, než čekal. Připomněl mi, jak mi čtení románů chybí a že bych je měla opět zařadit mezi své knihy.

aktijnov
26.09.2019 3 z 5

Zajímavá kniha. Ale bylo náročné ji dočíst. Zprvu poutavý příběh se začal v některých pasážích příliš natahovat. Ten happy end bych nečekala... Moc se mi ke knize nehodil.

Šárušš
25.09.2019 3 z 5

Nevím, co bych měla o této knize říct. Přečetla jsem jí opravdu jen proto, ze splňovala jedno z témat čtenářské výzvy.
Děj mě nijak nezaujal. Prokousávala jsem se knihou velmi těžko, nemohla jsem se začíst, ale nějak jsem ji přečetla.
Ale věřím, že si Grace najde svoje fanoušky.

Sisssi
15.09.2019

Moc dobré, rozhodně lepší než Příběh služebnice. Jen škoda, že od seance kniha začíná ztrácet na kvalitě a bohužel dospěje až k za vlasy přitaženému šťastnému konci.

ematurku
09.09.2019 5 z 5

Skvěle navozený dojem 19. století (všechno je od nervů a éterem plují zbloudilé duše), bravurní autorská práce s historickými a fiktivními prameny, chytře se opakující motivy. Vlastně mi ve výsledku vůbec nepřišlo důležité, jak se ty vraždy doopravdy semlely, ale spíš jak geniálně si s s tím Atwoodová pohrála.

Bramborak81
02.09.2019 4 z 5

Autorka čtenáře postupně seznamuje, co se stalo a jak to vlastně s Grace bylo. Vyprávění je občas přerušeno dopisy, doplněno úryvky dobových textů a básněmi. Neověřovala jsem si bližší informace o tomto případu, ale pro čtenářský zážitek netřeba vědět více. Je jen na čtenáři, zda Grace uvěří nebo ne. Občas se v knize objevují zbytečně zdlouhavé pasáže, které tlumí zvědavost, jako to vlastně dopadne. Zklamáním byl pro mě konec, který byl se spíše hodil do romantického filmu na nedělní odpoledne.

tonysojka
29.08.2019 5 z 5

Velmi přesvědčivá sonda do myšlení ženy v tísni,stejně jako u postapo Příběh služebnice.Strhující vyprávění o cestě za lepším životem a utrpením ,které s tím bylo spojeno.
Plastické ztvárnění života lidí v 19.století,jejich myšlení,předsudky,naivní víra ve všemohoucnost lidského rozumu i kritika presbyteriánství s učením o předurčenosti,to vše mne nesmírně zajímalo a čtení jsem si velmi užíval. A zda Grace byla v případě vraždy Nancy vinna?To se už asi nedozvíme,ale já po přečtení kapitoly o představení sehraném s dr.Du Pontem si tipnu,že ano.