Alabama Song

On Idol, ona Ideál – vysněný pár jazzové éry, 20. let minulého století. On světoznámý spisovatel, který proslul několika veleúspěšnými romány, ona kráska amerického Jihu z vážené a zámožné rodiny – Francis Scott Fitzgerald a Zelda Sayreová, dvojice hrdinů tohoto románu. Řeklo by se dvojice předurčená ke štěstí a dlouhému životu na výsluní, opak byl však pravdou. Na vrcholu zářili jen pár let a jejich osobní život zle ztroskotal. Kdo nesl větší vinu: Scott a jeho přezíravost, sklon k pití a přátelství s muži, nebo Zelda a její ctižádost, výstřednost, záliba ve skandálech? Román Alabama song o tom vypráví Zeldinými ústy, takže pravda může být jednostranně zkreslená. A navíc, jak zdůrazňuje autor Gilles Leroy, který za román získal v r. 2007 vysoce prestižní francouzskou literární Goncourtovu cenu, jde o fikci, takže shoda či neshoda s autentickými osudy a postavami zde není podstatná. Podstatný je působivý příběh ženy, která tolik toužila žít naplno, až ji to hubilo. „Kdo jde na bál, musí tančit,“ tak zní motto příběhu. A hrdinka velmi toužila točit se ve víru po parketu, v pevném objetí, necítit těžkou alabamskou půdu pod nohama......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20728/alabama-song-amd-20728.jpg 3.887
Vydáno, Odeon

Alabama Song, 2007

Kniha Alabama Song

Pablo70

Kniha sama není bulvární, ale její námět zcela jistě ano. Kdo se do tohohle tématu pustí, musí se tvářit jako paparazzi, který přistihne celebritu infla granti a přitom dělá, že je to jen jeho chlebíček. Tak je také napsaná tato kniha a je snadné vymýšlet všechny ty šokující scény, jde to pěkně od ruky! Zvlášť když ovládáte řemeslo. Tímto konstatováním nechci knihu shazovat, ale připojuji se k těm zklamanějším, ach jo, kolikátý je to už popis amerických léčeben, opilství, pádů a sexu... Je to jako perpetuum mobile. Kniha byla pro mne velmi smutná.

Nifredil
13.08.2020

Nespoutané, divoké a šílené. Šílená jízda, takové to je. Začetla jsem se bohužel až v druhé půlce a je pravda, že až v druhé polovině se to celé spojilo a začalo dávat smysl. A pak to ale byla právě ta nespoutaná, divoká a šílená jízda. Pro mě fascinující, Zelda mě uchvátila a rozhodně si budu chtít zjistit více o jejím skutečném životě, ne jen přečíst tenhle fiktivní deník.

petrarka72
12.04.2019

"Jed, nostalgie, láska a nenávist" podle doslovu - přesné. Zelda, Scott, letec a O'Connor v jednom chumlu, psaní ženské a mužské, tvůrčí krize, takřka nekonzumované manželství celebrit kontra touha po něčem, co nebylo... Jednohubka ke kafi - ale výživná.

voytech
06.05.2018

Úžasná fikce postavená na historickém základu. A krásná sonda do duše a emocí člověka a do oné doby. Teď mám nutnou potřebu si přečíst kníhy jak Francise, tak Zeldy Fitzgeraldových.

MichelleS
17.03.2017

Přiznám se, že mě zaujal nejprve název, když jsem ji v knihovně vzala do ruky. A když jsem zjistila, že se jedná o Zeldu a Francise Scotta Fitzgeraldovi, chtěla jsem ji zaklapnout (stejně jako Z jako Zelda, které mě při prolistování vůbec nezaujalo), protože bujaré večírky a stálá kocovina smetánky mě neberou. Ze zvědavosti jsem nahlédla a po přečtení několika náhodných odstavců dala knize šanci. A nelituju. I když se jedná o fiktivní deník, je dokonale napsaný a uvěřitelný. Především ty vymyšlené části Zeldu velmi zlidšťují a přibližují, namísto symbolu jazzové éry je tu skutečná žena, i když na svou dobu velmi sebevědomá, výstřední a divoká. Většina postav mi byla strašně nesympatická až protivná, a přesto to bylo krásné čtení.

mkarajda
06.03.2016

ze začátku jsem se v knize trochu ztrácela, ale ke konci jsem si zvykla na styl a i se začetla.

Edana
25.03.2015

Kolik životních dramat, zvratů a neštěstí se může vejít do takové tenké knížky? Zdá se, že opravdu hodně. Leroyův pohled na Zeldin život je tak... uvěřitelný a strhující. Na malém prostoru vykresluje prakticky celý životní příběh, se všemi vzestupy i pády. Co na tom, že je to nejspíš jen bohapustá fikce, když je to skvěle napsaná fikce? A třeba je na tom i něco skutečného, kdo ví...

miuk
22.04.2014

Kniha psaná jako deník Zeldy F. - přesto, že se jedná o fikci, kniha mě uchvátila, no, kniha, spíše osobnost Z. jako takové. Divoké, nadané a spoutané láskou? Škoda, že ji nemůžu poznat osobně...