Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 829 829

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

eiramka
06.01.2018 2 z 5

Je tohle skutečně Petr May? Autor báječných detektivek (Muž z ostrova Lewis atd.) ?
Nemůžu tomu uvěřit - protože tohle je slabota. Pokus o imitaci Dana Browna?! Polovinu knihy stráví postavy vyhledáváním na internetu a druhou polovinu pátráním po vzoru Jamese Bonda kříženého s Sherlockem. Ovšem jaksi ukoptěně a bez elegance výše jmenovaných. Možná, že kdyby tohle byla první kniha, kterou bych od něj četla, nebyla bych tak moc zklamaná.

Iki1
05.01.2018 4 z 5

Autor velmi vhodně zpracoval lákavý princip labyrintu - luštění připravených klíčů přivede hlavního hrdinu na stopu dalších indicií. Zde je toto téma zpracováno do kruhu, takže vyluštěním poslední indicie se dostaneme opět na počátek. Autor téma zpracoval zdařile, děj mě přitáhl velmi aktivně, takže jsem knihu dal téměř na jeden zátah. V druhé půlce se mi zdál proces luštění zdlouhavý, ale autor přidal další zápletky (snaha o zabití hrdiny, únos jeho dcery), takže mě opět ke knize přitáhl.

ber
17.12.2017 5 z 5

Další kniha, která mě uchvátila, trošku je to honba za pokladem, ale fantazii se meze nekladou. Skládání indicií a hledání dalších mě prostě baví, za mě 5 hvězdiček.

katerina.p.
29.11.2017 4 z 5

Hodnotím jako příjemnou detektivku.

Jonny
23.11.2017 3 z 5

Čtivé, místy napínavé ale hlavní hrdina mi byl cizí. A přišlo mi fakt hloupé, jak ze všech nesnází vyvázl bez zkřiveného vlásku.

faba
10.11.2017 2 z 5

Kniha à la Dan Brown. Čtivá jako knihy od DB, ale stejně slabá, průhledná, už v polovině bylo vše jasné. A navíc je to, to nejslabší, co jsem od P. Maye četl. A zřejmě i poslední.

furunkl
12.10.2017 2 z 5

Jako obdivovatel ostrovní trilogie jsem se natěšeně vrhl na další autorovu sérii. Jaké však bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že se jedná o celkem podprůměrný, ničím vyjímečný, dobrodružný thriller s naprosto nesmyslným motivem záporáků. Nedoporučuji ztrácet čas s touto knihou. Další díly číst nebudu ani ze zvědavosti.

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Pro mne opět výjimečná kniha. A odehrává se ve Francii, to je pro mne vždy důvod k přečtení. Děj zajímavý a napínavý a navíc ponoření se do reálií francouzského elitářského systému "Grandes écoles" je třešinka na dortu...Maye mám moc ráda. Na Entomologa čekám každý den...

denib
28.09.2017 3 z 5

Pro mě to je zklamání. Kdybych si chtěla přečíst něco na způsob Šifry mistra Leonarda, tak sáhnu po Brownovi. Já si ale chtěla přečíst něco na způsob např. Ostrova Entry. Proto to zklamání. Samozřejmě knize, resp. autorovi nemůžu upřít, že umí psát a to velmi dobře. Kniha nepostrádá napětí. Ale opravdu mě to nezaujalo, já tento "záhadožánr" prostě nemusím. A myslím, že autor ho vlastně taky moc nemusí - ostatní knihy jsou lepší.

Sorrow
27.09.2017 3 z 5

Ááá, na té knize je děsně znát, že je prostě "stará". Takhle se thrillery přesně psaly před těma deseti, dvanácti lety... Záhady, hledání vodítek, tři sta tisíc odboček a "zvratů", ze kterých hrdina stejně vyvázne na dalších pěti stranách. Brown jak vyšitý, fakt (na rozdíl od něj se ale May ve své tvorbě výrazně posunul, díky Bohu).
Autora mám stejně ráda, dobře se mi čte jeho rukopis, nicméně byla chyba začít od něj lewiskou trilogií, která je podle všeho opravdu jeho vrcholem. Francie prostě není Skotsko...

HMirka55
12.09.2017 3 z 5

Opět naprosto jiné prostředí než u ostrovní a čínské řady, ale stále čtivé. Hlavní hrdina má sice již tradičně osobní problémy (a kdo je nemá?) a vyšetřování se daří s velkou dávkou šťastných náhod, ale děj má spád a kniha jako odpočinková četba funguje. Jdu na další díl!

Rade
07.08.2017 2 z 5

Ne moc povedená napodobenina Šifry mistra Leonarda.
Těch výhrad jsem měla více, ale již je vesměs vše dost výstižně shrnuto v některých předchozích komentářích, tak bych jen opakovala. Snad jen to, že v celém příběhu mi občas chyběla logika, bedny s indiciemi a luštěním mi přišly tak trochu jako pevnost Boyard, závěrečné rozuzlení a vysvětlená motivace vraždy pro mě nebyly až tak uvěřitelné, stejně tak vývoj vztahů hlavních hrdinů se mi zdál poněkud románově přizpůsobený celému příběhu...
Ano, tahle kniha předcházela napsání trilogie Ostrova Lewis, nicméně stejně se člověk neubrání srovnání. Ten rozdíl je prostě hodně veliký…

Danago
01.08.2017 5 z 5

Pro mě to byl úžasný zážitek, knížka mě dostala. Má napětí po celou dobu čtení. Vše do sebe skvěle zapadá. Atmosféra Francie je dokonalá. Je to moje první kniha od tohoto autora a jsem nadšená. Jako audiokniha je to naprasto skvěle zpracované.
Nevím jak by to bylo kdybych knížku četla , ale poslouchala se tak dobře, že jsem měla velké problémy poslech přerušit! David Matásek to načetl úžasně a do toho ta hudba....... Nemám. co vytknout.

pafčaodřeky
24.07.2017 2 z 5

Mizérie jako Pán ohně to sice nebyla, ale kvality "ostrovní série" tento titul nedosahuje ani náhodou. Bohužel, dějová linka zavání šifrou (mistra Leonarda). Nadějí je fakt, že byla napsána již dříve, pouze byla na náš trh uvedena až po úspěchu ostrovní série, takže je vidět, že se May pěkně vypracoval. Dvě a půl hvězdy.

Janadvorackova
23.07.2017 2 z 5

Nebylo to tak napínavé, ale dobře propracované, to ano. Dnes už je prostě díky internetu asi všechno jednodušší. Najít části těla rozmístěné po kraji bych možná zmákla i já :).
Prostředí Paříže mě zrovna dvakrát neoslovuje, ale o tom podzemí vím, tam bych se klidně mrkla :).

Hrdina má opět tragédií poznamenanou minulost a není odpovědný jen za svůj život. Bylo hezké poslouchat, jak se v knize už objevují náznaky později napsaných skotských příběhů.

Knihu jsem opět slyšela a tentokrát byla sympaticky načtená Davidem Matáskem.

haki34
05.06.2017 4 z 5

nedá se to srovna s Lewiskou trilogií (navíc Francie není má vysněná destinace), ale je to pořád dobrý May a je to čtivé. I když psáno poměrně jednoduše, scény, kde May popisuje sex, vyznívají poměrně lacině, jako z červené knihovny a klidně bych je i oželela. Navíc mám pocit, že děj nikam neposunují.
Opět se objevuje klišé rozvrácené rodiny, náročný vztah otce a dcer, z nichž jedna je standardně v odboji.
Zdá se mi divné, že vražda tak rychle upadla v zapomnění, jakoby se doopravdy nikdo nesnažil zjistit, co se stalo, a polámat si hlavu nad indíciemi v krabici...až přišel nějaký Enzo, za pomoci internetu a omladiny vše vyřešil...(začínám být lehce alergická na "klikání", "otevírání stránek a odkazů" - ale to asi k dnešní digitální době patří, že ???
Ráda jsem si přečetla o pařížském podzemí, systému štol, katakomb, a taky jsem se dozvěděla něco nového o vinicích...
jo , ve finále pěkných 75%...a určitě si přečtu další Enzova dobrodružství :)

mi-380
30.05.2017 4 z 5

Jsem smířen se skutečností, že výjimečná u tohoto autora je trilogie z ostrova Lewis. Ale mám rád Mayův styl a i v méně atraktivních románech (čínská trilogie, Entry) jsem našel spoustu čtenářských zážitků. Takže právě otevírám Akta Enzo... Po šesti dnech: Příjemná pohádková skládačka. Náladou a atmosférou pravý opak tíživé severské detektivní nové vlny. Tady jde většinou o lehkou letní pohodovou francouzskou jízdu s vražednými, ale také úsměvnými šarádami ve stylu staré dobré klasické Anglie (Midsomer nebo Agatha).
70 % (zatím 241 hodnotících je na průměru 71 %).

elcapitano
24.05.2017 4 z 5

Docela slušná detektivka, kdyby...kdybych nečetl od Petera Maye celou jeho "skotskou" serii, která je mnohem lepší - atmosférou, strukturou děje, příběhem, ..
Tohle je vedle např. Skály takové jakoby "béčko". Sice celkem dobré, ale na PM vlastně slabé. Okouzlení Paříží a Francií z knihy úplně čiší, ..to musela být krásná dovolená:)

Kačí137
10.05.2017 4 z 5

Souhlasím s názorem, že jsem se ztrácela ve všech ulicích a různých názvech, ale aby mě to úplně rušilo od příběhu, to zase ne. Prostě jsem ty názvy přejela očima a hned zapomněla.A nevadilo to :-). Příběh se krásně rozvíjí, je napínavý a zajímavý. Hlavní postava je taková normální, žádný šílený akční hrdina.Na konci se dalo snadno předvídat, kdo za všechno tahá nitky, ale ten důvod???
Určitě si přečtu i další díly,jen co mě popadne chuť zase na nějakou detektivku.

milena8281
29.04.2017 4 z 5

První kniha od autora Petera Maye, žánr není úplně můj nejoblíbenější, přesto mě bavila. Napínavý příběh, ke konci už jsem sice tušila, kdo je pachatel, ale zajímal mě motiv. Možná proto, že jsem od autora nečetla ostrovní trilogii, tak hodnotím kladně. Určitě si přečtu pokračování i tolik opěvovanou trilogii.
Ke knize jsem se dostala náhodou, když ležela mezi časopisy v čekárně, ale nelituji, že jsem si ji přečetla. Zhltla jsem ji v průběhu jediného dne.