Výjimeční lidé

Výjimeční lidé
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 833 833

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

milena8281
29.04.2017 4 z 5

První kniha od autora Petera Maye, žánr není úplně můj nejoblíbenější, přesto mě bavila. Napínavý příběh, ke konci už jsem sice tušila, kdo je pachatel, ale zajímal mě motiv. Možná proto, že jsem od autora nečetla ostrovní trilogii, tak hodnotím kladně. Určitě si přečtu pokračování i tolik opěvovanou trilogii.
Ke knize jsem se dostala náhodou, když ležela mezi časopisy v čekárně, ale nelituji, že jsem si ji přečetla. Zhltla jsem ji v průběhu jediného dne.

Iv8
24.04.2017 4 z 5

Zajímavá zápletka, trochu připomíná Šifru mistra Leonarda. Čtivá, se spoustou otázek k vyřešení.

eRaDeka
07.04.2017

Peter prostě nezklame. Líbí se mi, že dává hlavnímu hrdinovy i citlivou stránku osobnosti. Bohužel kdo nezná Paříž, tak se hůře orientuje, ale od toho máme mapky. Možná by stálo za to jí do knihy přidat.

Majdule
01.04.2017 4 z 5

Stará vražda a komplikované rodinné vztahy. Je vám to povědomé? Ano, vítejte ve světě Petera Maye. I když u Výjimečných lidí máme spíš pocit, že se autor vydal na dovolenou. Frivolní Paříž místo temných Vnějších Hebrid, lehká kriminálka místo drásavých tragédií a vztahy, které sice jsou komplikované, ale koneckonců docela běžné. Nová detektivka Petera Maye postrádá naléhavost jeho trilogie z ostrova Lewis, ale přináší příjemné osvěžení pro volné chvíle. Více v recenzi.

šipek
28.02.2017 3 z 5

Tak jsem se rozhodoval mezi 3-4 hvězdičkami. Nejvíce mi vadilo neustálé pojmenování ulic, náměstí, které se nedalo stejně zapamatovat. Ale určitě si tuto sérii přečtu celou, jelikož knihy od tohoto autora patří k mým oblíbeným.

akdar72
24.02.2017 5 z 5

Moc se mi líbila, těším se na další díl.

ZuK1
19.02.2017 4 z 5

Autor svou trilogií z ostrova Lewis či Ostrovem Entry nasadil laťku velmi vysoko a souhlasím s níže uvedenými komentáři, že Peter May je „poškozen“ tím, že jeho knihy nejsou čteny v pořadí, jak byly napsány. Nicméně ačkoliv ostrovní trilogie to není a na některých věcech je poznat, že knížka byla napsaná před 10 lety, jedná se o příjemné oddychové čtení.

PetK
15.02.2017 4 z 5

Jak už padlo níže - souhlasím s tím, že Akta Enzo nedosahují hloubky a úžasné temné atmosféry ostrovní trilogie. Nicméně vznikly dříve, a tak je to snad i docela logické. Poslouchala jsem v podání Davida Matáska a bylo to příjemné, bavilo mě to... Jednu hvězdičku dolů dávám jen proto, abych vyjádřila rozdíl mezi Akta Enzo a ostrovní trilogií. Nicméně bych doporučila číst v pořadí, jak je autor napsal, ať se k tomu nejlepšímu postupně dopracujete až na závěr.

jithushka
10.02.2017 5 z 5

Svým komentářem chci pouze reagovat na ostatní komentáře... u nás sice v překladu vyšla Lewis Trilogy dřív než Enzo Files, ale uvědomte si, že autor nejprve napsal Enzo Files až pak Lewis Trilogy :) Proto tam asi vidíte takový rozdíl.

gecko
10.02.2017 3 z 5

Tak tohle mi fakt nesedlo. Trilogie z ostrova Lewis nastavila meřítko asi dost vysoko, tohle mě moc nebavilo. Divné postavy, příběh jako vystřižený z Šifry mistra Leonarda a podobných....což vůbec není můj styl. K tomu spousta nelogických rozhodnutí apod... no, prostě nic moc.

radovan6978
07.02.2017 3 z 5

Po trilogii z ostrova Lewis hodně velkej kvalitativní sešup. Akta Enzo odkládám a zkusím Čínu.

babicka_amalka
29.01.2017 4 z 5

není to vůbec špatné, ale na Hebridskou trilogii to přeci jen nemá; je vidět, že na Hebridách je "víc doma", proto jsou příběhy odtud mnohem uvěřitelnější; ale to je jen můj pocit, rozhodně ho nechci nikomu vnucovat;

mySaints
27.01.2017 3 z 5

Ano, trilogie z ostrova Lewis byla opravdu výjimečná - jak zobrazením přírody a reálií, tak svým melancholickým, citlivým, ale také velmi napínavým příběhem. Nelze na ni ale pořád odkazovat. Zde se May uchýlil k prvoplánovějšímu tématu - a mnohým může tento typ příběhu připomínat právě Brownovy knihy - je tu nevyřešená záhada a někdo, kdo není úplně kompetentní, se do toho začne míchat. K vyřešení ho vedou jakási vodítka, směřující až někam hluboko do historie a také neuvěřitelné shody náhod (třeba úplně náhodně slyšíte příběh o zelené vodě tekoucí v jedné z místností v katakombách, které se říká podle stejně zeleného nápoje a ejhle - zrovna ten zelený nápoj je v jedné z místností a vy si okamžitě vzpomenete na ten příběh, bez kterého byste vlastně vůbec neměli páru, kam se vydat dál). Konec je vždy stejný - záhada je vyřešena.
Tyto knihy jsou zábavné a fajnové jako jednohubky na pár odpolední, jelikož každý chce přeci vědět, jaké tajemství kdo střeží. Ale už za pár týdnů, možná dní, vlastně zapomenete, jak to skončilo a možná i to, o čem to celé bylo. I po půl roce od přečtení ve mně stále dlí atmosféra větrného ostrova Lewis, po Francii mi zbyl zejména pocit bezmoci při neschopnosti přečíst alespoň jeden název nějaké francouzské školy správně. Ale jak říkám - jako jednohubka ideální a May je zárukou, že kniha je napsaná dobře a čtivě, takže se chystám i na další díly o Enzovi.

mončičáček
22.01.2017 4 z 5

Ostrov Lewis pořád vede,ale tahle knížka mě přesvědčila, že Peter May patří do mých oblíbených...Jistá podobnost s Daném Brownem tu sice je, ale na působivosti vyprávění neubírá...Jsem zvědavá na další díly.

Peleus
22.01.2017 3 z 5

Občas je náročné podělit se o myšlenky, jelikož v různých obměnách zazněly u jiných příspěvků na tomto diskusním vlákně. Nicméně rád bych také přidal několik znaků "do pranice".

Peter May se v ČR dobře zapsal ostrovní trilogií. Podařilo se mu svézt na vlně zájmu o severskou literaturu, avšak na rozdíl od jiných autorů celou sérii pojal jako sociálně společenský popis, jehož ústřední hrdina, jaksi mimochodem, řešil případ vraždy. Bohužel po tomto úspěchu je od autora očekáváno udržení si nastavené laťky, a tady je nutné rozlišovat.

Série Akta Enzo patří k sérii předcházející té ostrovní. Na můj vkus se autor nechává inspirovat u Dana Browna, což taktéž odpovídá časově. V roce 2000 sice vydávají Anděly a démony, ale ti ještě díru do světa nedělají, zatímco po roce 2004, kdy světlo světa spatřuje Šifra mistra Leonarda, chtějí být všichni jako Dan Brown. Nejde přehlížet mnohé společné rysy - profesor biologie a znalec forenzních věd x profesor symbologie, svobodný x ovdovělý, slabost pro inteligentní ženy x celková slabost pro ženy. Policie je, jako vždy, bezradná, tudíž k vyluštění symbolů, jež vedou k odhalení nevyřešeného případu, bude muset postačit hrdina, pár lahví whiskey a několik náhodných pomocníků se strýčkem Googlem jako tajnou zbraní.

Jak jsem se zmínil výše, není fér posuzovat Výjimečné lidi optikou ostrovní kvality. Jedná se o výrazně oddechové čtení, kde je trocha Francie, rodinných vztahů, něco sexu, pár záhadně se tvářících indicií a něco málo nesmyslů, nad nimiž si čtenář párkrát nevěřicně zakroutí hlavou. Možná by se kniha dala vnímat o něco kritičtěji, neboť samotné schéma (nález stop, vyhodnocení pomocí internetu, rodinná/společenská/intimní kulturní vsuvka, cesta do jiné lokace, nález jiných indicií, vyhodnocení pomocí internetu...) je značně stereotypní.

Avšak měl jsem to štěstí poslechnout si knihu v audio verzi namluvené Davidem Matáskem, tudíž těch 11 hodin 33 minut docela příjemně odsýpalo. Chystáte-li se tudíž na delší cestu autem, nebo si rádi poslechnete pár kapitol večer před spaním, jde o volbu, která rozhodně neurazí.

Co se týče knižní podoby těžko soudit. Osobně jsem nezískal dojem, že jde o něco výjimečného. Doporučit se dá pakliže jste sympatizanti francouzské gastronomie čí vín. Taktéž chcete-li si odpočinout po všech těch severských dobrodružstvích, kdy vám mrznou slzy v očích a stoupá pára od úst. Případně máte-li už plné mokasíny brownovského pobíhání po památkách. Výjimeční lidé jsou příjemnou změnou.

3nitka
21.01.2017 4 z 5

Páčila sa mi postava Bernarda, aj keď dostala priestor až na konci. Enzovi dám šancu v druhej časti série.

PeŠou
13.01.2017 3 z 5

Detektivka, celkem pěkná, ale napsal lepší.

arthera
01.01.2017 3 z 5

Fajn detektivka a nic víc. Pan May si sám nastavil vysokou laťku díky trilogii z ostrova Lewis. V této detektivce na mě navíc působily postavy plytce a bez charakteru, zápletka i atmosféra bylo dobrá. Možná stačilo víc "zosobnit" aktéry a byla by tam hvězda navíc :-)

dalia1769
01.01.2017 3 z 5

V kontextu díla tohoto autora podle mne slabší kniha, nesrovnatelná s vynikajícím cyklem z Hebrid nebo s Ostrovem Entry. Spíše dobrodružný příběh, trochu překombinovaný, teprve v závěrečné části v katakombách se děj více rozběhl a přinesl i trochu překvapivé rozuzlení. Postava Nicole mi připadala zcela nadbytečná, spíše obě Enzovy dcery a především Bernard nakonec příjemně překvapili. K samotnému Enzovi jsem si zatím nějak nevytvořila vztah, celý koncept sázky mi přišel zvláštní, proč by se měl profesor biologie angažovat v takovémto samozvaném vyšetřování? Nepřišlo mi, že by mu jeho odborné znalosti ve vyšetřování nějak pomáhaly, když i na hledání na internetu potřeboval pomocníky? Možná jsem trochu přísná, protože Peter May je můj oblíbený autor a tato kniha podle mne nedosahuje jeho obvyklých standardů, škoda.

rodak
15.11.2016 4 z 5

Ale zas tak hrozné to nebylo.Kdyby to nenapsal May tak se o tom tak negativně mluvit nebude.Prostě fajn detektivka a budu číst další pokračování...