Ako sa vám páči Shakespeare?

Ako sa vám páči Shakespeare? https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145326/ako-sa-vam-paci-shakespeare-145326.jpg 4 1 1

William Shakespeare neprestajne púta pozornosť literátov, umelcov, filozofov i bežných čitateľov. Vieme dnes povedať, ako vôbec vnímal hry, ktoré písal? Možno je dôležitejšie počuť, ako iní čítajú jeho dielo, čo zaujímavé pritom postrehli, ako sa dívajú na dobu, v ktorej veľký anglický dramatik tvoril. Editori pripravili paletu príspevkov autorov známych svojim štúdiom Shakespeara. Nechýbajú tu veľké mená ako Stanley Wells či Stephen Greenblatt, Martin Hilský, Ľubomír Feldek, Jana Bžochová-Wild alebo Martin Porubjak... celý text

Macvosik
31.03.2022 4 z 5

Bolo to ako plavba na vlnách - raz hore, raz dole. Čo túto knihu pozdvihuje nad priemer je najmä prítomnosť kľúčových postáv súčasnej anglo-americkej shakespearistiky ako Wells či Greenblatt. Poučné a zaujímavé boli aj texty tunajších shakespearistov ako Hilský, Bžochová-Wild, Démuth či Vydra. Na druhej strane by tu však mohli zaznieť aj výhrady o pričastej nepôvodnosti textov, ktoré boli zhustením väčších celkov, prípadne vychádzali niekde inde. Zároveň ma Trajtelovej, Kišoňovej a ani Porubjakov text až tak veľmi nezaujali a popri štúdiách vyššie menovaných pôsobili ako päsť na oko - ako nepôvodné, prikrátke alebo príliš vágne pokusy.

Vo výsledku však treba oceniť najmä to, že niečo takéto na Slovensku vôbec vyšlo. Že máme možnosť zoznámiť sa v slovenskom jazyku s textami súčasných kapacít a že sa tu (to je najmä prípad Démutha, Vydru, Bžochovej-Wild a Foremana) na Shakespeara nazerá aj inak, menej publicisticky či biograficky, viac filozoficky a analyticky. Škoda, že to bol taký ojedinelý výstrel.