Agathe

Agathe https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431201/bmid_agathe-aZj-431201.jpeg 4 195 195

Do ordinace psychoterapeuta vstoupí Agathe a jeho život nečekaně změní směr. Unavený psychoterapeut se připravuje na odchod do penze a netrpělivě odpočítává, kolik sezení s pacienty mu ještě zbývá. Jednotvárnou každodennost jeho života naruší mladá německá pacientka Agathe, jež trvá na terapii právě u něj. A rozhovory s Agathe všechno změní: nová přátelství se najednou nezdají tak nepravděpodobná, objeví se nové cesty, nové naděje. Debutový román, který vychází ve více než dvaceti zemích, je zasazen do poválečné Francie, ovšem svými tématy osamělosti, bilancování, stárnutí a zamilovanosti je až neuvěřitelně aktuální. Mnoho krásných plastických obrazů ze života „jakoby mimochodem“ má symbolickou hloubku. Sympatickou atmosférou, jemným humorem, poetickým a dobře plynoucím jazykem i popisy mladé Agathe očima starého psychoterapeuta se náladou blíží proslulé Smrti v Benátkách Thomase Manna.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Agathe , 2017

zuzulique
24.10.2019 4 z 5

V podstate milá jednohubka, na prvý pohľad banálna, no na druhý ponúka veľa podnetov na zamyslenie. Za jazykové stvárnenie dávam tú 4.tú hviezdu.
Príbeh o psychiatrovi, ktorý netrpezlivo čaká na svoj odchod do dôchodku a ráta koľko sedení mu zostáva do konca. Ľuďom radí v duchu: "Myslím si, že život se skládá z dlouhé řady ruzných možností volby, se kterými se musíme utkat. A teprve až za ně odmítneme přijmout odpovědnost, nám začne být všechno jedno," no sám v živote nikdy nebol šťastný a nikoho nemiloval. Čaká kedy skončí jeho pracovná rutina, aby mohol začať žiť. Ale čo je to "začať žiť?"
Za mňa posledná strana (kapitolka) knižky nemusela byť.

douchová
12.10.2019 2 z 5

Bohužel dosti banální....nechápu...toto oceněno?

jana6164
06.10.2019 3 z 5

Když jsem četla popis k téhle knížce, téma mě okamžitě zaujalo. Miluju příběhy z prostředí terapeutické poradny. Protože jsem (co se knih týče určitě) žena činu, nelenila jsem a novinku obratem objednala. Za dva dny jsem ji držela v ruce. Útlou publikaci, nikterak nápadnou. Venku pršelo, nevlídně fičelo, a tak jsem odložila pochůzky a dala Agathe šanci promluvit prostřednictvím stránek ještě téhož odpoledne.

Příběh je vyprávěn z pohledu psychoterapeuta chystajícího se zanedlouho do penze, jíž se nemůže dočkat. Ne proto, že by snad měl spoustu plánů, které se na stará kolena chystá přivést k životu. O život tady vlastně jde až v poslední řadě, protože každý den je utrpením, nudným přežíváním. Není nic, na co by se starý pán těšil, nikdo, kdo by na něj doma čekal.

Když se k němu chce objednat mladá Němka Agathe, zprvu ji odmítne. Vzhledem k tomu, že odpočítává každého pacienta a pomyslně stříhá metr, je Agathe spíš jakýmsi parazitem, který vidinu konce narušuje. Nakonec ji (překvapení) přijme a jejich rozhovory ho začnou proměňovat. Mně se bohužel vyprávění zdálo předvídatelné a strašně jednoduché. Žádné překvápko, nulový přesah. Mrzí mě to, čekala jsem víc. Taková jednohubka na nedělní odpoledne. Neurazí, nenadchne, těšíte se na kafe a když vám provoní pokoj, na Agathinu mánii a terapeutocu životní krizi si už ani nevzpomenete. A to jsem cíťa.

salamandrina
30.09.2019 5 z 5

Skvělej debut, jednoduchý příběh, krásný obraty. Krátký, ale přesně vystižený život starého psychiatra a jeho vypořádávání se samotou. Trošku kýčovitý happy end, ale co už. Nikdy není pozdě.

katerina5544
28.09.2019 5 z 5

Krasna knizecka. Mohla by byt tak dvakrat delsi. Postavu psychiatra jsem si zamilovala a prala mu happy end :-) po precteni knihy jsem se usmivala. Vrele doporucuji.