Agathe ekniha

Do ordinace psychoterapeuta vstoupí Agathe a jeho život nečekaně změní směr. Unavený psychoterapeut se připravuje na odchod do penze a netrpělivě odpočítává, kolik sezení s pacienty mu ještě zbývá. Jednotvárnou každodennost jeho života naruší mladá německá pacientka Agathe, jež trvá na terapii právě u něj. A rozhovory s Agathe všechno změní: nová přátelství se najednou nezdají tak nepravděpodobná, objeví se nové cesty, nové naděje. Debutový román, který vychází ve více než dvaceti zemích, je zasazen do poválečné Francie, ovšem svými tématy osamělosti, bilancování, stárnutí a zamilovanosti je až neuvěřitelně aktuální. Mnoho krásných plastických obrazů ze života „jakoby mimochodem“ má symbolickou hloubku. Sympatickou atmosférou, jemným humorem, poetickým a dobře plynoucím jazykem i popisy mladé Agathe očima starého psychoterapeuta se náladou blíží proslulé Smrti v Benátkách Thomase Manna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431201/big_agathe-aZj-431201.jpeg 3.7147

Vydáno: (ekniha), Host

Agathe, 2017

Kniha Agathe

bookbug_cz
08. listopadu

Tato útlounká knížečka skrývá tolik myšlenek, že jsem na ni po dočtení musela neustále myslet. Vypráví příběh psychoterapeuta, který prakticky denně odpočítává počty sezení, která ho čeká do vytouženého odchodu do penze. Jeho život plyne stereotypně, žije sám a svou osamělost si paradoxně naplno uvědomuje až ve chvíli, kdy se jeho penze nezadržitelně blíží. Každý jeho den je stejný – obléká se stejně, úkony během dne jsou stejné a jeho konverzace s pacienty je jen jedno velké opakování zavedených frází. Bomannová vystudovala psychologii a pracuje jako klinická psycholožka, ale věnuje se také sociální psychiatrii v ústavu pro pacienty se schizofrenií. Takže její pohled na odbornou práci naší doktorské postavy, bych nebrala jak něco ryze fiktivního. Doktor si své osamělosti všímá čím dál víc. Vnímá své chátrající tělo, často polemizuje nad pulzující bolesti jeho nohy, která chřadne i z důvodu osamělého života bez toužebného cestování a poznávání nových míst. Jak sám říká k bolesti: „Možná to byla právě tahle noha, která toužila vytáhnout paty z domu. Nikdy nebyla dál než v Paříži, nikdy nepřekročila žádné hranice. Teď už jsem byl navíc tak starý, že k tomu ani nikdy nedojde, a bolest byla téměř všudypřítomná.“ Do toho všeho přichází jeho nová pacientka německého původu Agathe, komplikovaný případ a každým jednotlivým sezením se dostává doktorovi pod kůži. Vypráví o svých pocitech, problémech s takovou zvláštní křehkostí, že se doktor obrací do svého nitra stále víc a víc a hledá odpovědi i sám u sebe. Agathe si stejně jako on neumí počít se svým životem, má pocit, že jí proklouzává mezi prsty a to ji vnitřně dusí. Má strach, že už je příliš pozdě do něj vstoupit s očekáváními a tužbami. Sužují ji pocity nevrlosti z toho, že ve svém životě nic nedokázala, že je jen jedno velké NIC. Jejich životy se spontánně spojí, jeden na druhém zanechávají stopu a najednou, jako by ta osamělost přece jen nebyla tak osamělá.

Abroš

No,nevím.Opravdu malá kniha s velkým srdcem.Škoda,že to čtení nebylo na dýl.Silný potenciál.Člověk si tu omáčku kolem a kolem musí domyslet.Radši bych si to přečetl :-)Hvězdy za ten potenciál

Hanaa

Útlá knížečka, trochu smutný a dojemný příběh plný emocí, ke konci optimistický. Dánská spisovatelka vás nenápadně vtáhne do příběhu a zapomenete na všechno ostatní kolem.

Dela111

Jednoduchý děj této knihy je líčen z pohledu stárnoucího psychologa, kterému do vysněné penze chybí už jen pár měsíců. Díky rozhovorům s novou pacientkou, ve které najde zalíbení, si uvědomí vlastní úzkosti a životní prázdnotu.
Tato kniha je o existenciálních otázkách, více než samotný děj je tady důležitá psychologie postav. Příběh se odehrává v roce 1948, ale je tak nadčasový, že si čtenář letopočet nemusí ani uvědomit.
Mám ráda příběhy dobře propracované po psychologické stránce, příběhy, nad kterými se čtenář zamyslí. Taková by měla být i Agathe, ale mně to přišlo bohužel slabší. Námět je dobrý, ale neupoutalo mě zpracování. Docela chápu, že autorka měla dlouho problém najít nakladatelství, které by knihu vydalo.
50 %

Jara.v

Velice milý příběh o terapeutovi, který se snaží pomocí svým pacientům, ale přitom sám hledá smysl svého života. Chvílemi úsměvné a dojemné zároveň. Jeh opacientka Agathe v něm postupně probouzí vůli pokračovat ve své činnosti, aby se neutopil ve vlastní sebelítosti.

RendyaDav

Příběh o psychoterapeutovi , který už odpočítává počet sezení, které ho ještě čekají, než odejde do důchodu. Jeho úvahy a stereotyp změní až nová pacientka Agathe. Ta ho nakonec přiměje ,aby také uvažoval sám o sobě a nejen o svých pacientech.
Příběh plný myšlenek o lidském bytí , která Vás donutí zamyslet se sám nad sebou.
Smutné i úsměvné , plné emocí, dávající naději.

kaja77

Příběh se mi velmi líbil...terapeut chudák celý bolavý, osamělý, vyhořelý a do péče bych se mu teda nikdy dostat nechtěla...ale mělo to něco do sebe. Taková směsice pochopení, nostalgie, smutku, naděje. Kniha pro široké masy to není, ale já si ji během dnešního líného odpoledne moc pěkně užila. Kniha mě teda jednoznačně"ulovila" tou obálkou...ach taky chci takhle umět kreslit

Nudlesmakem

Víc mě zaujala obálka knihy než příběh sám. Je čtivě psaná, pár poetických souvětí, ale do knihovny určitě nezařadím.