Afterparty

Afterparty https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460274/bmid_afterparty-R6b-460274.jpg 4 6 2

Najdesivejšie príbehy sa začínajú v tebe samom. Keď sa pozrieš do seba (Alternatívne ego), keď pochopíš svoju smrť (Bez prúdu), keď spoznáš pravdu (Smiech), keď si ochotný čeliť svojmu strachu (Nemá odpoveď). Všetko, pred čím unikáš, si nesieš stále v sebe. Počuješ ich škripot, cítiš ich zlobu, vidíš ich tiene. Sú to tvoje predstavy, tvoj strach, samota, bezmocnosť, smútok, potláčané myšlienky, pocity, ktoré živíš a podvedome im pomáhaš rásť. Bojuješ s nimi do smrti, do vyčerpania. A nakoniec ti zostane len irónia smrti.... celý text

eraserhead
24.04.2023 4 z 5

Sbírka Ingrid Rudavské je plná hravých i pod kůži zalézajících fantastických příběhů, tu mrazivě horrorových, onde hravě či varovně vědecko-fantastických, jinde snově až zasněně kosmicky fantaskních nebo naopak pocitově nepříjemně dystopických. V mnohých případech jde až o existenciální zrcadla nastavená lidskému odcizení, samotě, životu či modernímu světu. Stránky této knihy jsou temné stránky života, současného života. Života lidského, niterného, jeho úpadku i rozkladu. Života z něhož mrazí ale pro který i z vlastních zkušeností můžete mít pochopení. Autorka skrze barvitou fantazii nahlíží přímo do reality, přímo do člověka. Možná právě přímo do vás. 3,5*

Ivan Kučera
24.06.2021 4 z 5

„Ako sa zabiť, keď každý spôsob bolí?“ Hudba, sex a šialenstvo. To je v skratke Afterparty. Dobrou a zároveň zlou správou je, že zbierka Ingrid Rudavskej nie je určená každému. Dobrou z toho dôvodu, že je príliš originálna. Nad textami treba premýšľať. Zlou z toho dôvodu, že... je príliš originálna, premýšľanie nie je pre každého a mnohí čitatelia spohodlneli a odmietajú všetko, čo je iné, čo im nie je úhľadne naservírované na zlatom podnose (a nakrájané na kúsky, aby si to nedajbože nemuseli krájať sami). Afterparty obsahuje nadštandardných 52 poviedok (a jednu báseň). Mnohé sú krátke. S vizuálnou stránkou sa vydavateľstvo vyhralo: lebka na každej strane, psychedelická obálka, čierno-biele atavistické ilustrácie (ktorých autorkou je samotná Ingrid Rudavská) a čerešničkou je obsah, kde sa v názve poviedok nachádzajú špeciálne písmená, z ktorých si poskladáte... to už si zistite sami čo. Afterparty ako kniha sa mi páčila. Napísal som k nej ostatne úvodné slovo, tak sa teraz nebudem tváriť ako primadona. Niektoré texty majú k dokonalosti ďaleko, ale za oveľa dôležitejšie považujem ich naliehavú osobnú výpoveď. Jednotlivé príbehy možno nie sú geniálne, ale ako celok v čitateľovi zanechajú zaujímavé pocity a prinútia ho zamyslieť sa. Každopádne, kebyže som editorom tejto knihy, asi by som trval na jasnejšom žánrovom zaradení. Každá zbierka by mala obsahovať žánrovo spriaznené texty. Čo nie je prípad Afterparty. Niektoré poviedky sú trilerové, iné hororové, daktoré sú sci-fi, iné idú do frašky, komédie, dosahujú nadpriemerne vysoký stupeň bizarnosti. Nechám na čitateľov, či im taký široký žánrový rozptyl bude vyhovovať. Na strane druhej, Stephen King (alebo jeho syn Joe Hill) svoje zbierky bežne zliepajú z hororu i sci-fi, takže keď môžu oni, prečo by nemohla Ingrid Rudavská.