Advent

Tato kniha je dílem dvou skutečných umělců: jemné spisovatelky Jarmily Glazarové, svrchovaně ovládající citlivý nástroj řeči a mladého ilustrátora Jiřího Trnky, jenž svými obrazy stále jasněji dojazuje, že poesie barev je rovnocenná poesii slova. K vnější kráse se druží i vřelý cit, jímž kniha dýše: je to román milujícího srdce matčina, příběh mateřské lásky, nelekající se žádné oběti a žádného zápasu, zasazený do kouzelného přírodního rámce Beskyd. Jeho hrdinkou je "zavitka", neprovdaná matka, které zabil budoucího manžela a otce jejího synka Metoda porážený strom. Nešťastná Františka krutě procitá ze svého snu o štěstí: zůstane sama se svou hanbou uprostřed nepřátelského a vysměvačného okolí. Tím více přilne k svému dítěti, jež se jí stane jediným smyslem života. Aby je však uživila, musí těžce pracovat a nemůže mu věnovat potřebnou péči. S bolestným zármutkem pozoruje, jak se jí milovaný Metod pomalu kazí, postrádaje laskavé, ale pevné ruky otcovy. Proto, aby mu zajistila vlídný domov, rozhodne se bez lásky k sňatku se stárnoucím gazdou. Ale tu teprve pro ní začíná pravý očistec. Její křížovou cestu sleduje autorka s tak laskavou procítěností a teplým soucitem, že náplní i srdce čtenářovo obdivnou úctou k statečnosti této ženy-trpitelky. Nevšední je i způsob, jakým spisovatelka tento baladický příběh vypravuje: uvádí čtenáře přímo do nejvyššího napětí, do bezedného matčina zoufalství, v němž se jí mihne před očima dramatický film všeho, co prožila a zakusila. A v pozadí jejího osudu se rýsují strmé beskydské stráně, voní lesní hvozdy a polomy, sama tvrdá, ale krásná příroda tu pěje svou věcnou píseň, kterou lahodnými barevnými tóny zachytil Jiří Trnka. Jeho obrazy přibližují tento román, jenž i tak byl čtenáři velmi blízký, přímo srdci každého milovníka krásné knihy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/427418/advent-Wbp-427418.jpg 4.3176
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Melantrich

Kniha Advent

Micha-Él

Baladicky laděná próza Jarmily Glazarové mě skutečně chytla za srdce. Jedná se o dojemný příběh mladé "zavitky" Františky, která obětuje vlastní štěstí pro štěstí svého synka Metoda. Nic však není takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Glazarová mistrně pracuje s psychologií hlavní hrdinky, děj má spád a místní dialekt mu ještě dodává na reálnosti. Je zde popsán těžký život v horách i neblahé mezilidské vztahy. Františka byla velmi silná, a zároveň nešťastná žena, která nadevše milovala svého syna. Ani sňatek se sedlákem Podešvou jim však nepřinesl kýžený klid.

ronave

Kniha mě zaujala už od začátku, obdivovala jsem Františku, že vydržela nechat sebou takhle zacházet.

"Nad žádným žalem, nad žádným zklamán se nezastaví čas v svém spění za zráním a naplněním ročních dob. Člověk je sám, zůstane sobé samému v plen, ale kolem jde vše vytčenou drahou v blaženém vzdání života řadu."

Edith_17

Nádherný příběh o osudu jedné silné ženy. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla tuto knihu přečíst. Ze začátku pro mě bylo těžké se v tom nějak zorientovat, autorka dost skáče ze současnosti do minulosti a zpět, ale tak ve čtvrtině knihy jsem si zvykla. V průběhu čtení této knihy jsem se dostala do dost těžké životní situace a tato kniha mi vlastně pomohla to nějak "přežít", i když ano, bylo to těžký. Každopádně pokaždé jsem si řekla, že hlavní hrdinka Františka to měla v životě mnohem těžší. Stává se, že začneme číst nějakou knihu v době, kdy to zrovna "potřebujeme", mně se to stalo zrovna teď.
Kniha mne, myslím, hodně poučila právě v tu pravou chvíli.

Veve1234
06.11.2018

těžký osud jedné silné ženy. Ze začátku je to docela složité čtení, ale jak si člověk pak přivykne stylu psaní, tak už příběh Františky hltá jedním dechem.

rybizka
27.10.2018

Líbilo se mi, jakým stylem je příběh napsán. Tož na nářečí jsem si musela prvních pár stránek zvykat a jsem ráda, že jsem se tím nenechala odradit a ba naopak jsem si to i následně oblíbila. Příběh se odehrává v jeden zlomový den, kdy se dozvídám a postupně se mi vše odhaluje pomocí vzpomínek. Nelehký život Františky a Metúdka ve mě vyvolával velkou lítost, ale i vztek. Drsná doba, těžké živobytí, odsuzování, psychické týrání, emoce. Drama mateřské lásky. Vskutku výborná kniha.

Terry11
30.09.2018

Adventni balada z Beskyd odehravajici se retrospektivni metodou za jediny horecnaty den.

kykiryki28
20.09.2018

Knihu mi darovala teta, žijící právě v beskydských horách, které jsou zároveň pro mě druhým domovem. I přes valašské nářečí (na které jsem více méně zvyklá) se kniha četla velmi dobře a příběh jsem si zamilovala. Nejvíce jsem litovala Metoda, který se musel potýkat se zlobou svého otčíma. Velmi silný příběh...

Kopretina
06.05.2018

Do této knihy jsem kdysi nahlédla a od té doby jsem toužila si ji přečíst. Nikde jsem ji nemohla sehnat, až pak ji našla ve vyřazených knihách. Melancholie, která na mě již kdysi dýchla, vystoupila v plné síle a já byla schopna se posunovat v ději jen po malých krůčcích, aby mě nepohltila. Je mi úzko z toho, jak může někdo někoho týrat bez jakéhokoli zaváhání a výčitky. A je mi líto, že jsou v životě situace, kdy to po dobrém nejde.