Advent

Baladické prostředí chudých Beskyd rámcuje tragický příběh ženy, vyvržené vesnicí pro syna-pohrobka. Aby zajistila budoucnost svého dítěte, provdá se Františka za sedláka Podešvu, jehož hrubost, sobectví, bigotnost a nevěrnost trpělivě snáší. Musí přitom bezmocně přihlížet, jak se jí syn odcizuje a morálně se křiví. Avšak ustavičné urážky a týrání probudí i v mírné Františce vzpouru. Po noci, kterou prožije v úzkostech o syna a v mučivých vzpomínkách na minulé útrapy, skoncuje se starým životem. - Ve svém posud nejlepším románovém díle vylíčila G., jak kapitalistická společnost znetvořovala člověka, v jakém otroctví žila venkovská žena a jak neradostně a křivě vyrůstaly děti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206586/advent-206586.jpg 4.3187
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Advent

Edera

Já vím, že je to starý a momentálně se čtou jiný věci. Navíc autorka byla komunistka, ale to nechme stranou už úplně.
Glazarová má vynikající styl. Klišoidní slogan \"dobře se to čte\", tady podtrhuju desetkrát a ještě k tomu nadšeně tleskám. Ono se to totiž fakticky skvěle čte. To drama a dobrodružství, které Františka prožívá, přímo vidím před očima. Celou dobu jí držím pěsti, ať všechno dobře dopadne a pořád se přitom bojím, že ne, že už není cesty zpátky. Skoro slyším, jak jí sníh křupe pod nohama a nesnáším toho bezohlednýho, cynickýho a ne úplně důvtipnýho slabocha, který si jí vzal. Ať se snaží jak chce, pořád je to špatně. Román o matce, které osud dlouho nepřál, a přesto bojovala jak mohla, nepotřebuje krásnou, lesklou, kýčovitou obálku a časopisy, který o ní píší o 106.
No jo, i když Glazarová není momentálně v kurzu, i když je trošičku out, tak kdo si nepřečetl Advent, přišel o hodně silný, autentický a umělecky hodnotný zážitek, který, doufám, zůstane navzdory všem pochybným módním vlnám starou dobrou klasikou.

camelopardus

Úžasné! I přes archaismy a dialekt jsem se začetla a čím dál více byla vtahována do děje. Metůdek byl dítě k zulíbání. Františce jsem jednu dobu zazlívala její postoj oběti, submisivity a tendence věčně se ospravedlňovat před Rozou a Jurou. Pouze tím přikládala do ohně. Jenže tehdy nebyla osvěta, postavení ženy bylo zcela jiné, než je dnes. O to více jsem ocenila její pozdější nalezení síly k revoltě, stejně jako nově nabytou schopnost vidět vše z více úhlů. No a k tomu autorčin talent popisovat krajinu a především mistrný popis vnitřního prožívání!!!

Micha-Él
25.07.2019

Baladicky laděná próza Jarmily Glazarové mě skutečně chytla za srdce. Jedná se o dojemný příběh mladé "zavitky" Františky, která obětuje vlastní štěstí pro štěstí svého synka Metoda. Nic však není takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Glazarová mistrně pracuje s psychologií hlavní hrdinky, děj má spád a místní dialekt mu ještě dodává na reálnosti. Je zde popsán těžký život v horách i neblahé mezilidské vztahy. Františka byla velmi silná, a zároveň nešťastná žena, která nadevše milovala svého syna. Ani sňatek se sedlákem Podešvou jim však nepřinesl kýžený klid.

ronave
12.02.2019

Kniha mě zaujala už od začátku, obdivovala jsem Františku, že vydržela nechat sebou takhle zacházet.

"Nad žádným žalem, nad žádným zklamán se nezastaví čas v svém spění za zráním a naplněním ročních dob. Člověk je sám, zůstane sobé samému v plen, ale kolem jde vše vytčenou drahou v blaženém vzdání života řadu."

Edith_17
04.02.2019

Nádherný příběh o osudu jedné silné ženy. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla tuto knihu přečíst. Ze začátku pro mě bylo těžké se v tom nějak zorientovat, autorka dost skáče ze současnosti do minulosti a zpět, ale tak ve čtvrtině knihy jsem si zvykla. V průběhu čtení této knihy jsem se dostala do dost těžké životní situace a tato kniha mi vlastně pomohla to nějak "přežít", i když ano, bylo to těžký. Každopádně pokaždé jsem si řekla, že hlavní hrdinka Františka to měla v životě mnohem těžší. Stává se, že začneme číst nějakou knihu v době, kdy to zrovna "potřebujeme", mně se to stalo zrovna teď.
Kniha mne, myslím, hodně poučila právě v tu pravou chvíli.

Veve1234
06.11.2018

těžký osud jedné silné ženy. Ze začátku je to docela složité čtení, ale jak si člověk pak přivykne stylu psaní, tak už příběh Františky hltá jedním dechem.

rybizka
27.10.2018

Líbilo se mi, jakým stylem je příběh napsán. Tož na nářečí jsem si musela prvních pár stránek zvykat a jsem ráda, že jsem se tím nenechala odradit a ba naopak jsem si to i následně oblíbila. Příběh se odehrává v jeden zlomový den, kdy se dozvídám a postupně se mi vše odhaluje pomocí vzpomínek. Nelehký život Františky a Metúdka ve mě vyvolával velkou lítost, ale i vztek. Drsná doba, těžké živobytí, odsuzování, psychické týrání, emoce. Drama mateřské lásky. Vskutku výborná kniha.

Terry11
30.09.2018

Adventni balada z Beskyd odehravajici se retrospektivni metodou za jediny horecnaty den.