Acorna

Acorna https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14488/bmid_acorna-T6M-14488.jpg 4 32 5

Byla to téměř obyčejná holčička. Jenom uprostřed čela jí rostl drobný roh, měla podivně tvarované nohy, krásné stříbrné vlasy a ovládala několik zvláštních schopností: uměla čistit vodu i vzduch. Dokázala urychlit růst rostlin a hojit jizvy a zlomené kosti. Trio šedovlasých kosmických prospektorů ji našlo v záchranném kokonu, plujícím mezi asteroidy; adoptovali ji a vzali domů na kosmickou stanici, ale tam se setkali jen s nepřátelstvím a nepochopením. Dotěrní byrokraté chtěli Acornu umístit do útulku a amputovat ji „deformitu“ na čele. Ambiciózní vědci zase chtěli „dívku – jednorožce“ izolovat a studovat. Co z toho bylo horší? Acornini drsní „strýčkové“ nehodlali čekat, až se jedna z těchto hrozeb stane skutečností. Unesli svoji schovanku i za cenu násilí, uzavřeli za sebou vzduchovou komoru kosmické stanice a utekli i s ní přímo na pirátskou planetu Kezdet, kde se nikdo nevyptává a kde může děvče vyrůst bez protivenství. Kezdet má však své vlastní temné tajemství. Prosperita planety je založena na neviditelné hrůze – armádách bledých, mlčenlivých dětí, které dřou v továrnách a dolech, dětí beze jmen, neviděných, nemilovaných. Příšerný obchod s dětskou otrockou prací řídí tajuplný muž – Pištec. Pištec má s Acornou zvláštní plány, protože v jejím lesklém růžku vidí slib bohatství a moci. Zároveň děvčátka, kterým se podařilo vyhnout otrocké práci, vyrůstají v mladé ženy milující svobodu. A Lukia, Paní světla, se chystá Pištci i jeho nohsledům udělit pořádnou lekci o cti, svobodě a jedinečné hodnotě dětství…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Alpress

Arcorna: The Unicorn Girl , 1997

ludek.n
09.06.2018 3 z 5

Na začátku jsem si myslel, že Acorna je kouzelně hloupoučká vesmírná groteska, uvařená v jednom hrnci společně s Třemi muži a nemluvnětem, Stopařovým průvodcem po Galaxii a pohádkovou Legendou, ale nakonec jsem musel svůj první dojem poopravit, neboť z Acorny se vyklubalo pěkně drsné a depresivní vyprávění o dětech, otročících v továrnách, dolech a bordelech planety Kezdet. Z oné podivuhodné roztomilé holčičky se stříbrnými vlásky ze začátku knihy se záhy stává půvabná mladá žena, ne nepodobná bohyni, která přináší na Kezdet svobodu a naději. Kniha svým stylem a obsahem balancuje na rozhraní světa dětí a dospělých, aniž by se pro jeden z nich pevně rozhodla. Pro dospělé je příběh malinko bezbarvý a naivní, pro děti zas některé témata a použité výrazové prostředky nepříliš doporučeníhodné. Acorna tak nejspíš míří do řad „poučené“ mládeže. Sám za sebe se nedokážu rozhodnout, zda jsem se bavil, nebo spíš skuhral. Každopádně by mě zajímalo, kam se příběh odvíjí v dalších knihách cyklu, které zatím zůstávají českému čtenáři utajeny.

Leiah
27.01.2017 5 z 5

Moc povedená série. Anne McCaffrey měla dar psát čtivé příběhy, ke kterým se člověk rád vrací. K Acorně jsem se dostala náhodou, když jsem se snažila sehnat nějaké knížky z Pernu. A nelitovala jsem. Opět zajímavý a neokoukaný nápad a čtivě napsaná knížka. Jen škoda, že česky vyšel jen první díl (jak už se u knižních sérií v ČR stalo zvykem).

Lenka68
08.02.2015 5 z 5

Moc hezky napsana knizka a neokoukany namet. Skoda, ze pokracovani uz u nas nevyslo a pravdepodobne nikdy nevyjde.

Pamprdlice
14.11.2014

Také jsem toho od Anne McCaffrey četla spoustu, ale už je to dlouho. O této knize jsem neměla nejmenší tušení, asi ji budu muset brzy sehnat. Nějaké doporučení ohledně věku čtenáře? (myslím, že je někdy lepší knihu již nenačínat, když jste zmeškali vhodný věk)

Senza Jenka
30.11.-0001 4 z 5

Zajímavé, tuhle knihu jsem četla již před velmi dlouhou dobou a ačkoliv mám ráda sérii o dračích jezdcích, nikdy jsem si tuhle knihu s autorkou nespojila (pamatovat si autory knih je pro mě trochu problém :o))