Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?

Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455264/bmid_aby-bylo-jasno-aneb-vrati-se-marx-a-hv1-455264.jpg 3 8 8

Svoboda se nedá koupit. Odpovědnost se nedá zdědit. Demokracie se nedá nařídit. A přesto jako by dnešní svět svobodu zatracoval, odpovědnost umlčoval a demokracií opovrhoval. Jako by znovu volal po návratu Marxe s Leninem. Sedíme na sedadle spolujezdce porouchaného vozu, který se řítí špatným směrem. Jeho šofér ho není schopen ovládat. My se s tím ale smířit nemusíme! Buď budeme odevzdaně čekat na nevyhnutelnou tragédii, nebo se pokusíme převzít řízení, nebo z vozu vyskočíme. Jiné možnosti nemáme. Ale pořád jsou to možnosti, jak vzít osud do svých rukou a nenechat se unášet tím splašeným vozem dál. Kniha, mapující následné pohnuté události startující zhruba okamžikem příchodu pandemie koronaviru v roce 2020 obsahuje i reakce řady významných současných osobností na autorkami pokládané otázky zasahující do oblasti historie, ekonomie i etiky. Kniha je názorovým průřezem naší současné politické scény. Autorky pokrývají svými texty současné ekonomické, sociální i politické události, každá na své odborné parketě. Nevyhýbají se ani dění kolem České televize, které už dvakrát za posledních dvacet let zvedlo veřejnost ze židlí či vyhnalo do ulic.... celý text

Přidat komentář

Gambit12
27.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Četl jsem několik recenzí na knihu, mimo jiné tu z pera J. X. Doležala, která vyšla před několika měsíci v deníku Forum24. Vzhledem k extrémnímu politickému aktivismu zmíněného média a komicky svéráznému chování jeho vedení i zaměstnanců, počínaje šéfredaktorem, který se může mimo jiné "pyšnit" řízením pod vlivem alkoholu, konfliktem s policií, předstíráním amnézie, napadáním svědeckých výpovědí atd., až po autora samotné recenze Doležala, někdejšího šiřitele toxikománie, který demonstrativně odešel z Reflexu na protest proti údajnému zesměšňování Grety Thunberg, bylo víceméně předem jasné, jak bude recenze publikovaná v tomto velmi nedůvěryhodném médiu vypadat.
Jediné, s čím v oné recenzi mohu souhlasit, je jistá chaotičnost, v jaké byla kniha napsána. Jedná se o sborník textů, které už byly mnohdy publikovány v různých médiích a pro mě nebyly tak úplně nové. Každý text je ostatně opatřen datem, kdy byl prvně publikován.
Kniha je rozdělena do čtyřech částí. První část, sestávající především z textů Hany Lipovské se věnuje ekonomickým aspektům koronakrize, druhá obsahuje komentáře popisující nejrůznější společensko-politické fenomény, od odstranění sochy maršála Koněva až po polské prezidentské volby. Třetí část je vlastně vzpomínkou Jany Bobošíkové na dvacet let starou krizi v České televizi a skládá se z textů z její předchozí knihy Nebudu mlčet, kterou jsem nečetl, takže pro mě byla tato část asi nejzajímavější s přihlédnutím ke stavu, v jakém se Česká televize nachází nyní. Jak nedávno podotkl režisér Jiří Strach, který se před dvaceti lety účastnil demonstrací proti tehdejšímu vedení, nešlo o žádný konflikt dobra proti zlu, ale o mocenský boj.
Čtvrtá část je anketou hledající odpovědi na tři otázky týkající se poskytnutí nedostatkové zdravotní péče, oslav 75. výročí druhé světové války a zkoumání ekonomických východisek ze současné pandemické krize, na kterou odpovídá řada osobností z různých oborů. Nejedná se tedy v podstatě o autorský text.
Za normálních okolností bych asi hodnotil třemi hvězdami, ale kvůli neustálým osobním útokům, kterým jsou autorky podrobovány, což v případě Jany Bobošíkové možná lze pochopit, jelikož pro mnoho lidí je bývalá televizní krize stále neukončenou záležitostí, ale tlak, kterému je vystavena Hana Lipovská, je z mnoha důvodů ukázkou nechutného hyenismu. I s přihlédnutím k těmto okolnostem nakonec hodnotím čtyřmi hvězdami.

Jandys707
23.11.2020 odpad!

Směsice nesourodých textů, plná argumentačních faulů a manipulací. Už nejsem na škole, abych kontroloval a křížově ověřoval každý názor, prezentovaný jako fakt.
Dámy, když rozebíraly a kritizovaly přísná, až drakonická opatření neznaly ani jedna pozadí, o modelování epidemie nemluvě. Srovnání se SARS, MERS a Španělské chřipky s dopady na ekonomiku vs Covid a pár tisíc mrtvých (ve světě)-tady kniha ve srovnání s venkovní realitou působí jako scifi. Ne nadarmo se říká, že ekonom je člověk, jež Vám zítra vysvětlí, proč jeho včerejší předpověď nevyšla. O zákulisí mediálních her radši nemluvit. Bobo své ponížení v ČT ani po 20 letech nerozdýchala a z textu trčí na všechny strany mindrák. Ne všechny texty jsou slabé, s některými vývody by občas šlo souhlasit, ale ten extrémně pravicový konzervatismus...


Štítky knihy

koronavirus, covid-19

Autoři knihy

Jana Bobošíková
česká, 1964
Hana Lipovská
česká, 1990