Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Svoboda se nedá koupit. Odpovědnost se nedá zdědit. Demokracie se nedá nařídit. A přesto jako by dnešní svět svobodu zatracoval, odpovědnost umlčoval a demokracií opovrhoval. Jako by znovu volal po návratu Marxe s Leninem. Sedíme na sedadle spolujezdce porouchaného vozu, který se řítí špatným směrem. Jeho šofér ho není schopen ovládat. My se s tím ale smířit nemusíme! Buď budeme odevzdaně čekat na nevyhnutelnou tragédii, nebo se pokusíme převzít řízení, nebo z vozu vyskočíme. Jiné možnosti nemáme. Ale pořád jsou to možnosti, jak vzít osud do svých rukou a nenechat se unášet tím splašeným vozem dál. Kniha, mapující následné pohnuté události startující zhruba okamžikem příchodu pandemie koronaviru v roce 2020 obsahuje i reakce řady významných současných osobností na autorkami pokládané otázky zasahující do oblasti historie, ekonomie i etiky. Kniha je názorovým průřezem naší současné politické scény. Autorky pokrývají svými texty současné ekonomické, sociální i politické události, každá na své odborné parketě. Nevyhýbají se ani dění kolem České televize, které už dvakrát za posledních dvacet let zvedlo veřejnost ze židlí či vyhnalo do ulic....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455264/big_aby-bylo-jasno-aneb-vrati-se-marx-a-hv1-455264.jpg 3.96
Nahrávám...

Diskuze o knize (48)

Gambit12
20. března

siena: Myslím, že nové příspěvky jsou názorově konstantní s těmi staršími a moc rozporů tam najít nelze. :)

siena
20. března

Gambit12, ano, vyprázdněnost a komické zoufalství, otevírání očí zaslepeným, morální kazatelé se spřátelenými politiky a zájmovými skupinami... Vzhledem k tomu, že je to stále dokola, doporučím jen těm, kteří si čtou v těchto novějších příspěvcích, aby si zalistovali i do jejich minulosti. Ony potom "lépe" vyzní některé fráze a argumenty.

Gambit12
20. března

siena: Ano, všiml jsem si, že se ke jménu Jefima Fištejna v médiích přistupuje velmi obezřetně. A samozřejmě Forum24 nebude kopat do někoho, kdo pro ně občas něco napíše.
Příčinu současné "celosvětové" společenské změny je třeba hledat v rozvoji sociálních sítí, vytváření vzájemně znepřátelených sociálních bublin, vzniku paralelních médií atd. Různá prohlášení, že Zeman rozdělil společnost a že kvůli němu je tu možné něco, co dříve nebylo, jsou ukázkou komického zoufalství a vyprázdněnosti některých médií, která už nereflektují na přinášení objektivních informací, ale vzala na sebe úkol otevírat oči zaslepeným, tak se stylizovala do role morálních kazatelů v symbióze se spřátelenými politiky a zájmovými skupinami a vytvořila kategorii nového člověka tzv. "člověka slušného", v terminologii možno nazvat Homo honestus, s podmíněnými modely chování, které jsou mu vštěpovány těmito médii a domnělými sebevyvolenými experty z oblasti politologie, sociologie atd. prostřednictvím různých politicko-byrokratických floskulí. Síla této "expertokracie" se například naplno projevila v současném krizovém stavu. Homo honestus byl okamžitě poučen, že rouška je v této době chápána jako stavovský odznak a díky omezením, která na sebe dobrovolně uplatňuje je mu umožněno jeho současníky být nadále nazýván "člověkem slušným". Naopak ten, kdo se opováží zpochybnit "oficiální názory osvícených expertů" je označen jako "člověk neslušný".
Je s podivem, že se tolik nemluvilo o rozdělené společnosti v době soupeření ODS a ČSSD, když byl Paroubek zaházen vajíčky na Andělu, když právě na sociálních sítích jela výzva Vejce pro Paroubka, když Paroubek sám podněcoval k násilí proti ODS. Padala prohlášení, že si Paroubek vejce vykoledoval a čemu se vlastně diví, vždyť za první republiky se na politiky házely kameny, tak je na tom ještě dobře. Všechno se posuzovalo jako velká sranda, já jsem byl tehdy na gymnáziu a ještě si pamatuju, že jsme se domlouvali, jestli půjdeme nebo nepůjdeme s vajíčkama na náměstí.

siena
20. března

Gambit12, já si vážím těch, kteří se dokázali vzepřít tehdejší moci, vážím si těch, kteří se dokázali postavit i svým skutkům. Některých více, některých méně. Opravdu nevím, co to má ale společného s možnými členy Rady České televize. Ani, jakou mají souvislost se čtením Forum24. Já bych předpokládala, že nominanti do této rady, obecně na jakékoliv posty, by měli mít nejen povědomí o zákonech, které se vztahují k jejich případné práci. Ale, v tomto případě, by měli mít také jisté intelektuální, společenské vědomí. Když se tedy mluvilo například o panu Rokytkovi, tak to nebylo žádné strašení, ale divení, kdo všechno se může o co ucházet. A že není sám. Ano, ANO, SPD a KSČM má většinu, v pořádku, nanominovali si své odborníky. To ale neznamená, že by se o nich neměla vést veřejná rozprava, ani kritizovat jejich kroky. Že by se nemělo mluvit o tom, zda-li jsou právně v pořádku i kroky těch, již pracujících v této radě, včetně jejich případných střetech zájmů. A není ani od věci, podívat se jaké byly nároky kdy v minulosti.

Ano, příkopy byly, jsou a budou. Stejně, jako lidé slušní a neslušní. Domnívám se, že každý musí vidět, jak se společenská atmosféra změnila. Co všechno je dnes možné pronášet nejen bez uzardění, ale jak jsou tyto výlevy i plédovány a je jim tleskáno. A je to vidět i zde, na zdejších stránkách.

siena
19. března

Kapis, vy mi v žaludku opravdu neležíte. Vy jste mi ukradený, i se svými výmysly. Je to váš svět, váš boj... Jen nejsem zvědavá, a na zdejších stránkách už vůbec, aby mi taková žumpa nadávala a urážela. Není to tak dávno, kdy jsem byla terčem nějakého vašeho "kamaráda", až si tak říkám, jestli jste to nakonec nebyl vy sám! Takže, si vezměte své vibrátory a táhněte s nimi tam, odkud jste s nimi vylezl!

Zdá se, ale že tu máte partnery do diskuze. Můžete si tedy dále spolu notovat, jak vám ten hnusný liberální svět brání v rozletu... Však je to také pod tou správnou, příznačnou, knihou...

Gambit12
18. března

siena: Osobně si myslím, že výrok Turnera k redaktorům Info.cz, kteří dělali rozhovor s Pavlem Tykačem, že "upřímně přeje smrt v bolestech jim a jejich rodinám" je dalece za hranou jakékoliv přijatelnosti. Co je ten člověk zač, je jasné už z jeho profilové fotky, kde se modlí k soše Karla Marxe, která má na hlavě čepici Santa Clause. Za jiných okolností by byl jen k smíchu. Výrok o hnědých a rudých prasatech pochází od režiséra Hřebejka.

Gambit12
19. března

siena: Já vám váš pohled na svět určitě brát nebudu. Ale přece jen ... dálková diagnostika Václava Klause, mediální úvahy "odborníků" o jeho zbavení svéprávnosti, protože váhal s podpisem Lisabonské smlouvy, ostatně samotná spacáková revoluce, která rozhodně neměla formu poklidného protestu, fyzické napadení bývalého generálního ředitele ČT Balvína na záchodech atd. To vše dávno předtím, než měl Zeman tak zásadně rozvrátit společnost, až na to, že fenomén rozdělené společnosti je celosvětový. Ale to je zase debata trochu jiným směrem.

Jak už jsem se vyjádřil níže, výsledek volby do finálního kola považuju za uspokojivý. A opět prázdné, zoufalé strašení Rokytkou aplikované některými médii se ukázalo jako zcela neúčelné. S ohledem na vaše příspěvky adorující předlistopadové disidenty a vaším kladným vztahem k deníku Forum24 se osobně trochu divím, že máte výhrady vůči Jefimu Fištejnovi.

siena
19. března

Gambit12, ano za hranou. Kolik jen jsem podobných výroků viděla i ve zdejších komentářích. Výroků, které odporují zdejším pravidlům, ale kterým tleská nemálo zdejších uživatelů. A samozřejmě, když se někdo ozve, podobně jako vy, jako uživatel Kapis, hned je, tu nedemokratický, neuznává volby, chce zavádět policejní stát, o vulgaritách ala Kapis ani nemluvě. A tak je to s tím vaším stále dokola nesmyslným poukazováním, jak jen ti zlí liberálové, a dalších populárních x-nálepek, jsou vulgární a vulgárně se vyjadřují k protistraně. Opakováním podobného, a že se tak děje již několik let, a velmi systematicky, došla nejen trpělivost některým, že se začali vyjadřovat podobně, ale hlavně, ty pomyslné zákopy jsou vyhloubeny hodně hluboko. Nakonec, kvůli tomu jsou také pronášeny...

A propos, abychom se vrátili i k této knize. Paní Lipovská dostane velmi vybranou společnost, jen co je pravda. Jeden nezávislý adept vedle druhého...

1