A co kdyby to bylo jinak?

A co kdyby to bylo jinak? https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301656/bmid_a-co-kdyby-to-bylo-jinak-rDh-301656.jpg 3 74 74

Někdy stačí jen malý okamžik, a náš život se navždy změní. Evě a Jimovi je devatenáct, studují v Cambridge a jejich cesty se poprvé zkříží v roce 1958. Jim jde po ulici a na kole k němu přijíždí Eva, když tu jí do cesty vběhne malý pejsek. To, co se stane dál, navždy předurčí běh jejich životů. Autorka nás nechává sledovat tři verze jejich budoucnosti, kdy jsou nebo nejsou spolu, a po různých peripetiích všechny směřují k závěru v současnosti. Žena na obraze měla vlasy tmavě hnědé, s kaštanovým leskem. Odvracela se, dívala se na muže, který seděl za ní na pohovce v obývacím pokoji; díval se na ni a zároveň i na diváka s výrazem, který měl být podle Jima nečitelný. V tu chvíli měl největší starost o toho muže – který byl a nebyl on sám, stejně jako tou ženou byla Helena i Eva Katzová a všechny ženy, které kdy potkal –, muže, který vypadal příliš nešťastně. Měla to být třetí část triptychu. Ostatní dvě už byly zabalené a stály opřené o zeď ateliéru a byly téměř stejné, jen s menšími obměnami. Na prvním z nich seděla žena a muž stál, na druhém seděli oba. Jim změnil také drobné detaily v místnosti, místo, na kterém za pohovkou stály hodiny, pohlednice a foto grafi e na krbové římse, barvu kočky odpočívající na křesle (jen jedna z nich byla černobílá na počest Marcela). „Něco jako hledej pět rozdílů,“ poznamenala Helena, když jí poprvé vysvětlil svůj nápad. Samozřejmě žertovala, ale on dobře cítil i ten osten. Jeho ambice s triptychem byly mnohem větší. Obraz měl znázorňovat všechny cesty, které zůstaly nevyužité, mnohé životy, které nebyly žity, životy, které nikdo ne žil. Nazval ho: A co kdyby to bylo jinak?... celý text

JEJJ
21.12.2017

Kniha se mi moc líbila, bylo zajímavé sledovat, jak malý okamžik dokáže otočit život vzhůru nohama. Ale knihu jsem četla po jednotlivých příbězích, a ne podle času, protože to by byl chaos.

azeret
04.06.2017 5 z 5

Tak mám pocit, že jsem asi jediná, komu se knížka líbila :-) Je pravda, že zpočátku se mi to zdálo slabší a uvažovala jsem, že ji nedočtu, ale po pár kapitolách mě ty tři příběhy začaly zajímat. Během knížky se mi ty tři různé příběhy líbili různě :-) Někdy jsem si říkala, že je Eva hloupá, že tohle udělat neměla atd. nicméně v příští nebo přepříští kapitole se to zase otočilo. Rozhodně nedokážu říct, že bych si myslela, že jeden ze 3 životů mi připadal nejlepší. V každém bylo něco hezkého a něco špatného. A o to tam asi i šlo.
A možná se mi ta knížka líbila, že tohle je moje celoživotní téma - coby kdyby. Kdybych udělala něco jiného, kdybych se jinak rozhodla...:-)
A nemám pocit, že by se mi nějak pletly postavy, ale to je možná i tím, že běžně čtu třeba 4 - 5 knížek zároveň a taky s tím problémy nemívám.

kusma
02.06.2017

Bohužel nedotčeno.
Moc se mi líbila obálka i popis knihy, ale příběh byl spíš nudný, postavy nezajímavé, bez hloubky. Bylo to jistě i tím, že varianty příběhu se střídaly velmi rychle, takže do žádné jsem se nestihla začíst. Nehledě na množství jiných postav, které ale asi nebylo důležité si pamatovat, protože dějem jen tak procházely (alespoň do 160 stránky).
Trochu mi i vadilo, že jedna varianta příběhu byla ovlivněna událostí ještě před "osudným, rozdělujícím" okamžikem a v jiných variantách nebyla.
Je to škoda, potenciál tady byl.

anavi2009
05.05.2017 1 z 5

Dospěla jsem do strany 110 a dál už nemůžu.. Je to trochu depka, takový melancholický styl.. Navíc možná tím, že jsou to 3 krátké, stejné příběhy, postavy mi přijdou ploché a vlastně jsem se toho o nich zatím nic moc nedozvěděla, kromě toho, že Jim rád maluje, Eva je nespokojená na mateřské a má nízké sebevědomí a David je opilecký hulvát.. Ano, to je vše, co jsem si o nich zapamatovala.. Vlastně už ani nechci vědět, jak to skončilo. Nápad měl potenciál, ale myslím, že ho autorka nevyužila.

zuzca.h
01.05.2017 4 z 5

Zajímavě pojatá kniha o náhodném setkání 2 lidí a o tom jak se jejich životní cesty propletají v případě 3 různých rozhodnutí. Kniha se četla celkem rychle a já jsem nakonec zvolila četbu po jednotlivých osudech, protože když jsem četla knihu postupně tak jak jí autork napsala, tak jsem se za chvíli začala ztrácet ve jménech a osudech ostatních postav. Úplný konec jsem nechala na závěr a uděla jsem dobře protože závěr je svým způsobem opravdu smutný.
Neumím říc, který z příběhu se mi líbil nejvíc, všechny měli něco do sebe a hlavně byly uvěřitelné, takové napsané životem.
Co se mi líbilo je to, že autorka zvolila u všech 3 příběhů tu verzi, že se pokaždé osudy dvou hlavních hrdinů prolnou ať už na začátku zvolí jakoukoliv alternativu.

Anička.pa
12.02.2017 3 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, nadchnulo mě téma, a to 3 rozdílné verze jedné dvojice. Bohužel mě kniha trochu zklamala. Velmi jsem se ztrácela v příbězích a než jsem se stihla vžít do dané verze, ocitla jsem se na další stránce zas v druhé verzi. Jednotlivé příběhy jsem si proto musela napsat na papírek, kde jsem měla vypsané kdo s kým je v jaké verzi. Kapitoly byli velmi krátké, bylo by lepší odvyprávět nejdříve první, druhou a třetí, než-li takhle na přeskáčku.

Soofi
13.01.2017 3 z 5

Hlavním úskalím knihy je střídání oněch tří verzí příběhu ve velmi krátkých kapitolách. Nejenže se jednotlivé podoby pletou (obzvlášť druhá a třetí), čtenář navíc nemá šanci se vžít do té které verze postavy, protože otočí stranu a střídá jej zase trochu jiný, ale přesto podobný příběh, a než si vzpomene, jaké události tuto verzi a postavu formovaly, už je tu třetí kapitola a třetí podoba.
Od poloviny knihy navíc příběhy ztrácejí tempo a čtenář zájem. Dočetla jsem jen proto, abych se dozvěděla, jaká budou rozuzlení jednotlivých verzí.

NikaMirka
01.01.2017 3 z 5

Měla jsem občas fakt problém vyznat se v tom, v které z verzí života vlastně jsem. Nakonec jsem to, přestala řešit a zjistila jsem, že to byl nejlepší přístup. Nevím, která z verzí se mi líbila nejvíc, nebo nejmíň, bolestné na všech byla neuvěřitelná pravdivost. Nenaplněná láska, může být stejně bolestná, jako ta naplněná. V prvním případě, totiž toužíme po něčem, co nikdy nemůžeme mít, a to nás trápí. Ve druhém se zase trápíme kvůli tomu co bylo a co už není, jak jsou věci pomíjivé a lidské city nestálé. Všechny cesty vedou ale ke stejnému konci. Kniha byla čtivá, ale ničím neoslňovala, proto dávám tři hvězdičky.

tess.de.veles
21.12.2016 1 z 5

"Dotahla" jsem to na 125tou stranu...a pak jsem to vzdala....Moc me to nebavilo a bylo to pro moje chapani dosti chaoticky napsane....Musim ale rict,ze jsem docela zvedava,jak kazdy ten pribeh dopadne.....Asi mi nezbyde nic jineho,nez si to "vyguglovat" :)....nemam silu,se prokousavat :(
Skoda, stacilo by tomu dat jinou formu a cetla bych jako diva :)

Dija
14.11.2016 3 z 5

Neměla jsem vůbec problém příběhy odlišovat, ale zase tak mě kniha nenadchla, jak jsem si zpočátku myslela.

Skawin
14.11.2016 4 z 5

Přiznám se, že ač jsem velkým fanouškem podobně psaných knih, tak v této jsem se místy ztrácela a musela jsem přemýšlet, který ten příběh právě čtu. Nápad dobrý, ale chtělo by to více odlišit...

Natyna3
19.10.2016 3 z 5

Kniha pro mě byla vcelku zklamáním. Po poutavé anotaci přišla studená sprcha v podobě dost chaotického uspořádání celého příběhu. Mrzí mě, že z docela dobrého nápadu bylo vytěženo tak málo. Ve třech verzích jsem se zkrátka ztrácela a musela jsem si to začít psát. Jiné uspořádání by knize dalo úplně jiný rozměr.

bookcase
08.10.2016 4 z 5

Tahle knížka si zaslouží, aby si ji člověk vychutnal a soustředil se na ni. Střídání tří možných variant je docela náročné sledovat.

Ariko
03.10.2016 2 z 5

Podle anotace a krásné přebálky jsem se těšila na úžasně propracovaný příběh ve trojí verzi. Bohužel jsem byla zklamaná hlavně z provedení - chybějící pojítko mezi všemi třemi verzemi knize hodně ubíralo.
Neurazí, nenadchne

Ájulína
10.09.2016 4 z 5

Knížka mě velmi bavila. Nutila mě přemýšlet o skutečnosti, že je opravdu velmi důležité nepromarnit příležitosti.

lapagerie
09.09.2016 2 z 5

Jak jsem se na knížku těšila, tak jsem byla zklamaná. Asi jsem čekala něco jiného, nevím. Tři alternativní linie se mi neustále pletly.Často jsem nevěděla, v kterém příběhu právě jsem, i přes to, že je každá kapitola označená.
Celkově mě knížka nebavila.

MartinaF
16.07.2016 4 z 5

Tři příběhy, které jsou si podobné a přesto nejsou stejné. Tři verze jednoho příběhu. Bylo to zvláštní, originální (aspoň pro mě), ale některé příběhy se mi pletly. Poslední třetí část byla asi nejlepší.