Matematika. 50 myšlenek, které musíte znát

Poutavý vstup do světa matematiky. Padesát jasných a stručných esejů podává výklad rozličných matematických pojmů, jejichž prostřednictvím můžeme chápat a formovat svět kolem nás. Seznamuje se zrodem matematiky, od egyptských zlomků po římské číslice. Odpovídá na otázky, co je nula, množina, mocnina, odmocnina, nekonečno, grupa, matice a co jsou to dokonalá čísla. Jaký praktický význam mají kalkulus, statistika a algebra. Objasňuje velkolepé myšlenky, jako jsou teorie relativity, teorie chaosu, fraktály, genetika a hyperprostor. Vysvětluje téměř mystický význam čísla pí (π) a prvočísel, Fibonacciho čísel a zlatého řezu. Odhaluje nevyřčenou argumentaci ukrytou za sudoku, luštěním kódů, loterií, hazardními hrami, hospodařením s penězi a za složeným úrokem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63861/50-myslenek-ktere-mu-63861.jpg 3.619

50 myšlenek 9.

Věda, Matematika a logika
Vydáno, Slovart (ČR)

50 Mathematical Ideas You Really Need to Know, 2007

Kniha Matematika. 50 myšlenek, které musíte znát

Kryštofka

Poctivě a systematicky zpracovaná kniha o matematice. Překlad až na nějaké drobnosti kvalitní. Dobrý přehled pro ty, co už o matematice něco málo vědí a chtějí se dozvědět trochu víc, případně si jednotlivé matematické objevy usadit na časové ose. Odborníci by měli sáhnout po odborných knihách, ti cílová skupina nejsou.

Turmee
13.02.2016

Důležité poznatky matematiky pěkně přehledně v jedné knížce. Musím uznat, že ony čtyři stránky jsou na většinu témat opravdu málo a některé kapitoly by se daly vysvětlit snáze a přístupněji (nemluvě o mnoha nevysvětlených proměnných), nicméně i přesto jsem ráda, že tahle knížka patří do mé knihovny.
Obsahuje spoustu zajímavostí, časové osy a náčrtky, což potěší srdce každého příznivce matematiky. :)

schidlo
03.09.2013

Kniha obsahuje padesát témat. Každé téma má ovšem pouze 4 strany, což je u některých témat příliš málo. Nevím, jak moc to bylo způsobeno překladem, ale kniha je plná nepřesností. Celkově mi přijde popis témat špatný až na některé výjimky. Občas se vyskytují i faktické chyby (např. vězňovo dilema v teorii her), či pletení pojmů.

Pokud si chcete přečíst dobrou knížku o matematice, přečtěte si "Jazyk matematiky" od Devlina. Případně "Problémy pro třetí tisíciletí" též od Devlina. Touto knihou spíše ztratíte čas.