Ekonomie – 50 myšlenek, které musíte znát

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co přesně znamená pojem úvěrová kontrakce? Proč fotbalisté vydělávají víc než většina z nás? Která mocnost bude za 10 let na vedoucí pozici ve světové ekonomice? A jakým způsobem ekonomika ovlivňuje den co den každého z nás? Ekonomický redaktor zpravodajského kanálu Sky News Edmund Conway představuje a vysvětluje ústřední pojmy ekonomie v souboru 50 srozumitelně napsaných a poutavých esejů - základními teoriemi, jako jsou neviditelná ruka Adama Smithe a zákon nabídky a poptávky, počínaje a nejnovějšími úvahami o souvislostech mezi bohatstvím a štěstím a podobou ekonomiky 21. století konče. Conway objasňuje všechna zásadní témata, která jsou nezbytná k tomu, abychom porozuměli konjunkturám a krizím, býčím a medvědím kapitálovým trhům a tomu, jak svět opravdu funguje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179665/ekonomie-50-myslenek-ktere-musite-znat-179665.jpeg 56
Série

50 myšlenek 3.

Žánr
Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno, Slovart (ČR)
Orig. název

50 economics ideas you really need to know

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Ekonomie – 50 myšlenek, které musíte znát

JulianaH.
09.06.2019

Na knížku jsem se obzvlášť těšila. Nakonec jsem se rozhodla, že nebudu odkládat četbu až na prázdniny, ale nacpu ji do seznamu literatury ke zkoušce (z hospodářských dějin) a přečtu si ji hned. Vůbec to nebyl špatný nápad, jelikož jsem v ní objevila vysvětlení všech těch podivných jevů (např. stagflace), o kterých jsem předchozí dva semestry slýchala z katedry, aniž by je někdo definoval.

Polovina hesel je naprosto nezbytná pro porozumění světu a druhá polovina je zase ohromně zajímavá (behaviorální ekonomie, index hrubého národního štěstí, kriminomie); některá hesla dokonce zvládnou obojí (kreativní destrukce, incentivy, průmyslové revoluce). I bytostný neekonom, jemuž se z hmotařských spekulací dělá zle (totiž já), byl nadšen. Knížka se mi osvědčila jako výborný úvod do vědy, kterou nemám ráda, ale kterou by byla chyba ignorovat.

Z této edice jsem už četla Filosofii: 50 myšlenek..., takže jsem věděla, co očekávat. Série obecně má vysoký standard, jemuž Ekonomie rozhodně dostála. Všechna hesla jsou stravitelná pro laika, definice doplňují zajímavé a aktuální příklady (třeba z filmů), text oživují tabulky se zajímavostmi (např. o životě slavných ekonomů; kdo by byl řekl, že Adam Smith trpěl náměsíčností?) a citáty. A přesto nejde o americký populární škvár bez informační hodnoty, který chce jenom bavit texaské vidláky.
Zdá se mi, že autor ekonomicky tíhne spíš doprava než doleva, ale většinou píše vyváženě a předkládá argumenty pro i proti. V tomto ohledu je vynikající třeba heslo o životním prostředí, kdežto u protekcionismu se dal poněkud strhnout, když ho nazval „největší hrozbou světovému míru a prosperitě". A celkově jako by vůbec nepočítal s eventualitou války (teorie komparativních výhod).

* „Pochmurný, skličující a vskutku hrozivý to obor, jejž bych si dovolil nazvat ponurou vědou." (Thomas Carlyle o ekonomii)
* „Zásadním nedostatkem kapitalismu je nerovnoměrné rozdělení bohatství. Zásadní ctností socialismu je rovnoměrné rozdělení bídy.“ (Churchill)
* „Společnost, která klade rovnost před svobodu, nedosáhne ani jednoho. Společnost, která klade svobodu před rovnost, dosáhne vyšší úrovně obojího.“ (Milton Friedman)

Štítky

ekonomie

Autor knihy

Kniha Ekonomie – 50 myšlenek, které musíte znát je v

Právě čtených2x
Přečtených16x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce14x
Chystám se číst18x
Chci si koupit9x
dalších seznamech1x