1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

To si takhle čutáte a najednou bum! Československo! Je pondělí 28. října. Desetiletý Jenda se těší, že si po škole zahraje s kamarády fotbal. Jenže jeho tatínek, učitel Antonín Vosika, s ním má na odpoledne jiné plány. Zatraceně, zdržení před blížícím se důležitým zápasem si Jenda nemůže dovolit! A to ještě netuší, že tohle zdržení se protáhne na několik let a skončí o tisíc kilometrů dál. V roce 1918 vzniklo Československo. Stát, v němž si po dlouhých staletích opět vládli Češi společně se Slováky. Oslavy a provolávání jména prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka zní dodnes. Děti i mnozí dospělí se přitom sami sebe ptají — co to má všechno propána společného se mnou? Stejnou otázku si kladly tisíce lidí i před sto lety. Hlavně děti se musely podivovat. To se najednou všichni dospělí zbláznili? Takhle jásat nad nějakým starým pánem a podivným slovem republika… Jako Jenda. Ten si chce jen zakopat s kamarády, ať už mluví česky, nebo německy. Nemá však na výběr, Československo nečeká. A Jenda se musí s celou rodinou vydat na dlouhou a dalekou cestu, při níž zjistí, jak se ho celý ten blázinec týká....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385618/big_1918-aneb-jak-jsem-dal-gol-pres-cel-mZx-385618.jpeg 4.561

Kniha 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Jarka_rybář

Krásná kniha. Je velmi zajímavá, protože přináší nový pohled na bouřlivá léta po vzniku republiky. Pohled dětí na vznik republiky, na rozhodnutí dospělých stojí opravdu za to. Paráda. Doporučuji.

Adla173
17.11.2021

Velmi zajímavá kniha. S tímto konceptem (poznámky na okraji) jsem se u neodborné literatury setkala poprvé a opravdu mě nadchnul. Ačkoliv mám historii ráda, dozvěděla jsem se zajímavosti, o kterých jsem neměla ani tušení a věřím, že v kombinaci s příběhem mi zůstanou dlouho v paměti.
Krásné ilustrace už jen doplňují prvorepublikovou atmosféru.

broskev28
26.10.2021

Asi mě lze "utáhnout na vařené nudli", ale já jsem knihu přečetla jedním dechem.
Samozřejmě že to není Šikmý kostel, i když pojednává víceméně o stejném období, ale přesto si troufnu říci, že i dospělý čtenář se při četbě téhle knihy poučí (pro mě to byly třeba senegalské oddíly proti MRR). Výborný byl nápad podávat historické události nejen optikou různých hrdinů, ale také z různých míst tehdejší ČSR, i když to věčné poválečné stěhování jedné rodiny v průběhu poměrně krátké doby působí trochu násilně.
Mnozí zmiňují také skvělý obrazový doprovod a obecně grafickou/typografickou stránku knihy, i ta významně přispěla k mému nadšení z téhle knihy; třeba prohlížením předsádky jsem strávila poměrně dost času. Takže na rozdíl od mého pubertálního syna, který knihu sice přečetl, ale tvářil se velmi vlažně, já tuze doporučuju. Otázkou zůstává komu: naši desetiletí fotbalisti nemají sebemenší zájem o žádné dějinné události a rozhodně nepatří mezi nadšené čtenáře. A děti se zájmem o historii zase může malounko odrazovat fotbalový zápal (i slovník) hlavního hrdiny. Ovšem já jsem si jeho fotbalové výrazivo ve stylu Klapzubovy jedenáctky opravdu užívala!

Knihomolka506
11.04.2021

4 velká města tehdejšího československa, kde se odehrává ten nejsilnější příběh malého kluka Jendy a jeho rodiny, spolužáků a známých. Procházka první světovou a událostmi, které s ní souvisí den po dni . Nádherný příběh. Doporučuji všem koho zajímají dějiny. Ty ilustrace jsou prostě perfektní♥️♥️ Plus se mi ještě moc líbí na bocích skoro každé stránky popisky , vysvětlila různých slov, která se tehdy používala nebo nějak souvisela s dějem určité události a doby

simona5r
08.10.2020

Úžasná kniha pro děti přibližující blízkou historii nenásilnou a zajímavou formou. Ač nejsem cílová skupina, čtení jsem si i tak užila.

Greena
02.06.2020

Tato kniha vyhrála cenu Magnesia litera v roce 2019 a úplně právem. Je úžasná! Přála bych si, aby si ji přečetlo co nejvíc dětí. Kniha čtenářům velice srozumitelně vysvětlí okolnosti života v Československu od roku 1918 do roku 1921. Vysvětlí jim pojmy z historie, nenásilně je seznámí s význačnými osobnostmi té doby, zjistí jak země vypadala, a kde měla hranice, jaký byl v té době život nejenom dětí, ale i dospělých.
Knihou provází desetiletý kluk Jenda, který miluje fotbal. S rodiči žije v Mostě, ale kvůli politické situaci a angažovanosti tatínka, který je učitel, se přestěhují do Prahy, potom do Brna a nejdál až do Podkarpatské Rusi do Volového, a pak do Užhorodu. K každém místě rodina prožije jiné zážitky a bude mít jiné podmínky svojí existence. Všichni se musí novému prostředí způsobit. Příběh je zajímavý tím, že občas ho vypráví náš hrdina, a občas ten samý zážitek vypráví další postava, zase ze svého pohledu. Kniha je krásně ilustrovaná Vojtěchem Šedou.
Takové skvělé knížky nám tady vycházejí! Bravo!

Maky78
02.06.2020

Knihu jsem četla se synem, nerad čte ale tohle ho bavilo.
Žádné nudné letopočty, záživně podaná historie.

blackoutzuzi
13.05.2020

Kniha čtenáři dokonale zpřístupňuje dějiny, takže i ti, kteří tyto události nezažili sami na vlastní kůži, mají šanci se tomu alespoň přiblížit právě prostřednictvím Jendy. Je to srozumitelné a čitelné jak pro mladší čtenáře, tak i pro ty starší. Příběh je doplněn o krátké poznámky, kdy jsou dané události, pojmy apod. vysvětleny a dávají tak příběh do širšího kontextu s historií :)