0 TU. Svazek I

0 TU. Svazek I https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462355/bmid_o-tu-svazek-prvni-OhU-462355.jpg 4 119 34

0 TU série

Obsáhlý debutový román Jakuba Hussara je jednou z nejambicióznějších českých science fiction poslední dekády. Tvorbě svého fiktivního vesmíru se Jakub věnuje více než dvacet let a kniha, stejně jako dříve úspěšná karetní online hra ze stejného světa, plně dosvědčuje neuvěřitelnou propracovanost tohoto vesmíru i autorův poutavý smysl pro detail. Historický životopis pojednávající o strastiplné cestě kultury Talů na odlehlý skládkosvět Coraab a jeho následné kolonizaci. Ústřední postavou knihy je ctihodná Tal Kusa-Gammah, první z dlouhé linie coraabských Pánů Těžby, která se na sklonku života svěřuje čtenáři se svým pohnutým osudem. Díky jejímu autentickému svědectví dnes můžeme nahlédnout na události počátku coraabského letopočtu očima ženy, která se svými odvážnými činy navždy zapsala do historie.... celý text

gladya
18.07.2021 4 z 5

Oceňuji originální a propracovaný svět. Přemýšlela jsem o tom, nakolik by fungovala popsaná sociální struktura. To není kritika, pro čtenáře, pro kterého není sci-fi s generačními kosmickými koráby novinkou, je to asi logická otázka.
Příběh sám je spíš průměr až mírný nadprůměr, ale sci-fi kulisa jej činí zajímavějším.
Pokračování si určitě nenechám ujít.

Kerbello
16.07.2021 3 z 5

0 Tu je v první řadě obřím worldbuildingovým nástrojem a až v druhé řadě neobvyklým sci-fi putováním. K využití pro herní RPG setting ideální, pro souvislé čtení ne příliš přesvědčivé. Čtenáři jako by neustále chyběly příběhy, které se staly někdy jindy, někde jinde. Tal Kusa-Gammah je výbornou kronikářkou, ale slabou protagonistkou. A stejně tak Hussarův debut ohromí spíše propracovaností kultur a ras vesmírné flotily než strhujícím příběhem.

Maud22
20.06.2021 4 z 5

Dosud jsem četla díla pana Heteši, Kulhánka a Kotlety, takže akční knihy plné krve, sexu a vtipných hlášek vystřídalo vyprávění dcery Pána Těžby zahrnující její dětství, dospívání a přerod v ženu na exoprostorem brázdu vyrývající obří mnohagenerační vesmírné lodi. Zároveň jsou tu popisovány politické i vojenské střety a nechybí násilí a bolestné zkušenosti hlavní hrdinky v naprosto jiném světě. Je tu propracované názvosloví a kniha je opatřena slovníčkem a soupisem postav pro případ, že by se čtenář ztratil. S koncem knihy přibývá akce a já pořád čekám, kdy se hlavní hrdinka projeví a nakope všem, vy víte co. Tak snad v druhém svazku.

michal7116
10.06.2021 5 z 5

Kniha je nádherně zpracovaná do nejmenšího detailu, zevnějšku snad není co vytknout, snadno se stane ozdobou knihovny.

I uvnitř to vypadá dobře, ikdyž autorův styl nemusí sednout každému. Text je dělen do kratších odstavců a děj, ikdyž zpočátku pomalejší, brzo nabere spád. To už má čtenář v krvi i místní názvosloví a nemusí listovat (díky za slovník v zadní části knihy).

Chválím nápad s QR kódy a soundtrackem, chvíli jsem si na to musel zvykat, ale zvolená hudba umocní "ponoření se" do děje.

Děj samotný dává v rámci universa smysl, v knize se toho děje celkem dost, postavy a jejich chování jsou uvěřitelné. Je fajn, že autor sáhodlouze nepopisuje jak něco vypadá a čtenář si alespoň potrénuje vlastní představivost. Pravda, nemusí to sednout každému a někdo může mít rádši naservírované vše na jednom podnosu a pouze konzumovat.

Celé to uteklo velmi rychle a klidně bych si pár stran přidal. Nezbývá než doufat, že se knihovna coraabu bude postupně rozrůstat.

tomikk
01.06.2021 5 z 5

Sci-fi je pro mě jako cestování. Ocitám se v cizí zemi, v cizí kultuře, kde fungují lidi, společnost a často i věda a technika jinak, než jsem zvyklý, a často i jinak, než si dokážu představit. Míra detailu je tu zásadní, protože málo prokreslené světy působí jen jako kašírované dekorace pro příběh, který chce autor vyprávět. Coraabia Jakuba Hussara je promyšlená do poslední nitky barevného vzoru na slavnostním plášti dcery Pána Těžby. Proto mě tahle cesta moc bavila. Samotný příběh jsou spíš "malé dějiny" než dějiny velké, spíš rodinné drama než epická freska. To může pro někoho být zklamání. Mě to naopak přišlo jako osvěžující kontrast k sci-fi příběhům, ve kterých nikdy nejde o nic menšího než o záchranu světa. Těším se na druhý díl.

Ládja
26.05.2021 4 z 5

Jak se píše v anotaci. Historický životopis významné osoby. Co na tom, že je to někde/někdy v budoucnosti. Musí se k tomu tak přistupovat. Je to životopis se vším všude ve vymyšleném vesmíru. Nic víc se v tom nedá hledat.
Poutavé, čtivé, místy pomalé, někdy zas rychlé. Možná občas trochu nevyvážené, ale zajímavé.
Za vizuál 6*, příběhově(skoro bez příběhů) 3*

taraevyn
25.05.2021 5 z 5

Krásně popsaný a propracovaný svět, zajímavé postavy (u spousty z nich je mi líto, že se s nimi setkáme jen krátce, přijde mi, že většina by si zasloužila vlastní román i když na druhou stranu možná právě v tom je kouzlo celého vyprávění 0 TU), nádherné výtvarné zpracování a atmosférický soundtrack jako bonus, to je čirá knižní radost. Nejlepší možný debut, nedočkavě vyhlížím druhý svazek a v budoucnu snad i další tvorbu ze světa Coraabu.

Ahura
24.05.2021 2 z 5

Knihia má úžasný vizuál, a je sympatické, že autor má do detailu promyšlené pozadí včetně názvosloví, nicméně samotný příběh je neskutečně rozvláčný, a spíš než sci-fi připomíná dívčí román. Mám pocit, že Jakub Hussar už ve své hlavě žije více na Coraabu než v reálném světě, a to se odráží i v jeho tvorbě. Z jeho pohledu může být Gammah důležitá historická postava, o níž se vyplatí psát i banální historky z jejího dětství, pro vnějšího čtenáře už to taková sláva není. Asi by to bylo zajímavé jako povídka, ale na knihu o 350 stranách je to velmi slabé, bohužel.

JachzoiD
22.05.2021 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Ohromné množství detailů, kterými je svět opravdu zahuštěn, člověku dávalo pocit, jakoby byl svět v knize živý. Díky zajímavým příhodám se kniha vůbec netáhla a dávala smysl (narozdíl od různých autorů, kteří se neudrží a popisují čtenáři sáhodlouhé nudné pasáže). Ač se kniha zdá dlouhá, tak je svojí propracovaností opravdu nabitá zajímavými příběhy a dá se dočíst jedním dechem. Jako bývalého hráče hry "Coraabia" mne velice potěšila návštěva do tohoto propracovaného světa, který jsem před několika lety byl nucen opustit. Napjatě čekám na vydání druhého dílu, abych se dozvěděl vše o "maga" hlavní hrdinky!

Mene
18.05.2021 5 z 5

Kniha ma velmi ambiciozni prebal a tak jsem byl zvedavy, zda pod skvelym vytvarnym zpracovanim naleznu i stejne kvalitny obsah. Zde je par mych postrehu: prekvapive funkcni propojeni s autorskym soundtrackem umocnujicim celou atmosferu (a ze jsem byl k tomu vazne skepticky) - v podstate jsem cetl jen par stranek bez hudebniho podkresu; uctihodna pocitvost s jakou je zpracovan kazdy detail sveta v nemz se roman odehrava; hlavni postava a jeji myslenky jsou plasticke a prestoze nekdy lehce zakolisaji svoji hloubkou (coz se da pricist veku hlavni hrdinky a jejimu bolestivemu opousteni mladicke naivity) od prvnich stranek je vam Gamma blizka a jeji osudnou cestu prozivate s ni - a ze je to tedy CESTA! Roman 0tu me v mnohem vyvolaval vzpominky na Egyptana Sinuheta... jen v cela jinem, fantastickem a bizzarnim svete. Velmi se tesim na pokracovani!

pavel9549
16.05.2021 5 z 5

Nerad čtu víc knížek najednou, ať už je to zahradní příručka nebo třeba cestopis. Stalo se. Tahle poutavá a zajímavá kniha si jistě své čtenáře bez problémů najde.

uzivatel5825
14.05.2021 5 z 5

Pan Hussar zplodil velmi příjemné čtení až hmatatelně reálného světa někde (asi daleko) ve vesmíru. Napínavé, dobrodružné, zábavné... a jelikož tu knihu vdechnete neskutečně rychle, i kdyz má téměř 400 stran, tak se prý tiskne i pokračování, kterého se nemůžu dočkat.

Uraxor
14.05.2021 5 z 5

Kniha je mystickým výletem do jiné dimenze, která se čtenáři přebohatě odmění za vložený čas a úsilí. Hudební podkres atmosféru dále dokresluje.
Ani přes svou rozsáhlost nenudí, spíš naopak. Čtenář postupně proniká do rozmanitého, propracovaného světa. Každá kapitola přináší něco nového, zajímavého.
Příběh samotný je epickou odysseou, která svou rozsáhlostí vyrazí dech.
Dílo, jaké se v dnešní době už moc často nevidí, ale o to více nadchne.

klarca.r
12.05.2021 5 z 5

Děj knihy mě pohltil od samého začátku a nepustil až do konce. Velmi oceňuji rozsáhlý, propracovaný svět, který musel autor vymyslet. Knihu řadím mezi své oblíbené tituly a autorovi tleskám za první počin. Už se nemůžu dočkat, až vyjde pokračování.