Vášniví čtenáři vs. gramatické chyby?

DISKUZE » Volná diskuze


herdekfilek
herdekfilek 01.02.2013 v 20:26

Lomax, já kdybych tě znal, tak tě snad ani znát nechci. Takové řeči vést. Holt, za chvíli nás čeká další obrození. Už i ten jazyk se začíná vytrácet pod diktátem ekonomiky. Fuj tajksl, jdu si číst v pravidlech českého pravopisu, abych se uklidnil.

HTO
HTO 01.02.2013 v 20:26

Vážený kolego, než jsem šel do invalidního důchodu (bez urážky; nemůžete vědět, že jsem kripl), vozil jsem v zoo jako ošetřovatel hnůj, tehdy za 4100 Kč, a nic blahodějnějšího jsem coby zaměstnanec nezažil. Tolik k mým ambicím. Podotýkám, že mluvím anglicky, německy a rusky. Anglicky dokonce tak slušně, že mormoni mne považovali za Skota.

Mimo jste vy, vážený: bez krásy můžete existovat, ale nemůžete bez ní žít.

Jsa namíchán z asi 15 národů (při posledním sčítání) a jsa křesťanem, nepotrpím si na nacionalismus, ale domov a vlast, kamaráde, to je otázka srdce. Dávám vám k uvážení jednu větu a přeju vám dobrou noc, neboť si jdu listovat ve slovníku a vychutnávat si na jazyku češtinu: zeman Skůček, jeden z průvodců Husa do Kostnice, musel opustit po husitském povstání zemi, ale vrátil se se slovy: „Dražší nežli víra je mi země“.

Nazdar.

Azizi
Azizi 01.02.2013 v 20:36

Lomax: Na to by som ti znova odpísala to čo minule, takže sa nebudem opakovať. Naviac zjavne máme v mnohom úplne iné zmýšľanie a najmä cítenie, nemá preto asi ani cenu to ešte nejak viac rozoberať.

Text příspěvku byl upraven 01.02.13 v 20:37

Alix
Alix 01.02.2013 v 20:44

Lomax: Musím se přiznat, že jsem po tvém posledním výkřiku zalapala po dechu, protože napsat něco takového na Databázi knih, to chce mít v sobě hodně, delikátně řečeno, drzosti a netaktu. Stejně jako HTO, jsem namíchána z několika národů, ale právě, že je tady moje vlast, je tu i můj domov a srdce, ať už odejdu kamkoliv. Vždycky se vrátím. Proč jsou asi ve všech zemích početné národnostní menšiny, proč udržují své zvyky a řeč? Protože ji milují. A tady nejsme na pracáku, kde zapisujeme, kolik cizích řečí ovládáme, tady se nemusíme předvádět. Mluv si ve své firmě anglicky, proč ne, ale v tom případě nechápu, co vlastně děláš tady? Proč se zahazuješ se slovenskými a českými prosťáčky? Není to pod tvou úroveň?

elfos
elfos 01.02.2013 v 21:12

Lomaxi, pokud to, co jsi vyhlásil v 19.38:01, myslíš skutečně vážně (příliš tomu nevěřím, neboť mám už nějaký čas pocit, že si z nás děláš prču), je mi z tebe smutno.

Na stranu druhou, nepoznat, při svém zanícení pro angličtinu a anglicky psanou literaturu, Púa, jenž se v Anglii narodil? Vážně to vypadá na tu závorku..

Lomax
Lomax 01.02.2013 v 22:06

herdekfilek:

"Už i ten jazyk se začíná vytrácet pod diktátem ekonomiky"

Velmi správně. Čechy jsou vnímány spíše jako ekonomická kolonie pro bohatší státy. Ve třetí třídě ve školce dnes už učí děti anglickým slovíčkům (neříkám, že všude). Je to nutnost a já to chválím. S češtinou se v životě nikam nedostanou. Možná jako pedagog na školu za mizerný peníze.

elfos:

Já dávám přednost jiné slavné britské pohádce než je komerční Pú.
Beatrix Potterová :-)


Co se týče toho vlastenectví, tak se to přesně píše na webu o literatuře ČÍTARNY.CZ:

. . . o Palachovi
Učitelka dějepisu Kendíková tvrdí malým dětem: "Jeho smrt ukázala, že má cenu bojovat proti porušování základních lidských práv". A kvůli tomu se paní učitelko člověk musí upálit? Senátor Štětina pro změnu řekl Parlamentním Listům: "Je mnoho podob statečnosti. Mašínové i Palach byli hrdinové své doby." Nepochopitelnost takových výroků až neúcta k životu samému, připomíná profesora dějepisu v Remarquově románu Na západní frontě klid, který podobným způsobem agtitoval mladým lidem o potřebě položit svůj život za svoji vlast. A jak to dopadlo ví každý.

A jeden krásný názor:
Pokud ale někdo o tom dokonce učí malé děti ve škole a vyzdvihuje takový čin jako hrdinství, pak je to přinejmenším trestuhodné.

Ty názory na Palacha a jeho hloupé hrdinství si přečtěte sami.

Text příspěvku byl upraven 01.02.13 v 22:22


HTO
HTO 01.02.2013 v 22:21

Takže naše anglicky mluvící populace se bude moci věnovat služebné práci pro Američany, zatímco naše děti budou ve školách češtinu učit Ukrajinci. Ukrajinské děti budou ve školách ukrajinštinu učit Kazachové. Kazašské děti budou ve školách kazaštinu učit Mongolové. Mongolské děti bude ve školách mongolštinu učit yetti. A yettiho děti budou yettiovsky učit Američané. Ha! Uzavřel jsem kruh.

A uzavírám pro sebe i tuto debatu.

Carrissa
Carrissa 01.02.2013 v 22:22

Lomax: Jestli nečeteš české knihy, tak se moc nedivím, že ti krása češtiny uniká. Protože v televizi, novinách a běžné mluvě je té krásy vskutku pomálu, upřednostňuje se účel sdělení. Pak otevřu Nezvala či Skácela a nestačím žasnout, jaká je čeština bohatá. V angličtině text čtu, v češtině ho cítím.

Text příspěvku byl upraven 01.02.13 v 22:25

Lomax
Lomax 01.02.2013 v 22:33

Carrissa:

To tě lituji, že nemůžeš cítit W. Shakespeare v originále :-)

Klenoty světové literatury pocházejí právě z pera anglických, amerických, francouzských a německých autorů. Pokuď mohu, tak vždy originál bez českého překladu. To ti asi řekne každý, kdo to se čtením myslí vážně.
Nepotřebuji překlad do "krásného českého jazyka". Vždyť Dickens se proslavil angličtinou a pro krásu slova nemusel psát česky :-)

Carrissa
Carrissa 01.02.2013 v 22:46

Lomax: Evidentně si nerozumíme, nebo spíš nechceme rozumět. Ty argumentuješ pro krásu angličtiny anglickými/americkými autory a já pro krásu češtiny autory česky píšícími. Proto nechápu, proč jsi začal o překladech. Rozdíl je v tom, že já s krásou angličtiny nemám problém, o tobě a češtině totéž říct nelze.

Lomax
Lomax 01.02.2013 v 23:00

Čechy nečtu. Mám co dělat, abych přečetl světovou klasiku. Uznávám Kafku a Holana. K.Čapek také není špatný.

nightlybird
nightlybird 02.02.2013 v 01:14

Přátelé, já se vám divím. Nepochybně je tady celá řada lidí, kteří
- mají značně vysoké IQ,
- tomu odpovídající vzdělání,
- výše uvedenému odpovídající společenské postavení.
A přesto se necháte nachytat od nějakého duševně vyšinutého smrkáče a vášnivě hájíte "barvy svého rodného jazyka" (případně v jiných tématech jiné "barvy"). Jsem starý, zchátraly, obrostlý mechem a lišejníkem, místy již mírně senilní - přesto však vím, že jestli něco vypadá jako troll, chová se jako troll = tak to nejspíš bude troll. A jak známo, proti tomuto stvoření je možná pouze jediná ochrana - DNFTT. Osobně bych byl pro jiný postup (používaný především u upírů), ten je ale ve virtuálním světě nepoužitelný, ban na IP taky nic neřeší (možností připojení je dnes opravdu spousta). Takže jediná ochrana je důsledné aplikování zmíněné DNFTT.
Nechci být zbytečně paranoidní, začínám ale mít pocit, že někomu naše doposud klidné a nekonfliktní prostředí asi vadí ! To si opravdu musíme nechat kazit atmosféru od nějaké vypatlané telecí hlavy ? A ještě jí k tomu přihrávat ?

Text příspěvku byl upraven 02.02.13 v 01:18

Alix
Alix 02.02.2013 v 06:11

Nightlybird má, jako vždycky, pravdu. K čemu je dobrá diskuze s vypatlancem? Ať si žvaní!

Junjun
Junjun 02.02.2013 v 15:06

Zpatky od hadek k tematu. Ja si myslim, ze Hella svuj dotaz myslela tak, ze je ji divne, ze lidi, kteri zjevne radi ctou, dokazou nasekat celkem brutalni gramaticke chyby. Me je to divne taky, protoze ja jsem se ceskou gramatiku naucila jako dite prave ctenim, ucit se vyjmenovana slova mi pak prislo na palici. Chapu ale, ze nekomu cestina takhle do hlavy neleze a funguje mu jina hemisfera. Ja jsem zase zaostala v matematice / skoncila jsem u zlomku a odmocniny mi daj pekne zabrat -nastesti to nepotrebuju. Takze kdyz potkam nejakou hezkou hrubku, spis me to pobavi.

Co se tyce krasy jazyka - pro vetsinu z nas je cestina krasna take proto, ze je to jediny jazyk, kteremu dokonale rozumime ve vsech podobach - spisovnemu, vulgarnimu, v nareci, ve zkratkach atd a dokazeme tak vyjadrit jednu na vec na deset zpusobu. To ale neubira na krase jazykum dalsim, a to bez ohledu na obtiznost gramatiky. .
Mam rada cestinu a nechci, aby byla nahrazena anglictinou. Jazyk je totiz jednim ze zakladnich znaku naroda. Kdyby ale dnesni cestinu slyseli obrozenci, asi by se osypali:-)

Text příspěvku byl upraven 02.02.13 v 15:07

b7a7r7u7s7k7a
b7a7r7u7s7k7a 17.02.2013 v 18:07

Gramatické chyby mi někdy opravdu vadí, zvláště když se jedná o člověka, co jen kritizuje a nadává, ale připouštím si, že to mohl být překlep a čtu všechny komentáře...

zirafak
zirafak 17.02.2013 v 21:17

Chyby dělám . Moje čeština není ještě 100% . Ještě jí potřebuji hodně doučit . Nejvíce mě dělá potíže gramatika a skloňování,dvojí význam slova ve větě . Jinak chyby moc nekomentuji. Každý se může splést.

Text příspěvku byl upraven 17.02.13 v 21:22

alimraj+
alimraj+ 20.02.2013 v 12:51

V diskuzích tady i jinde na netu gramatiku toleruji,přestože občas při těch i,y mi doslova naskočí husí kůže,ale vadí mi gramatické chyby a to víc než hodně v úředních zápisech apod.Jsem toho názoru,že na úřadech by měli sedět lidé vzdělaní nejen odborně,ale i v jazyce českém.
Ovšem,když někdy zabloudím na diskuzi mezi mladší ročníky,začínám mít strach,že se správně psát spíš odnaučují - např.pudu(půjdu), sem(jsem) apod.
Jo a ještě mi hrozně na netu vadí vytváření nových,převážně zdrobnělých slovíček typu dníček.nocka,mňaminka.

Alix
Alix 25.02.2013 v 21:00

Mně na jedné diskuzi o Stmívání odrovnal komentář: Lofinkám Edwarda!
To jsem skoro dostala záchvat!

doktorking
doktorking 03.03.2013 v 23:22

Podle mě každý dělá chyby a absolutně nechápu lidi který se vyloženě na tom pasou,jinak souhlas zajímá mě uvaha,myšlenka a názor zdělený pisatel/em/kou

tyzik.cejka
tyzik.cejka 13.10.2013 v 16:13

teček velkých písmen a takových věcí si ve knihách opravdu nevšímám i kdyby tam ty překlepy chyby byly tak mě je to fuk možná jsem líný čtenář ale neříkejte mi že toho všímáte je to jedno já spíš nenadivím když je kniha sprostá to mě opravdu rozčílí a jak to máte vy by mě zajimalo tak pište pište at mam co číst a na vaše názory si dělat svoje ale co se týče uživatel Barilac tak ten to má až moc jednoduchý nemyslím si že jeho názory jsou normální a alix naštval někdy už teda pořádně že jo milá alix

Text příspěvku byl upraven 13.10.13 v 16:14

Raksa.A
Raksa.A 14.10.2013 v 13:55

Čtu poměrně rychle a bohužel hrubky vidím. A nic nesnáším víc, než když mě z ponoření do knihy vytrhne přiblblá hrubka, kterou si mohl pachatel odpustit. Protože knihy dneska stojí fůru peněz, mohl by je někdo gramotný přečíst, než jdou do tisku.
Kdežto hrubky v internetových diskuzích mě uvádějí do varu jen v případě, že se pachatel ohání svým vzděláním, inteligencí a nadřazeností.
A jinak mám pochopení, jelikož mám v rodině dva dyslektiky, kterým průběžně opravuji chyby v dopisech.

Alix
Alix 16.10.2013 v 22:22

Raksa.A: Naprosto souhlasím! Dyslektik za to nemůže.

Jinak se ale musím přiznat, že hrubky mne ničí. Čeština je nádherný jazyk, proč ho ničit?

vincek1
vincek1 24.10.2013 v 17:40

Některé příspěvky se mi zdají až hysterické. Je jedno ať jde o potlačení českého jazyka ve prospěch angličtiny, nebo až nepochopitelné řeči o hanobení jazyka lidmi, kteří mají problémy s gramatikou. Já sám patřím do skupiny lidí, kterým gramatika příliš nejde a přesto se nepovažuji za hanobitele své rodné řeči. Někteří diskutéři by si měli uvědomit, že ne každý se snadno učí. Mě osobně je milejší příspěvek s chybami ale smysluplným obsahem, oproti rádoby "vědeckým" výlevům byť bez jediné chyby. Toť vše a doufám, že "odborná" pojednání uvedená v tomto tématu diskuze, nás chybující neodradí od přispívání do diskuzí.

tyzik.cejka
tyzik.cejka 24.10.2013 v 17:42

vincku SUPER!!! máš pravdu

pajonek
pajonek 24.10.2013 v 18:36

.....musel bych se hanbou propadnout, kolik nasekám chyb /většinou po sobě nečtu/ ....proto mi absolutně nevadí hrubice přispěvatelů - spíše mi vadí vlezlost některých stále plodících kunčaftů, jakéhokoliv fóra...nikoho jejich příspěvky nezajímají a oni stále vrší jeden nesmyslný příspěvek za druhým...
vždycky, když postřehnu hrubku /většinou je stejně nevnímám/, tak si vzpomenu na knihu - Vihlašovat důležití vihláška pro fšechna kmeni. Velkí náčelník ograhorg hledat nová šév inžinír! Nejvíc dobrá to inžinír, která udělat nejvíc dobrá bitevní stroj! Aď zvítězit to nejvíc dobrá inžiníř! Nebo to posleďní živá. Velká náčelník ograhorg.
....a můžete hádat, o jakou knihu se jedná /chichi



Vložit příspěvek