Šikana


EmmaKrizova
EmmaKrizova 12.06.2018 v 20:31

Zažili jste v dětství vy a nebo vaše dítě šikanu ve škole? Myslím tím úplné vyčlenění z kolektivu. Co se s tím dá dělat , co nedělat, aby to nebylo ještě horší. jaké jsou důvody, že se to děje právě tomu a tomu ne, je to horší, než to bývalo dřív? A jak vás to ovlivnilo v dospělosti, jak se s tím vyrovnáváte. Díky za rady.

bamba
bamba 12.06.2018 v 20:55

v jednom prípade prospel prestup do inej školy - a do matematickej triedy. Potom prestala šikana zo strany učiteľov a žiakov tiež.

Dudu
Dudu 12.06.2018 v 21:52

Měli jsme ve třídě jednoho idiota, dvakrát propadnul, a tím pádem se tento"Pažout" ocitl u nás. Dost nám ztrpčoval život, až mu to učitel tělocviku jednou zatrhl. Zmlátil no před celou třídou a my jsme o tom ani necekli.

Litocha
Litocha 12.06.2018 v 22:10

Poučná mi připadala tahle knížka:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bolest-sikanovani-51376
Dívala jsem se, že autor vydal i novější k téhle tematice, tu jsem v ruce neměla.

Raksa.A
Raksa.A 12.06.2018 v 22:45

Můj starší syn měl za hluboké totality paní učitelku, která šikanovala většinu třídy, pohlavkovala a tak. A já se to dozvěděla od sousedky, jejíž hodný syn se bál do školy a měl z paní učitelky traumata. Když jsem se zeptala našeho příšerného kluka (který by v dnešní době byl předmětem intensivního zájmu školního psychologa, neb byl dyslektik, dysgrafik a nevydržel chvíli v klidu), tak mi to potvrdil, ale pravil, že jelikož pohlavky lítaly i doma, tak je zvyklej a vždycky jí uhne. Tak nevím, zdá se, že to přežil ve zdraví - jen si odnesl upřímnou nenávist k té paní učitelce. Jo, a měla paní učitelka velkej malér...

tsal
tsal 13.06.2018 v 07:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


EmmaKrizova
EmmaKrizova 13.06.2018 v 11:55

Všem děkuju, asi nejvíc Tsal, která tzv. Splnila zadání. Taky si myslím , že to musí být jak v kolektivu, tak v tom jednom člověkovi. Já jsem přešla na 2. Supeň do druhé školy která byla tzv. Výborná a do třídy s ;výborným kolektivem. Byl tam kluk kterej s nima chodil od druhé, a taky ho šikanovali, dokonce na ně vytáhl pepřák. a pak šel na gympl... No a víte co, vybrali.si mě. Taky sem se nedala. Kamarádka řeší s dítětem stejnej problém. Nechtěli se mu ani podepsat na fotku, a nechtěli, aby se jim.podepsal. Ve škole řekla, že s tím klidne půjde na školní inspekci, a učitelka na to: a chápete , že je nemůžu donutit, aby ho měli rádi? A ona na to, že už o to vůbec nestojí, o takový kamarády, ale že respektovat ho.budou. Třeba to bude řešení. Pamatuju , jak.k nám asi v 7. Třídě na rodinnou výchovu dorazila praktikantka, rozdelila nas kluk holka a dala.zadâní, domluvte se , jakou použijete ochranu. Ale o šikaně za ty roky ani slovo. Tohle se řeší ale respekt ne. Učitelé to vidí, ale mnohdy ještě přisazujou. Pamatuju, jak se toho šikanovanýho kluka chemikářka s úšklebkem před celou třídou.několikrát ptala, proč že nejede na tu školu v přírodě. Dokud neuslyší školní inspekce , kolikrát to s něma nehne.

bamba
bamba 13.06.2018 v 23:57

mne sa celkom osvedčilo vyhýbať sa škole a myslím, že som bola tak maximálne šikanovaná skôr na gympli triednou. Chodila som pomerne intenzívne poza školu - možno tomu prispel aj rok v sadre. Vzala som si na starosť triednu knihu a starala som sa o ňu naozaj príkladne. Mizla pravidelne a nedala sa vypátrať. Inak botanická záhrada je príjemne v zime vyhrievaná a kostol zase v lete krásne chladí....

reader.007
reader.007 15.06.2018 v 11:34

Na mojí dceři se učitelka její malotřídky vozí intenzivně a ráda. Přitom když vidí mne osobně, div jí neupadne vršek hlavy jak se culí. Dcerce říkám ať se snaží neprovokovat, od spolužáků se jí šikany nedostává a tak to beru jako "školu života".
Ráda za to moc nejsem, ale alespoň se děcko víc otrká, než aby byla "mazánek paní učitelky" a později se mi hroutila, že ji někdo nemá rád. Učitelky, a to říkám jako dítě z učitelské rodiny, umí být pěkné... bestie. Ne všechny, ale opravdu hodně z nich...

Azizi
Azizi 19.06.2018 v 23:32

Šikanu a vyčlenenie z kolektívu som zažívala celú základnú aj strednú školu. Čo sa s tým dá robiť? Určite sa dá. V prvom rade by to nemali prehliadať rodičia a už vôbec nie učitelia, ktorí by na niečo také mali byť vyškolení a aktívne to riešiť. Komunikovať o tom s rodičmi, robiť triednické hodiny a pod. Som toho názoru, že šikana by sa za žiadnych okolností nemala prehliadať! Neviem, ako je to teraz (predsa som už maturovala relatívne dávno), ale keď som ja chodila do školy, tak sa tomu nevenovala takmer žiadna pozornosť. Vlastne okrem jednej našej triednej (ktorú sme však mali len asi 4 roky) sa šikana na mojich školách neriešila vôbec. A pritom bola neskutočne vyhrotená (a to zďaleka nie len v mojom prípade).

Prečo sa to niekomu deje a niekomu nie? Dôvodom je takmer vždy, ak sa niekto niečím odlišuje (je jedno čím, správaním, nedostatočnými sociálnymi a komunikačnými skúsenosťami, výzorom, oblečením, čímkoľvek). U mňa bol dôvod ten, aspoň si to myslím, že som do 5 rokov nebola v kontakte s žiadnymi rovesníkmi, len s rodičmi. Nechodila som do škôlky, ani v našom okolí neboli žiadne deti. Takže prísť prvý krát do kolektívu detí, ktoré sú už vo fungovaní v kolektíve zbehlé, asertívne a poznajú to, až v škole, bol pre mňa totálny šok :/ Bola som tichá, uzavretá, nesvoja. K tomu sa prakticky hneď pridala aj tá šikana, moja neschopnosť začleniť sa do kolektívu, čo ešte viac posilňovalo tú moju uzavretosť, plachosť a tak dokola.

Tiež si myslím, že niekedy nestačí riešiť to iba z hľadiska tých, ktorí šikanujú, lebo ten problém, kvôli ktorému to dieťa z kolektívu vyčlenili, nezmizne. Možno sa len nebude ďalej tak prehlbovať, ale nezmizne. Preto by možno nebolo zlé nejaké nasmerovanie k odborníkovi, psychoterapia a pod. Alebo pokojne aj keby ten učiteľ sa s tým dieťaťom občas o tej šikane porozprával, zistil, ako veľmi ho to trápi a podľa toho príp. aj posúdil, ako ďalej. Rodičia často nevidia, ako šikana ich dieťaťu veľmi ubližuje. Prípadne ani nechcú vidieť, alebo o tom ani nevedia, prípadne tomu neprikladajú dôležitosť (lebo veď "šikana tu bola vždy, aj na našej škole, všetci sme to mali ťažké, treba to len vydržať"). Práve preto sú tu tí učitelia, ktorí by mali byť dostatočne vzdelaní a kvalifikovaní aj v tomto smere a aktívne tento problém riešiť a nie sa mu iba nečinne prizerať.

Ako ma to ovplyvnilo v dospelosti? Veľmi. Stále som z ľudí veľmi nervózna, ale čo je horšie, tak som sa tak nejak naučila držať si od ľudí odstup. Trvá mi väčšinou roky, kým k sebe niekoho pustím a začnem mu dôverovať. Čo je pre mňa extrémne ťažké, pretože som sa presťahovala do ČR, kde mi veľmi chýba rodina a tých pár priateľov, ktorých poznám roky.

Text příspěvku byl upraven 20.06.18 v 11:01

JessicasHopes
JessicasHopes 25.03.2019 v 09:06

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

DarkAvenger
DarkAvenger 20.07.2021 v 15:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DarkAvenger
DarkAvenger 21.07.2021 v 16:51

Uživatelé tervo, eldershaman a davidsonová ať se stydí za to že mě tu šikanovali za to že sem je dva z nich odebrala z oblíbených. Za prvý na to mám právo, za druhý nemusím nikomu nic vysvětlovat, za třetí mě nikdo nebude odkazovat na seznamky když najít si přátelé jde všude i tady!! Pro Krista pána nehledám sex nebo vztah. Co je komu do toho co dělám? Nikdy bezdůvodně na nikoho neútočím ale zde sem s setkala s negativními jevy jako jinde a mám toho dost. Někdo by tu takové uživatele co žebrají o popularitu měli vyhodít. Já narozdíl od nich sem se neprosila jim o palce a přidání do oblíbených. Ještě jsem jim že slušnosti zato poděkovala. Takže by si měli sáhnout do svědomí a zamyslet se ONI nad sebou nikoliv já. Tuhle větu často používají šikanátoři aby ospravedlnili svoje hnusné chování k druhým. Já ale narozdíl od nich myslím pořád, to jim chybí soudnost přemýšlení nad jimi samotnými.

Predator666
Predator666 21.07.2021 v 17:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Terva
Terva 21.07.2021 v 17:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Davidsonová
Davidsonová 21.07.2021 v 17:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DarkAvenger
DarkAvenger 21.07.2021 v 17:36

Nikoho sem tu nebalila na kino. Chlapa nehledám a jsem zadaná. Takže kethy i Davidsonová přestaňte se chovat jako žárlivky a chovejte se rozumně!!

Predator666
Predator666 21.07.2021 v 17:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Davidsonová
Davidsonová 21.07.2021 v 17:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DarkAvenger
DarkAvenger 21.07.2021 v 17:39

Terva sem odebrala protože mi přišel nezajímavý a navíc sem měla v plánu odejít už předtím než se mě dotčeně zeptal proč sem ho odebrala z oblíbených. Koho si odeberu je moje věc a nikomu to nebudu vysvětlovat. Komu vadí že si ho někdo odebere z oblíbených ať sem tedy nehodí. Mě jsou takovéhle věci jedno. V životě jsou důležitější věci než popularita!!!

DarkAvenger
DarkAvenger 21.07.2021 v 17:40

A příště laskavě na mě Tervo nevolej svoje známí a partnerky, je to trapný že si neumíš poradit sám a řešit věci jako dospělý!!! Místo toho žaluješ jako malé děcko!!

Terva
Terva 21.07.2021 v 17:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Terva
Terva 21.07.2021 v 17:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Davidsonová
Davidsonová 21.07.2021 v 17:47

ScarlettBrie už je DarkAvenger - no tý jó :-) :-) :-)

Text příspěvku byl upraven 16.04.22 v 14:42

Terva
Terva 21.07.2021 v 18:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek