Politická cenzura literatury, mrzačení literárních děl kvůli politické korektnosti a jejich zneužívání z komerčních důvodů.

DISKUZE » Volná diskuze


HTO
HTO 11.02.2016 v 20:27

V knihách, které jsem četl, se mluvilo o „vlně“. Goethe sám tím byl tak znepokojen, že do dalších vydání napsal báseň nabádající čtenáře, aby „byl muž“ a Wertherova příkladu nenásledoval. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Sorrows_of_Young_Werther#Cultural_impact Podobně zapůsobil na vrstevníky Otto Weininger, i když ten ne až tak knihou (o níž Wittgenstein mluvil celý život) jako osobním příkladem.

woodward
woodward 11.02.2016 v 20:35

Pane jo, sebevražda z poezie... kdo by to byl řek. Ale vzpomínám si, že nám teta Milda z Hradce kdysi přivezla jeden vtip o vražedné kultuře. "Slyšeli jste to? V Pardubicích se otrávilo 40 vojáků!... Byli na ruským filmu."

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 21:09

O vlivu knih na celé národy a generace se dá mluvit např. u takových knih jako Bible nebo Korán. Nakolik ten vliv byl pozitivní či negativní je na jinou diskuzi.

A když si vezmu i název tohoto vlákna - jaký jiný důvod by měla mít politická moc pro zakazování či cenzurování knih než ten, že ty knihy mohou nevhodně ovlivnit populaci? Nevhodně pro onu politickou moc.
Vliv knih na lidi je nepopiratelný.
A stejně tak jiných médií, zvláště v současnosti.

HTO
HTO 11.02.2016 v 21:17

Je to sice vlastně mimo téma, ale dám sem kousek o pozitivním vlivu literatury na lidi: „Tony Harrison při pražském pobytu na podzim 1986 poskytl interview časopisu Mladý svět. Formuloval v něm svou nádherně osobní verzi obecné lidské potřeby sdílet pocity a zážitky. Moderní člověk je podle něj samotář schoulený doma potmě před televizorem, v němž sleduje všechny hrůzy světa, a neumí se z nich vnitřně očistit, protože se cítí sám. Naproti tomu antický člověk v řeckém divadle pod širokým nebem a na plném světle středomořskeho slunce sdílel tragédii se všemi spoluobčany, dovedl ji zařadit do řádu lidského chápaní a dokázal dál smysluplně žít."

woodward
woodward 11.02.2016 v 21:24

To je chytrý.

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 21:25

HTO: hezky to formuloval.
Vždy mě lákalo přenést se do antického divadla a shlédnout nějakou tu tragédii či komedii - už jen pro tu úžasnou atmosféru.
Tomu se koukání na TV nedá vůbec přirovnat.


HTO
HTO 11.02.2016 v 21:28

Ano: u filmu, který člověk sleduje sám, si dovedu představit (a zažil jsem) katarzi, u zpráv (hlavně komerčních) těžko.

newtory
newtory 11.02.2016 v 22:37

Možno by bolo zaujímavé zamyslenie, aký podiel na tom mal samotný film a aký možno iné činitele. Pretože človek dnešnej doby, by sa pokúšal nájsť v tom nejakú zákonitosť, možnosť prenosu, alebo opakovania.

Text příspěvku byl upraven 11.02.16 v 22:40

woodward
woodward 11.02.2016 v 22:39

máš na mysli, když je člověk jaksi... pod vlivem?

newtory
newtory 11.02.2016 v 22:45

Nie, myslel som momentálne nastavenie, situáciu počas ktorej sa tak stalo. Jednoducho okolnosti a podmienky. Všetko čo priamo nesúvisí s ... v tomto prípade filmom.

HTO
HTO 11.02.2016 v 22:52

Ano, newtory, máte pravdu, například já sahám po těžkých, vážných filmech (řekněme ekvivalentu řecké tragédie) když mi není dobře a potřebuju to nějak usměrnit a nějak s tím pracovat. Někdy to teda nefunguje – po Čisté duši jsem nedokázal usnout. Ostatně podobné je to s hudbou: když je člověku veselo, sluníčko svítí a děláte něco milého, těžko si k tomu pustíte Throbbing Gristle, kteřížto se ale jindy ukáží být nenahraditelnými.

newtory
newtory 11.02.2016 v 23:14

To znamená, že človek vlastne sebapoznaním presne vie, z ktorej "tubičky" sa má obslúžiť, aby sa z niečoho (niekam) dostal.

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 23:25

Pročítal jsem si události dnešního dne a dočetl jsem se, že v roce 1978 zavedla Čínská lidová republika zákaz publikace prací Aristotela, Shakespeara a Dickense.
To by mě zajímalo, co jim na jejich díle vadilo. :-)

woodward
woodward 11.02.2016 v 23:30

nechápu, proč bychom měli bádat nad tím, proč komouši, ať už kdekoliv na světě, něco zakazujou.

newtory
newtory 11.02.2016 v 23:32

Pretože sme Homo s. a to čo nás definuje je zvedavosť.

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 23:46

Tak pokud bych věděl, co konkrétně jim třeba na Aristetolovi vadilo, tak bych možná lépe pochopil, v čem je ta ideologie chybná.

reader.007
reader.007 11.02.2016 v 23:47

A u Shakespeara a Dickense to víš? :-)

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 23:48

No právě že nevím :-)
A bohužel jsem od nich ještě nic nečetl, tak se ani nemohu domýšlet, co jim asi mohlo vadit.

woodward
woodward 11.02.2016 v 23:51

Fakt jsi ausgerechnet na TOHLE zvědavej? Já tedy ne.

Richie1
Richie1 11.02.2016 v 23:57

Jsem zvedavej na hodně věcí. A když se to týká knih, tak jsem ještě zvědavější ...

reader.007
reader.007 11.02.2016 v 23:59

Moje tipy jsou:
Dickens - otevřené remcání proti celkovému společenskému zřízení, školství, dobročinnosti, morálce (prostě všechny ty věci které byly v Číně v naprostém pořádku :-))
Shakespeare - příliš mnoho hrdinů odhodlaných se obětovat, jako příklad nepřijatelné

u Aristotela nemohu soudit já

Richie1
Richie1 12.02.2016 v 00:18

Na těhle debatách se mi líbí, jak člověka nutí se vzdělávat. Teď jsem 20 minut pročítal informace o Aristotelovi a přemýšlel, co mohlo komunistické Číně na něm vadit. Na nic podstatného jsem nepřišel. Snad jen to, že neuznával společné vlastnictví.
Takže nevím. Třeba se to časem někde dočtu.

newtory
newtory 12.02.2016 v 00:31

Možno vychvaľovanie aristokracie, ako najlepšieho spôsobu vládnutia. Aj keď ona tá Čína,nie je až taká ľudová,ako sa tvári a tí čo jej vládnu,ona verchuška má možno bližšie k akejsi dedičnej aristokracii, ako k ľudovej demokracii.
Inak napadá mi, že hľadať vo všetkom racionálne zdôvodnenie nemusí byť najlepší spôsob ako interpretovať realitu. Pretože komunisti sa riadia ideológiou a hľadať v tom zákaze racio, môže byť iracionálne.Ten zákaz môže mať za príčinu niečo, čo je celkom "od veci".

Richie1
Richie1 12.02.2016 v 00:59

Tohle mě také napadlo. Že to může být nějaká zcela obyčejná narážka, větička, která se nějakému papalášovi nelíbila, tak autora dali na index. To se u nás také běžně stávalo svého času - cenzura se často pletla a zakazovali i zcela "nevinná" díla.

woodward
woodward 12.02.2016 v 09:27

K předešlým návrhům bych doplnil, že třeba král Lear je v podstatě velmi "nečínský" příběh. Hlava rodiny v plné síle se zříká své role a odpovědnosti - to je prostě nemyslitelné. A to, jak se k němu zachovaly jeho děti, zrovna tak.



Vložit příspěvek