"Oblíbený" antihrdina aneb soutěž o největšího literárního šmejda


bamba
bamba 21.05.2016 v 20:25

a vševedko.

Aiwa
Aiwa 22.05.2016 v 11:27

Koka: grázlík a podvodník ne, ale zasloužil by. Jeho způsob života mě iritoval - nezodpovědný budižkničemu, který napáchá (ač nezáměrně) poměrně velké škody. Takové postavy a lidé mě štvou více než kdejací hochštapleři a psychopati. Kolikrát jsem měla chuť ho něčím přetáhnout a říct "seber se, hochu". Probuzení (rozum, dospělost?) přišlo se zpožděním, stejně jako mé sympatie. Shrnuto v jedné větě v souladu s vzorem komentářů na DK: Prostě se mi od začátku nelíbil a zabil mi mého oblíbence Lenského (i když ten by to s Olgou pěkně chytl).

Koka
Koka 22.05.2016 v 11:43

Aiwa, ani tvé zdůvodnění neotřáslo mým přesvědčením, že EO do této kategorie, o níž ve vlákně mluvíme, ani za mák nepatří. A na konto "zabil Lenského" připomínám, že na souboj jej vyzval Lenskij, a že souboje (kordem nebo pistolí) byly tak samozřejmou součástí tehdejšího života určitých vrstev ruské společnosti, jak dnes už vůbec nedovedeme pochopit. Byl to společenský kánon, od něhož nešlo - bez ztráty cti - uhnout. Dnes, když kluk prěbere kamarádovi holku, tak si obyčejně dají do držky nebo se spolu ožerou.
Jednoduše - na největšího literárního šmejda mám jiná kritéria.

Aiwa
Aiwa 22.05.2016 v 11:56

My se očividně nedohodneme.
Ale ten kánon mi připomněl šmejda mnicha Medarda či jeho alter ego z Ďáblova elixíru (E. T. A. Hoffmann). Četla jsem to před nějakou dobou a už se mi moc nevybavují souvislosti, ale co tam se dělo...

woodward
woodward 22.05.2016 v 11:58

Koka má pravdu. Oněgin je trouba, ale superšmejd vypadá jinak.

reader.007
reader.007 22.05.2016 v 12:05

A já s Aiwou souhlasím... To že někteří Rusáci byli přepjatí magoři, kterým nebyl vlastní život milý ještě neomlouvá Oněgina který se s Lenským úúúúžasně přátelil, ale namísto pořádné omluvy ho odbouchl. A koneckonců s Olgou taky laškoval jen proto, aby Taťáně předvedl, jak moc o ni nestojí. Jestli tohle není ukázka špatného charakteru, pak už nevím (o té jeho otočce o 180° když už Taťána nebyla "k mání" vůbec nemluvě).


MarkétaLore
MarkétaLore 22.05.2016 v 12:31

Oněgina si už moc nepamatuju, ale fantasticky se to rýmovalo. Krásná knížka. krásný překlad, Jmenopvala se Anna, paní překladatelka, dál nevím , ale super.

Jane007
Jane007 22.05.2016 v 12:40

Měním názor. Nejhorší antihrdina je Nils Bjurman z Muži, kteří nenávidí ženy. Je to opravdu ****

reader.007
reader.007 22.05.2016 v 15:08

binysek: sklopit uši a vzít kramle. Koneckonců ten konflikt vyvolal on, svou čest už poskvrnil tím že flirtoval s "přítelovou" snoubenkou tak co mohl ještě ztratit? No jasně... to je lepší riskovat život případně stát se přítelovým vrahem, to je opravdu o moc čestnější řešení...

zuzina88
zuzina88 22.05.2016 v 15:08

Henri Chariére alias Motýlek. Byl to šmejd, zlodějíček, kterému se podařilo se neskutečně zviditelnit skvělou autobiografií. Kdyby nebyl tak tvrdě odsouzený do kolonie, a trest si odseděl v nějakém pařížském vězení, ani pes by po něm neštěkl...Takhle my mnozí dříve narození čteme opakovaně Motýlka a v duchu ho litujeme a přejeme mu, aby se mu povedl hned první útěk... P.S. Copak asi dělají jeho indiánské dětičky??? Pokud si to ovšem nevybájil...:-)

woodward
woodward 22.05.2016 v 15:15

zuzina88: nejsem si jistej, co ti vadí víc. Jestli to, že utekl z basy nebo to, že umí krásně psát. Nicméně - o tom, co vlastně proved, a jest-li vůbec něco proved nevíme nic ani ty ani já. posuzujme tedy jenom příběh tak, jak je v knize, protože nic jiného nemáme k dispozici - a koneckonců tohle vlákno je o literárních šmejdech. podle této logiky se v soutěži o největšího literárního šmejda nemůže zařadit na žádném z bodovaných míst.

zuzina88
zuzina88 22.05.2016 v 16:18

woodwarde: mě nic nevadí, já mám Motýlka (jako knihu) ráda. Ale nikdo nemůže přece tvrdit, že byl nevinný, vždyť i on sám o sobě napsal, že byl součástí pařížského podsvětí. A proslavil se jenom díky své knize. A Motýlek je román, ne vyloženě autobiografie, takže podle mého názoru může být Motýlek považovaný za antihrdinu.

woodward
woodward 22.05.2016 v 16:23

antihrdina to je určitě. ale šmejd - asoň podle knihy, což je v tom případě jediné kritérium - to není.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 22.05.2016 v 16:54

Boblig z Kladiva na čarodějnice!!!

rusalka123
rusalka123 22.05.2016 v 16:58

Souhlasím, že největší šmejd Oněgin není, ale že by zasloužil kdovíjaké zastávání bych také neřekla. Rozhodně to byl člověk s poněkud pochybnou morálkou, byť se mu musí nechat, že se uměl zachovat i čestně... Nevím, já rozumím oběma pohledům (stejně jako jsem Oněgina zároveň neměla ráda a zároveň mu rozuměla), ale asi je to věc názoru... Ale předně by se nabízela otázka - jak je vůbec definován "šmejd"?

Já bych do téhle kategorie určitě zařadila již zmíněného Doriana Graye... proti němu je nějaký Oněgin bez debat úplný svatoušek...

Koka
Koka 22.05.2016 v 17:05

ruslka123 - dobrá otázka: " jak je vůbec definován "šmejd" ? Na těch nominacích se právě ukazuje, jak mají lidé - čtenáři různá kritéria, jaké vyznávají hodnoty, jaké vlastnosti jim vadí, či naopak - nevadí. Umění - nejdřív lidové pověsti, pak literatura a nakonec a zejména film - stvořily tzv. sympatického grázla, který má spoustu špatných vlastností, někdy je až nebezpečný, odsouzeníhodný - podle tehdejších nebo i dnešních kritérií, a přesto mu publikum fandí.
Ale my - domnívám se - hledáme takovou literární postavu, která je špatná, nechutná, neoblíbená. Vykreslit takovou postavu, aby byla uvěřitelná, neschematická, je totiž docela umění a ne každý spisovatel jej zvládne.

woodward
woodward 22.05.2016 v 17:05

rusalka: hm, podle mě šmejd znamená zlo. je zlej, protože chce, ne protože je nezralej, popletenej, hloupej (to všechno může být taky, ale šmejda to z něj automaticky nedělá). ten boblig - to je dobrej příklad.

shenandoah
shenandoah 22.05.2016 v 20:19

Já hlasuju také pro Bobliga. Byl první, který mi přišel na mysl.

woodward
woodward 22.05.2016 v 20:31

hm, koniáš, zdeněk nejedlý a spousta dalších... to bychom nikdy neskončili.

Koka
Koka 22.05.2016 v 21:08

Pokud mohu navrhnout - nevnášejte sem historické postavy. Koniáš, Hitler, Stalin, Nero atd. jsou zavrženíhodní, ale nejsou to "literární postavy" ve smyslu fikce.
Těch vymyšlených zákeřných a nebezpečných grázlů je přece plná literatura, jen je vykřičme a nenahrazujme historickými postavami.

ZdivocelaReny
ZdivocelaReny 22.05.2016 v 22:22

Nikola Šuhaj... je sice hrdinou knihy a svým způsobem i romantickým loupežnickým "hrdinou", ale myslím, že kategorii antihrdiny a "grázlíka" svými činy naplňuje...
Přesto mám jeho příběh neskutečně ráda... :)

Koka
Koka 23.05.2016 v 13:49

Prosím, mějme napaměti, že hledáme největšího literárního šmejda. Různí "drobní kapsáři" a asociální oběti špatných společenských režimů nejsou to, co bych si pod tímto "akademickým titulem" představovala.

woodward
woodward 23.05.2016 v 13:58

Tak dobře. Co takhle Sauron? Už si tu na něj někdo vzpomněl?

Koka
Koka 23.05.2016 v 14:01

Ne, hobitologové a elfologové asi zdaleka obcházejí takovéto "negativistické" vlákno, a tak nikdo nám zatím nenabídl žádného ze svých černých koní, tvořících pozadí k těm jinak krásným, bělostným ušlechilým postavám.

woodward
woodward 23.05.2016 v 14:05

Pak mám ještě jednoho ze stejného zdroje. Ten Sauronův mluvčí, co vedl poselstvo od Černé brány, jehož jméno nepřipomíná žádný příběh. Když jsem poprvé viděl a slyšel Ovčáčka, hned mě napadlo, že tohle je něco jako "Ústa Sauronova". ;-p



Vložit příspěvek