Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


biki
biki 31.05.2019 v 13:02

Jak se jmenuje město, v němž zde velmi oblíbený hrdina hledá (zpočátku neúspěšně) své kořeny po otcovské linii?

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 14:05

Pokud je hrdina námi dvěma oblíben, pak je to Reacher a Laconia a Minulost...

biki
biki 31.05.2019 v 14:09

Samozřejmě, to je ono. Zadáváš.

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 14:21

"X nebyl hezké město. Byl postaven na bahnitém terénu mořského pobřeží a bez pevných základů se pořádně stavět nedá. Architektura sestávala z užitkových viktoriánských staveb z červených cihel a z brutalismu šedesátých let, ale pak se oba styly bezhlavě ponořily do víru nepokojů."

"Pustil jsem televizi. Na jednom kanále kazatel, na druhém zamyšlení pro dnešní den. Tahle země byla zblblá biblí."

Tak vidí své město a zemi v 80. letech minulého století hlavní hrdina napínavé série, jejíž zatím poslední třetí díl u nás před nedávnem vyšel. Autor své rodné město v celé sérii představil bez příkras - sám se už dávno přestěhoval do zámoří. Vedle hledaného města stačí uvést jméno série, nebo jejího druhého dílu, z něhož cituji.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 31.05.2019 v 15:37

Belfast, Slyším sirény v ulicích?

soukroma
soukroma 31.05.2019 v 15:40

výborně, je to on/o, "hlava čtvrtiny království"


soukroma
soukroma 01.06.2019 v 10:47

a VladiKlaisner zadává

VladiKlaisner
VladiKlaisner 01.06.2019 v 19:44

Původně měl náš hrdina z Madridu jet jen na pohřeb, ještě netušil co zdědí a že se jeho cesta stane dobrodružstvím a bude pátrat po vrahovi. Kam že na pohřeb a za poznáním cestoval?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 02.06.2019 v 11:32

Přestože ujel 500km, neopustil Španělsko.

Koka
Koka 02.06.2019 v 13:30

Tipuji, že by to mohla být tato kniha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/toto-vsechno-ti-dam-373854
V anotaci se zmiňuje Galície, jenomže Galície je hodně velká provincie, a protože jsem knihu nečetla, tak konkrétní název místa nedovedu určit.
Odpovídám tedy jen: Galície, Španělsko, autorka Dolores Redondo.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 02.06.2019 v 17:40

Tipuješ správně, původně jsem chtěla přesnější odpověď, ale vzhledem k vyčerpávající informaci, se spokojím i s touto variantou. Jinak se jedná o městečko Monforte de Lemos.
Předávám.

Koka
Koka 02.06.2019 v 17:48

Vážený a ctěný otec rodiny vdává dceru a do té veselky mu pořád vstupují nějací prosebníci, žadatelé, informátoři, který sázejí na to, že tradice velí, aby jejich prosby byly v takový slavnostní den vyslyšeny.
V kterém městě se tak dbalo na tradice?

siena
siena 03.06.2019 v 10:20

New York, USA - Capo di Tutti Capi don Corleon - Kmotr (M. Puzo)

Text příspěvku byl upraven 03.06.19 v 10:21

Koka
Koka 03.06.2019 v 12:58

Ano, N.Y.C. je pěstováním italských lidových tradic přímo proslulý.
Můžeš pokračovat ...

siena
siena 03.06.2019 v 19:33

V historii bylo nemálo "velkých" žen, které se dokázaly prosadit, navzdory osudu i společenským okolnostem.
Také jedna princezna, která byla přivdána do velmi mocného rodu, se nakonec stala guvernérem jednoho nejmenovaného města a nevedla si vůbec špatně, naopak. Podařilo se jí provést jeho úspěšnou reorganizaci, změnila pravidla nejznámějších slavností, které jsou spjaty s tímto místem...

Text příspěvku byl upraven 03.06.19 v 19:38

soukroma
soukroma 03.06.2019 v 19:57

zadává siena, takže Siena ;-) a Dcera Sieny :-)))
(aspoň tedy doufám, nahlédla jsem do komentářů - knihu neznám)

siena
siena 04.06.2019 v 11:11

Ano, velké jinotaje, zdá se, v hádance nebyly...

Ráda bych ještě, při této příležitosti, obrátila pozornost na další knihu, kde je hrdinkou Violante Beatrice Bavorská, Spálená košile, Lucia Lopresti (https://www.databazeknih.cz/knihy/spalena-kosile-223928)
V konfrontaci s životem další evropské princezny, sestřenice Ludvíka XIV., Markéty Luisi Orleánské, je názorně vidět, jakým způsobem s ním jde naložit, jak naložit se svým posláním...

Text příspěvku byl upraven 04.06.19 v 11:24

soukroma
soukroma 04.06.2019 v 11:54

V nejděsivějších letech mínulého století se v jednom prestižním univerzitním městě scházeli největší mozky světa, špičky ve svých oborech. Jejich práce a názory měly velký vliv na tehdejší hlavní světové dění a mají na svět dopad až dodnes.
Jeden mysteriozní thriller si bere na paškál jakési zhmotněné zlo, které jinak už dlouho obcházelo celou zeměkouli, a upozorňuje, co si s obavami o budoucnost myslel ten největší z mozků (titulní postava).
Takže o jaké město a jakou současnou knihu jde?

biki
biki 04.06.2019 v 12:37

Princeton - Einsteinovo proroctví?

soukroma
soukroma 04.06.2019 v 12:43

ano, je to tak - objevila jsem podstatně faktografičtější knihu, s přesnou adresou, kde se "ti mozci scházeli", ale asi jen angličtině:
112 Mercer Street: Einstein, Russell, Gödel, Pauli, and the End of Innocence in Science

biki
biki 04.06.2019 v 13:09

Kdysi dávno jsem od Masella jednu knihu přečetla, dala jsem mu šanci ještě ve druhé, tu jsem ale už dočíst nedokázala. Tento typ mysteriózních záležitostí mě totiž vůbec nebere. Na výše uvedenou knihu jsem nahlédla v knihkupectví, spíš kvůli Einsteinovi, ale anotace mě odradila.

Hádanka:
reálně existující místo opředené mnoha legendami, v němž jeden z bájných hrdinů udolal jednu také bájnou bytost. A protože podobných míst je v lidské mytologii celá řada, ještě napovím, že ona oblast byla ve své době považována za hodně spletitou a hlavní hrdina by se z ní nedokázal dostat bez jisté pomoci.

soukroma
soukroma 04.06.2019 v 14:20

biki: k Einsteinovu proroctví - mysteriozní příběh to tedy právě ani nebyl, naštěstí tam bylo hodně reálných zajímavostí, jinak bych to sem ani nedávala (více viz můj komentář). Jinak právě kvůli anotaci jsem do knihy šla, protože Massela jsem si pamatovala z Bestiáře, tedy spíš nepamatovala...

K hádance: to bude nejspíš krétský Labyrint a třeba Král musí zemřít

Text příspěvku byl upraven 04.06.19 v 14:25

biki
biki 04.06.2019 v 17:25

Správná odpověď - ještě bych doplnila, že Labyrint je podle dnešních poznatků patrně totožný s palácem, či spíše komplexem Knóssos poblíž krétského hlavního města Heraklionu. Někdy bych jej chtěla navštívit bez těch davů turistů.

soukroma
soukroma 04.06.2019 v 18:38

Ano, to jsem chtěla napsat, ale pak jsem se přeci jen zarazila. Knóssos hodně "dodělali" v moderní době, což se mnohým nelíbí, mně se to líbilo - bylo mi dvanáct a pěkně jsem se tam ztratila (což si mysleli rodiče, ne já), a ne kvůli turistům, těch tam moc nebylo, ale kvůli všem těm zajímavostem a zákoutím, k nimž se tehdy mohlo. (Celá léta jsem měla na stěně dovezený nádherný barevný plakát, jak asi tak mohl celý palác vypadat.) A právě pro tento speciální zážitek už jsem se tam nikdy nevrátila a nevrátím - aby vzpomínky zůstaly dětsky krásné, očesané od upocených ukecaných ufocených deroucích se davů. ;-)

soukroma
soukroma 04.06.2019 v 21:52

HÁDANKA

Velikán měl v oblibě dvě obce, víc se od sebe snad ani lišit nemohly.



Vložit příspěvek