Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 20.06.2017 v 22:37

Výborně, ale ještě poprosím o název ostrova, aby to bylo komplet.

Text příspěvku byl upraven 20.06.17 v 22:41

MonikaJanka
MonikaJanka 21.06.2017 v 22:05

ostrov Svätá Helena v Atlantickom oceáne.

soukroma
soukroma 21.06.2017 v 23:14

Ano, je to ostrov Svatá Helena, zámořské území Velké Británie.
A co teď s vámi, dámy - předpokládám, že verbula to věděla, pouze nenapsala, a hlavně uhodla knihu. takže by asi měla být na řadě. Nicméně se můžete dohodnout mezi sebou.

MonikaJanka
MonikaJanka 22.06.2017 v 14:07

Verbula môže zadávať.

verbula
verbula 22.06.2017 v 14:38

Omlouvám se za zpoždění a děkuji za slovo.
V kterém hotelu pracovala jako tanečnice a společnice hostů dívka, jejíž domnělá mrtvola byla nalezena na nesprávném místě?

verbula
verbula 22.06.2017 v 21:10

Mrtvola dívky byla nalezena ohořelá v automobilu a mrtvola její "náhradnice" byla umístěna původně do jiného domu.


soukroma
soukroma 23.06.2017 v 10:12

Kniha mě trkla hned, ale hotel, to byl oříšek: Majestic Hotel (Danemouth) - Mrtvá v knihovně - Agatha Christie

verbula
verbula 23.06.2017 v 10:20

Věděla jsem, že to bude "lehké" :))

soukroma
soukroma 23.06.2017 v 10:50

Tohle bude zřejmě těžší ohledně knihy.
Hledáme město, které nese jméno slavného Brita a které je nejsevernějším hlavním městem kontinentu a největším v daném státě, byť má pouhých 150 tisíc obyvatel. Turisté se tam až tak nehrnou, jednak se nachází prakticky uprostřed ničeho, a jednak je cílem takových bouří, že se jim podařilo celé město srovnat se zemí již třikrát (nejhůře ani ne před padesáti lety), úplně stejně jako nálet nepřátelské letky za druhé světové války.
Do města přijíždí na posledních pár dnů své aktivní policejní služby detektiv z hlavního města jiného státu, které je pro změnu třetí největší na kontinentu s 2,3 milióny obyvatel. Vzdušnou čarou urazil detektiv do svého cíle 2848 km (po silnici by to činilo 3426 km). O komplikovaném případu zahrnujícím vraždy v obou městech, v minulosti i současnosti, napsala napínavou detektivku německá autorka, jako poslední v pětidílné sérii s detektivem irského jména.

biki
biki 23.06.2017 v 22:30

Domnívám se, že hledané město je Darwin, hlavní město Severního teritoria Austrálie. Oním detektivem by měl být Shane O´Connor, detektiv z Brisbane, v knize Tichý řezník od Manuely Martini.

soukroma
soukroma 24.06.2017 v 00:02

Skvěle, vše je úplně přesné. Dodám, že celá australská série knih se mi velmi líbila, škoda že autorka přesedlala na jiný žánr (aspoň co se překladů do češtiny týče).

soukroma
soukroma 24.06.2017 v 18:22

biki zadává

biki
biki 24.06.2017 v 23:29

Omlouvám se, dnes jsem se dostala k PC pořádně až teď.

Hledači štěstí na konci 19. století museli při své cestě za novým Eldorádem překonat jednu velmi obtížnou přírodní překážku. Velmi známý spisovatel tuto oblast a strádání putujících sugestivně popsal ve svých dílech.

soukroma
soukroma 24.06.2017 v 23:38

zlatá horečka na Klondiku vyžadovala zdolat průsmyk Chilkoot - Jack London a jeho Bílý tesák a Volání divočiny ?

biki
biki 24.06.2017 v 23:44

Ano, přesně tak, takže vracím slovo.

soukroma
soukroma 25.06.2017 v 00:02

Do jakého evropského města vtrhly zločinecké gangy ze Chicaga a skoro si ho podmanily? A v jakém díle se o boji proti nim dočteme?

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 10:39

encyklopedie
encyklopedie 25.06.2017 v 08:01

Když gangsteři ovládli Londýn -Wallace

soukroma
soukroma 25.06.2017 v 10:39

Ano, Londýn.

encyklopedie
encyklopedie 25.06.2017 v 16:52

....fuj, to je zima. BRRRR....a ty vichry, jeden za druhým.....tahle cestopisná knížečka mapuje stopu určité části lidí z jedné země v zemi ledu......Jde samozřejmě o objevování i vědeckého poznávání této oblasti. Kniha je proložena četnými rozhovory, dobovými i současnými poutavými fotografiemi a mapami......

soukroma
soukroma 25.06.2017 v 17:06

Češi v Antarktidě
od: Hynek Adámek

encyklopedie
encyklopedie 25.06.2017 v 17:10

..výborně....soukroma zase zadává a já mám zase klid...

soukroma
soukroma 25.06.2017 v 18:55

Dneska je to předměstí mimořádně působivého města, plného vodních kanálů, dříve však se jednalo o samostatný zámek, v němž žila hrabata a vládci důležité části Evropy, která prosperovala především obchodně (a cechmistři mívali často navrch nad vrchností).
V hledané knize (s prostým jednoslovný názvem od dvojice autorů ze země, kam dnes oblast patří) se odehrává na hledaném zámku příběh prvních krůčků (přesněji prvních patnácti let) mladé (budoucí) dědičky jakožto jediného dítěte hraběte válčícího se spojenci proti Anglii. Chtěla se vdát do Anglie do královské rodiny, ale nakonec si vzala jiného královského syna, Kapetovce, svého vzdáleného bratrance (Anglie z tehdejší války sice vyšla vítězně, otec-hrabě z bitvy unikl jen šťastnou náhodou, ale spojenectví s Francií bylo politicky a rodinně důležitější).
Aby to nebylo tak složité, rovnou napovím, že zámek (tedy hledané místo) má stejný název jako hlavní město jedinečného státu na opačné straně zeměkoule, kde se dějí "divy".

soukroma
soukroma 26.06.2017 v 19:06

Nikdo nic? Poslední nápověda navíc je tak průhledná - hlavní město jedinečného státu na opačné straně zeměkoule, kde se nedějí zrovna "velké divy"! Tak to už snad bude hračka: hledané místo je mimochodem v oblasti Evropy stejně ploché a "vodně" problematické.
Román se odehrává od poloviny čtvrnáctého století. Otec-hrabě i jeho dědička spravovali hlavně dvě historické oblasti, které dodnes známe a používámě podle jména, někdy poněkud nepřesně podle umístění, protože zasahují do dvou dnešních zemí.

soukroma
soukroma 26.06.2017 v 23:53

Ano, je to vše správně (měla jsem rozepsaný pěkný dlouhý příspěvek k tématu, ale neopatrně jsem o něj přišla neúmyslným překlepnutím na předchozí stránku, takže zájemci si jistě dohledají potřebné zajímavosti sami). Jen připomenu Flandry a Brabantsko (zmíněné v nápovědě), které spravovala Markéta po svém otci, navrch ještě Artois a Limburg, a spolu se svým manželem ještě Burgundsko.
A Bruggy jsou také mojí srdeční záležitostí, bezpochyby pro mě nejoblíbenější (nejkrásnější) město celého Beneluxu. Ale je pravda, že v Lucembur(s)ku jsem ještě nebyla...

Text příspěvku byl upraven 26.06.17 v 23:53

soukroma
soukroma 27.06.2017 v 12:14

To budou islandské Vestmannské ostrovy (Vestmannaeyjar) s největším ostrovem Heimaey a detektivka Žhavý hrob (Yrsa Sigurdardóttir) ze série s advokátkou Tórou Gudmundsdóttir.



Vložit příspěvek