Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


woodward
woodward 17.02.2019 v 11:01

Já znám z osobní zkušenosti dvě česká vydání (nemluvě o originálu). Je fakt, že obě vyšla za totáče a tenkrát se kvalitě překladu i korekturám věnovalo mnohem víc pozornosti než dneska. Pokud někdo napíše Monte Kristo - to snad mohlo vzniknout někdy za císaře pána, na přelomu století. Ale Monte Christo považuju za nešvar spíš novodobý, vzešlý z nakladatelství, kde na kvalitu překladů kašlou a korektora považují za zbytečnej luxus. Každopádně, jak říkám, jméno je jméno, na tom není co "překládat". Rozdíly můžou vznikat u transkripce jmen původem ze zemí, kde se nepíše latinkou, jinak ne.

Petass
Petass 17.02.2019 v 11:07

Vydání s Kristo jsou z roku 1865, 1909 a 1927. Takže odráží, co píšeš... Já mám vydání z roku 1975, kde je Monte Cristo :) Nevím, kdy, kde a proč, tenhle miš maš vznikl... I filmy se neshodují... Taky mi přijde zvláštní, že měl někdo potřebu to překládat. Navrhuji ukončit drbarnu a jít hádat. Kde je Hun??

Text příspěvku byl upraven 17.02.19 v 11:25

woodward
woodward 17.02.2019 v 11:09

Venku je hezky, zase někde cválá stepí... :)

Hun
Hun 18.02.2019 v 01:45

Omlouvám se za prodlení, nebyl jsem přes víkend online. (To jsou ty asijské stepi, o nichž píše Woodward.) Každopádně děkuji za pomoc s dokončením hádanky a nahazuji novou:

Věděli byste, kde leželo království, jehož obyvatelé byli živi nikoli chlebem, ale elektřinou (parafrázujeme-li Matouše 4:4)?

woodward
woodward 18.02.2019 v 08:17

Nejspíš to není správná odpověď, ale vzpomněl jsem si na jednu starou Ckarkovu povídku:

Byl to svět, který nikdy slunce nepoznal. Víc než miliardu roků se vznášel uprostřed mezi dvěma galaxiemi jako oběť střetnutí jejich gravitačních sil.
Někdy v budoucnu se rovnováha zvrátí, ať na jednu či na druhou stranu, a začne propadávat světelnými staletími k teplu, které je cizí jeho veškeré dosavadní zkušenosti.
Nyní byl tak vychladlý, až to přesahovalo všechny představy, mezigalaktická noc mu odčerpala i to teplo, které měl kdysi. Ačkoli se tu nacházela i moře — moře tvořená jediným prvkem, jenž mohl existovat v kapalném stavu při teplotě zlomek stupně nad absolutní nulou. V mělkých oceánech hélia, které omývaly tuhle podivnou planetu, jednou vzniklé elektrické proudy už trvaly navždycky, nic je nemohlo oslabit. Tady byla supravodivost normálním jevem, proud se zapínal miliardkrát za sekundu po milióny let a spotřeba energie byla zanedbatelná. Byl to ráj pro počítače. Žádná planeta ve vesmíru nemohla být pro život nesnesitelnější a pohostinnější pro inteligenci.
A inteligence tady byla, sídlila v koloniích krystalů, jež se rozkládaly po celé planetě, a v mikroskopických kovových vláknech.

A.C.Clarke, Zpráva o třetí planetě, povídka "Křížová výprava".

Text příspěvku byl upraven 18.02.19 v 09:57

Hun
Hun 18.02.2019 v 10:56

Hm, to zní hodně zajímavě. Nicméně Clarke se ve svých dílech snažil stvořit vědecky co nejreálnější budoucnost. Hledaný autor byl spíš z opačné strany vědeckofantastického spektra.

Napovím vám, že zajatému králi tohoto lidu dali hrdinové jméno podle anděla. Asi proto, že měl křídla.


soukroma
soukroma 18.02.2019 v 23:29

Zase jsem se tedy pustila do hledání mimo své žánry, aby řeč nestála, a objevila Troskův Zápas s nebem, kde vystupuje Gabriel - bývalý král Merkuru.

Hun
Hun 19.02.2019 v 02:27

Bezva, válíš. Opravdu jsme hledali Merkur v trilogii Zápas s nebem. Je to tvoje.

soukroma
soukroma 19.02.2019 v 10:52

Když sci-fi, tak co tohle: kde pronáší následující slova hrdina a odkud pocházel?

„Lidé mají své hvězdy, jenže ty nejsou stejné. Těm, kdo cestují, jsou průvodci. Pro druhé nejsou ničím jiným než malými světýlky. Pro jiné, pro vědce, znamenají problémy. Ale všechny ty hvězdy mlčí. Ty budeš mít hvězdy, jaké nemá nikdo... Ty budeš mít hvězdy, které se umějí
smát!“

Hun
Hun 19.02.2019 v 11:41

Tak tady hledáme planetku B612 a jejího jediného obyvatele – Malého prince. Musím si to zase přečíst...

soukroma
soukroma 19.02.2019 v 11:44

ale záludná otázka zněla - kde hrdina pronáší tato slova?

Hun
Hun 19.02.2019 v 11:58

Ach tak, já si přečetl jen to "odkud pocházel". No a stačí ti to obecně – planeta Země –, nebo chceš slyšet i kde přesně na Sahaře to bylo? :-) To asi nedám...

soukroma
soukroma 19.02.2019 v 12:16

Stačí pozemská poušť. Tam přiletěl, tam se potkali a tam hovořil. Ale kam přesně zmizel, to je ve hvězdách...

Hun
Hun 19.02.2019 v 14:47

Super, tak pojďme dále / jinam:

Hledáme pobřeží, které má i svůj vlastní název. Nedaleko něj zahynul na moři slavný spisovatel (ač se stal opravdu slavným až po své smrti), dodnes nejpřekládanější autor své vlasti. Hledané pobřeží k jeho vlasti patří. Kromě pobřeží hledáme i spisovatelovu biografii, v jejímž názvu je i název jeho nejslavnějšího díla.

woodward
woodward 19.02.2019 v 15:21

Côte d'Azur, Život a smrt malého prince

Hun
Hun 19.02.2019 v 16:14

No jasně, přímo jsem navazoval na předešlou hádanku. Exupéryho sestřelili nad Středozemním mořem v roce 1944.

Tak vymýšlej.

woodward
woodward 19.02.2019 v 18:22

Tři vojáci doprovodili nadřízeného do hospody na tajnou schůzku s tajnou agentkou. Jeden z nich si uvědomil, že s tou dotyčnou byl kdysi ženatej.
Jak se jmenuje ta hospoda a ten román?

Petass
Petass 19.02.2019 v 18:32

To zní jako Tři mušketýři, Athos a Milady de Winter... ale nečetla jsem to... Střílím aspoň na správný terč?

woodward
woodward 19.02.2019 v 18:50

My nesmíme ani naznačovat... :)

Petass
Petass 19.02.2019 v 18:56

Tak dík! Svoji domněnku neověřím, bo knihou nedisponuji... :-)

soukroma
soukroma 21.02.2019 v 19:26

Tady to nějak ustrnulo v patové situaci - ti, kdo nesmějí ani naznačovat, to rozhodně zkomplikovali ....

encyklopedie
encyklopedie 21.02.2019 v 19:45

.......jaká patová situace?....to nikdo neví jak se hospada jmenuje?

soukroma
soukroma 21.02.2019 v 20:02

Tak nám poraď.

encyklopedie
encyklopedie 21.02.2019 v 20:07

pokud dal hádat woodward Tři mušketýry, tak je to krčma U červeného holubníku
.....

woodward
woodward 21.02.2019 v 20:08

načekali jsme se, ale encyklopedie má babu.



Vložit příspěvek