Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

woodward 12.08.2017 v 10:49:57

Tak neprošvihni zbytek desetiboje. Začínaj za čtvrt hodiny. ;)

VlKa 12.08.2017 v 10:55:35

Hledáme město.
Narodila se v něm autorka, jejíž kniha (svým způsobem biografie, proto se v knize město objevuje) na DK je. Působí na univerzitě tamtéž.
Autorka je nejstarší z pěti dětí a vychovávaly ji maminka s babičkou, protože tatínek zemřel v důsledku posttraumatického stresu. Spolužáci se nemohli nevšimnout, že je trošku "jiná". Ona sama do svých 15 let žila v bludu, že její předkové z matčiny strany pocházejí z Indie.
Z její knihy se dozvíme, čeho všeho jsou Evropané a jejich potomci schopni.
Zjednoduším to, ať je to rychleji řešitelné: Kniha česky vyšla pod poetičtějším názvem než v originále (tam je to "Moje místo"), ale když si uvědomíme, o koho jde, i ten titul v originále má různé významy.

VlKa 12.08.2017 v 12:25:14

Pokud jde o název knihy - "poetičtější" asi není úplně správný výraz, ale v porovnání s originálem v tom českém vidím víc emocí. Nevylučuju, že je to subjektivní.

VlKa 12.08.2017 v 19:53:14

Rekapitulace a upřesnění - nové informace v závorce:
1) Hledáme město (v zemi, kde se králíci zavlečení z Evropy přemnožili tak, že museli vybudovat tři králíkůmvzdorné ploty - zhruba od severu k jihu)
2) v tom městě vyrostla hrdinka autobiografie (domorodá žena, autorka té knihy)
3) doslovný překlad názvu je "Moje místo", v češtině se to jmenuje jinak, ale význam je zhruba stejný (v názvu je sloveso)

encyklopedie 12.08.2017 v 20:06:08

cituji - "Pokud jde o název knihy - "poetičtější" asi není úplně správný výraz, ale v porovnání s originálem v tom českém vidím víc emocí. Nevylučuju, že je to subjektivní."
....vynikající nápověda

mirektrubak 12.08.2017 v 20:19:13

Moje místo může být i budova, kam chodím do práce, ale „Sem patřím“ - tam už je cítit ta emocionální vazba.
Hezká hádanka - děkuji za ni.
Ale abych odpověděl na zadání: Město, myslím, bude Perth v západní Austrálii, kniha je od Sally Morganové a jmenuje se Sem patřím.

Je to správně?

VlKa 12.08.2017 v 20:25:10

Je to úplně naprosto správně.
Mimochodem - ta "zakázaná" kniha (a film) Follow the Rabbit-Proof Fence se odehrává nedaleko - a brečí u toho i otrlí.
Takže díky za všechno a je to Vaše.

VlKa 12.08.2017 v 20:31:14

"Moje místo" může být i moje místo v životě, moje místo ve společnosti... Proto jsem se v tom tak patlala (v souvislosti s obsahem knihy).

mirektrubak 12.08.2017 v 20:43:18

Teď se vrátíme trochu blíž naším domovům a budeme hledat město, které je velké a historicky významné. Na začátku tohoto století se dostalo přímo do názvu knižního debutu českého autora - knihy která je o hudbě, klubech a hromadné dopravě.
Název knihy je také parafrází kultovního filmu, ve kterém si drobnou vedlejší roli zahraje kultovní hudebník.

Hlásí se někdo, nebo mám přidat indicie?

VlKa 13.08.2017 v 09:27:08

Celou noc mi vrtalo hlavou, o kterého kultovního hudebníka šlo, do očí mne praštil jenom ten "detektiv". (Ale se jmény mám problém odjakživa.)
Pokud jsem to dohledala správně, mohlo by to být Nebe pod Berlínem od Jaroslava Rudiše.

mirektrubak 13.08.2017 v 16:45:35

Velmi se omlouvám za prodlevu - mám tady takovou neděli vzhůru nohama.

Odpověď je samozřejmě správná. Je to Berlín, kniha Nebe pod Berlínem, inspirováno částečně filmem Nebe nad Berlínem, ve kterém hrál (myslím skvěle) Peter "Colombo" Falk a menší čas dostal i multitalentovaný hudebník, scénárista a spisovatel Nick Cave. S jeho kultovností jsem to možná trochu přehnal, není to nějaká megastar, ale třeba na podzim bude vystupovat v o2Aréně a bude asi plno - takže úplný No Name to taky není...

https://www.youtube.com/watch?v=LnHoqHscTKE

Předávám slovo a těším se na další kolo.

VlKa 13.08.2017 v 17:12:46

Děkuji za doplňující informace a za slovo :-)

Hledáme zámek na zalesněném kopci, který se do literatury zapsal minimálně dvakrát - pokaždé jinak. (Předpokládám, že už tušíte :-) )
Příběh první: Na počátku nebylo pravděpodobně nic jiného než dobrý úmysl. A jak už to bývá - rozpoutalo se hotové peklo na české kulturní a politické scéně, zvláště když se taková autorita, jakou byl Josef Dobrovský, nebála říct, co si o tom myslí. A nastoupily další těžké váhy - Šafařík, Palacký, Gebauer, T.G. Masaryk...
(Literární) historik a publicista o zhruba 150 let později dostal "problém" až na půdu Kriminalistického ústavu (tedy ne na půdu jako takovou, ale do laboratoří) - a na jeho knihu se ptám. Kauza pokračuje na internetu (žasnu, jaká je to detektivka).
Ptát se na humoristický román (což je ten druhý vstup zámku do literatury) by bylo moc jednoduché.
Rekapitulace: zámek a literatura faktu

Text příspěvku byl upraven 13.08.2017 v 17:17:41

Koka 13.08.2017 v 17:42:19

Zámek Zelená Hora (causa Rukopis zelenohorskýý + Černí baroni)

VlKa 13.08.2017 v 17:49:41

Máte pravdu v tom, o které místo se jedná. Černí baroni jsou také správně.
Teď jsem trochu na rozpacích - ptala jsem se na publikaci z oblasti literatury faktu a nevím, jestli mám právo na tom trvat.

Koka 13.08.2017 v 17:52:49

VlKa - trvat můžete, ale ze mě jí nedostanete :=).
Při čekání na odpoveď jsem si totiž v sousedním diskusním vlákně přečetla dva tak neuvěřitelně trapné patolízalské příspěvky, že dnes už si dám raději z DK pohov, neboť pro celkové znechucení by mi ani ta nejzábavnější hra nešla. Přenechávám to tedy někomu jinému, ať doplní literaturu faktu.

VlKa 13.08.2017 v 18:09:05

Dobře tedy, problém se vyřešil sám. DK publikaci "Rukopis zelenohorskýý" nezná.
Šance na zadávání další hádanky pokračuje. :-)

VlKa 13.08.2017 v 20:44:10

Zbývá 2. část hádanky, zde je rekapitulace:
Odpovědí na hádanku by měl být příslušný zeměpisný/místopisný údaj+název díla, na které se zadavatel hádanky odvolává.
1. část - zámek Zelená Hora

2. část - literatura faktu, autorem publicista, historik atd., který zařídil prozkoumání Rukopisů v Kriminalistickém ústavu (to je důležité kvůli tomu, co všechno o RKZ vyšlo; z publikací "Rukopis zelenohorský" zde na DK tomu neodpovídá ani jedna, takže hledáme knihu, která se jmenuje jinak)

- Černí baroni se tam odehrávají, ale v zadání je specifikováno, že o tento román se nejedná

woodward 14.08.2017 v 08:39:38

Kriminalistům doporučil zkoumání rukopisů Miroslav Ivanov, ale nepodařilo se mi najít žádnou jeho knihu, která by se zabývala pouze rukopisem zelenohorským. Napsal knihu, která se jmenuje záhada Rukopisu Královédvorského, ale ta to patrně být nemůže. Takže nabízím tyto dvě možnosti:

Tajemství Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského
Utajené protokoly aneb Geniální podvod

VlKa 14.08.2017 v 10:50:47

https://www.databazeknih.cz/knihy/tajemstvi-rkz-60905
M. Ivanov je správně, Tajemství RKZ (1969) vyšlo později s rozepsanou zkratkou v názvu.
Předávám zadávání.

woodward 14.08.2017 v 11:03:21

Letadlo se čtyřčlennou posádkou po krátkém střetu s písečnou bouří nouzově přistálo v pustině. Nikdo nebyl zraněn a konečným důsledkem této šťastné nehody bylo objevení mimozemšťanů. Takže pochopitelně hádáte román a také to, odkud a kam to letadlo letělo.

VlKa 14.08.2017 v 13:25:22

Myslím, že by to mohla být Vesmírná trilogie (Marťanské písky) - A. C. Clarke.
Pokud ano, letadlo asi startovalo z Port Lowell a předpokládám, že se tam mělo i vrátit. Ale kam původně letěli? Knihu nemám po ruce a víc už nevymyslím.
Jestli jsem na správné cestě, bude to muset dotáhnout znalec.

VlKa 14.08.2017 v 13:27:39

Výlet měl být na "outlying research station", což je zřejmě nějaká výzkumná stanice, ale jméno nevím.

woodward 14.08.2017 v 13:33:42

Já ti to uznám. Na Marsu podle autora byla dvě "města". Port Lowell (to větší) a Port Schiaparelli. Máš babu.

VlKa 14.08.2017 v 13:44:05

Děkuju - víc bych ze sebe nevymáčkla.

Hledáme pohádkové město, domov postaviček velikosti nejmenšího prstu na ruce (postavičkám mužského pohlaví se tak i říká). V sérii se objevují i jiná místa, některá i v názvu, ale nám jde o jejich domov.
Autorovi je vyčítáno, že propaganda z jeho díla přímo čiší, což je v případě toho "vesmírného" dílu bohužel pravda - tam to pozná i dítě.

VlKa 14.08.2017 v 14:53:41

Kde to vázne? :-) Takovej hezkej modrej klobouk měl ten hlavní hrdina... :-)

Vložit příspěvek