Knihy jedním dechem


Hun
Hun 07.02.2017 v 14:40

Lector: Mohu potvrdit. DK je v doporučování knih skvělá, ale musí se vědět, jak na to. Nejde jen o procenta a hvězdičky. Je dobré si opravdu přečíst komentáře. Klidně dvacet z nich, jsou-li tam. Uživatelé tam vysvětlují, V ČEM a PROČ se jim kniha líbila. A to už je dobré vodítko. Třeba zjistím, že aspekty, jež ostatní chválí, jsou pro mě nepodstatné. Nebo naopak.

Takhle jsem postupoval, když jsem uvažoval o Lese mytág. Podíval jsem se na pozitivní i negativní komentáře – ty pozitivní chválily to, co mám na knihách rád, zatímco ty negativní kritizovaly věci, jež jsou pro mě nepodstatné (případně se mi dokonce líbí). A tak jsem si knihu přečetl a nelituji ani trochu.

woodward
woodward 07.02.2017 v 14:49

Vzpomněl jsem si na Ivana Mládka, jak kdysi vyprávěl, že byli jednou večer s Luďkem Sobotou v knihovně a Luděk byl velmi unaven; přečetl toho večera sedm knih. "A to jsem mu říkal, nečti už tu malou zelenou!" ;-p

woodward
woodward 27.02.2017 v 10:09

Teď jsem si vzpomněl na jednoho velkého čtenáře, kterej by nejspíš s Jardou nesouhlasil:

Knihy, které Nero Wolfe čte, dělím do čtyř kategorií: A,B,C a D. Když v šest hodin sejde ze skleníku dolů do kanceláře, nejprve otevře rozečtenou knihu na příslušné stránce a teprve potom si zazvoní o pivo, a má-li stránku založenou zlatým páskem dlouhým pět palců a na palec širokým, který mu před lety věnoval jeden vděčný klient, patří tato kniha do třídy A. Pokud uchopí knihu dřív, než si zazvoní o pivo, ale jako záložku použil jen proužek papíru, jedná se o skupinu B. Jestliže nejprve zazvoní a teprve pak sáhne po knize, je to kategorie C. A když počká, až mu Fritz donese pivo, nalije si a teprve potom otevře knihu, v níž má příslušné místo označené zahnutým růžkem listu, je to "déčko". Nevedu si přesné záznamy, ale řekl bych, že PŘEČTE ROČNĚ PŘIBLIŽNĚ DVĚ STĚ KNIH a ne víc než pět, šest z nich si vyslouží označení A.

nightlybird
nightlybird 27.02.2017 v 23:15

Narazil jsem náhodně na zajímavý článek. Nesouvisí sice s daným tématem, jenom okrajově, ale nestálo mi to za zakládání extra vlákna. Takže = http://zoom.iprima.cz/kvalitni-knihy-radikalne-vylepsuji-lidsky-mozek-cim-presne
Třeba to někoho zaujme.

Leiah
Leiah 28.02.2017 v 07:28

Článek je zajímavý, ale co znamená pojem "dobrá kniha" ???

Text příspěvku byl upraven 28.02.17 v 12:38

woodward
woodward 28.02.2017 v 08:00

to přece není o chorobách.



Vložit příspěvek