Klub čtenářů historických románů


vincek1
vincek1 25.01.2014 v 22:12

Díky za tipy, jen jeden problém je čas. Krásných knih jsem od mala přečetl spousty a doufám, že mě další čekají. Další můj oblíbený spisovatel je B. Cornwell, jeho serie Richard Sharpe, nebo sága z raně středověké Anglie a další.

yobig
yobig 29.01.2014 v 13:17

Rád bych zde veřejně podpořil začínající českou autorku, a to tímto odkazem na její dílo:
https://play.google.com/store/books/details/Monika_Fedorišinová_Arcana?id=NFiZAgAAQBAJ&hl=cs

tenax
tenax 02.02.2014 v 22:57

Nedá mi to, abych se nepodělil o neskutečnou čtenářskou lahůdku, na které jsem si pochutnal v poslední době. Jako obdivovatel bratra Cadfaela nechápu, jak mi mohlo tak dlouho unikat další vynikající dílo Edith Pargeterové, román Krvavé pole shrewburské.
Příběh z přelomu 14. a 15. století se odehrává na autorčině milovaném anglicko-velšském pohraničí a líčí složité poměry v Anglii po nastolení Jindřicha IV. Zejména složité mezilidské vzaty mezi ním a vychovatelem jeho syna, prince waleského, Jindřichem Hotspurem Percym, které se vyvíjejí od oddaného přátelství až po střetnutí na bojišti, jsou vylíčeny znamenitě. A když k tomu připočtu výborný překlad Stanislavy Pošustové, která je téměř dvorní překladatelkou paní Edith, vyjde mi 100 % a ještě kousek. Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. A jak jsem koukal, na DK je nás jen devět (přiznaných), to je smutně málo. Už se těším na trilogii Nebeský strom, Zelená ratolest a Šarlatové zrnko, že si zase pošmáknu (už mi kručí v hlavě).

vincek1
vincek1 03.02.2014 v 16:09

tenax díky za tip doufám, že knihu objevím v naší knihovně. Knihy s bratrem Cadfaelem jsem přečetl tuším všechny a tak se těším. Já bych na oplátku doporučil knihy C.J.Sansoma s hlavním hrdinou advokátem Shardlakem. Opravdu skvělé čtení i když v prvním momentu se člověk lekne, knihy jsou dost objemné, ale jak se začne číst tak je po úleku.

vincek1
vincek1 09.02.2014 v 20:39

Právě jsem dočetl knihu Smrt panského písaře. Doporučuji vám ji, je to hezky napsaný příběh, není zbytečně obsáhlý a čte se lehce. Je to zatím první vydaná kniha tohoto autora a nikde jsem nenašel jeho životopis.

Text příspěvku byl upraven 09.02.14 v 20:45

Shardlake
Shardlake 11.02.2014 v 18:31

pro Vincka: díky za tip s knihou Smrt panského písaře. Ráda zkouším nové autory.


Jihorka
Jihorka 14.02.2014 v 10:23

Díky za tohle vlákno - tedy založení klubu. Historické romány mám ráda, čtu tedy i jinou literaturu, ale mám je ráda ... ráda čtu i více naučnou - nyní Rudolf II. a jeho doba (Janáček) či oba Rožmberky (Pánek), ale nachl mě třeba Bernieres a jeho Ptáci v trní a Mandolína ... neznáte někdo něco podobného? Bernieres zatím další podobnou knihu nenapsal. ;)
Líbí se mi romány typu Když nastaly deště ... knihy, kde se dozvím něco nejen o historii, ale i o způsobu života v jiné zemi a kultuře ... v pubertě jsem přečetla např. knihy o Petrovi ze Sioracu a pamatuji si, jak jsem se těšila na večer, kdy si s knížkou zalezu v pokojíčku do postele a přenesu se do středověké Francie. Četla jsem i Vondrušku, ale asi jsem čekala trochu komplikovanější čtení, jako oddechovka dobré (kupuji je mamce v antikvariátech).
Zaujal mě Rutherford (New York), byť jsem v průběhu čtení kolikrát bažila po podrobnějších informacích (ale k těm se mohu dnes dostat různými cestami), jako historie několika rodů na pozadí minulosti Manhattanu a okolí super.
Mohla bych doporučit Divoké labutě (J. Chang) ... zasahují sice až do současnosti, ale velmi poutavé a zajímavé čtení.
Budu se těšit na další příspěvky. Díky.

vincek1
vincek1 19.03.2014 v 21:39

Chtěl bych se s vámi podělit o svou zkušenost. Dočetl jsem nedávno knihu paní Anny Bauerové "Chyť vlka za uši". Psal jsem to již v komentáři ke knize, ale řekl jsem si, že sem se to asi také hodí. Kniha mě docela zklamala, těšil jsem se, že si přečtu konečně něco o vzdálenější minulosti našich předků. Nakonec jsem se prokousával milostnými problémy mladého hrdiny a v náznacích i jeho studii v Římě. To co jsem od příběhu očekával se objevilo na několika posledních řádcích knihy. Vím, že z této doby je málo, jsou-li vůbec nějaké, dochované zmínky. Ale myslím si, když už se paní spisovatelka do knihy pustila, že by mohla popustit uzdu své fantazii a příběh propracovat. Jsem zvědavý na další knihu této autorky a doufám, že to pro mě bude lepší zážitek. Jestli někdo z vás četl nějakou knihu paní Bauerové napište své názory, které pomohou ostatním i mě. Díky.

tenax
tenax 19.03.2014 v 22:27

to Vincek1 - Od Anny Bauerové jsem četl knih několik - měl jsem nedávno takové keltské období :-) - nemůžu říct, že by mě nějaká vyloženě zklamala. Protože se i profesně zabývá (zabývala?) obdobím Keltů a Římanů, je logické, že její beletrie čerpá náměty z této doby. Zdá se mi, že nejlepší je třídílná Kronika země Bójů (Srdce v kamenném kruhu, Železný meč a zlatá ratolest, Věčné návraty). Z toho dalšího, co jsem četl ještě snad Sluneční cesta bójských králů. Císař gladiátorů a Královna havranů jsou jen mírně přepracované a rozšířené části z Kronik země Bójů. Strážci zlatých kopí a Zlatý kůň dcery bohů jsou trochu "červená knihovna", i když v historických kostýmech. Rozhodně stály za přečtení, ale vracet se k nim asi nebudu.
Když bych to měl shrnout - hlavní klad jejích knížek vidím v tom, že dokonale zná reálie Keltů a antického Říma, takže se čtenář dozví dost nových věcí z tohoto období. Co mi u ní trochu vadí, je recyklace jednoho příběhu ve dvou různých knihách. Ale holt kšeft je kšeft...

Natique
Natique 31.03.2014 v 14:02

Ahoj, včera jsem narazila na váš klub a vypadá to tu docela zajímavě :-) Tak snad ještě přijímáte nové členy, ráda bych se totiž přidala....

Libuji si v historických románech. Nemohu říci, zda mám raději romány ze starověku, středověku nebo novověku... Čtu sem tam něco od všeho. Nedávno se mi dostala do ruky Hra o trůny (fantasy) a zjistila jsem, že mi sedlo i to :-)

Přiznám se, že všechny příspěvky v klubu jsem zpětně nečetla, jen jsem je tak narychlo prohlédla. Všimla jsem si, že několikrát se tu objevilo jméno Bernard Cornwell. Od tohoto autora jsem četla zatím jen jednu knihu - Azincourt, která se mi tedy líbila, ale když jsem sáhla po další a to po sérii Uhtred z Bebbanburgu, tak jsem skončila někde v první třetině prvního dílu a dál jsem nemohla.... Strašně mi vadí ty jeho popisy těch bitev, nemohla jsem se přes ně prokousat... Tak nevím, jestli to byla jen špatná volba, či jestli autor prostě tak píše všechno....

Abych jen nekritizovala :-) Nadšená jsem byla například z románů: Talisman / Nebezpečný hrad (Walter Scott), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století, Čachtická paní, Egypťan Sinuhet, Židovka z Toleda a mnoho dalšího...

Co se vikingů týče, o nich jsem ještě nic nečetla, ale navnadili jste mě tak, že se v nejbližší době na něco vrhnu :-)

Vincku1, skvělý nápad s tím klubem. :-)

Richie1
Richie1 31.03.2014 v 17:20

Natique: Bernard Cornwell píše takové "akční" historické romány. Takže v jeho knihách je mnoho soubojů, bitev, válek. Píše ale velmi čtivě a navíc i historicky věrně. Ta jeho saská sága o Alfrédu Velikém je samozřejmě plná bitev a bojů. Tehdy to tak v Anglii vypadalo - z větší části byla okupovaná dánskými Vikingy, kteří velmi rádi válčili. Škoda, že jsi skončila hned v třetině prvního dílu - je to velmi poučná četba o té době.
Cornwell toho napsal neskutečně mnoho, určitě ti doporučuji zkusit třeba jiné období - např. trilogii Lučištník, Inkvizitor a Kacířka (období Stoleté války mezi Francií a Anglií).

Natique
Natique 31.03.2014 v 17:57

Richie1: Ahoj, přesně o této trilogii jsem uvažovala, že ji ještě zkusím. Když jsem četla toho Uhtreda, tak jsem dostala strach, že to celé bude jen o bitvách. Nevadí mi, když se v knihách o nich píše, ale abych četla jen o nich... Možná se k tomu ještě vrátím. Azincourt byl ze dvou třetin také jen bitevní. Vypíchnuté oči bych nespočítala. :-)

Díky moc za tip :-)

Richie1
Richie1 31.03.2014 v 18:12

Uhtred je především válečník - takže se obvykle ocitne vždy v těch nejdůležitějších okamžicích na nejdůležitějších místech. Tedy tam, kde se bojuje o budoucnost Anglie - zda bude anglická nebo dánská.
Ale v saské sáze nejsou jen boje. Celým příběhem se táhne jako nit úsilí krále Alfréda o sjednocení Anglie. Je to také hodně o politice, diplomacii, kupčení - ale nakonec stejně vždy rozhodovaly zbraně. :-)

Jinak já se stále chystám a těším na Cornwellovu nejdelší sérii o Sharpovi (napoleonské války). Zatím jen kupuji knihy a nestačím zírat, jak rychle je Cornwell chrlí. :-)

Natique
Natique 31.03.2014 v 19:40

A neznáš náhodou i sérii Kronika válečníkova? Také by to prý mělo být dobré...

K tomu Uhtredovi se zkusím vrátit... Ach jo, je tolik dobrých knížek a tak krátké dny :-) Nechápu, jak někteří spisovatelé mohou ty knihy psát tak rychle... třeba ten Cornwell. Chápala bych to u braků, ale takhle?...

Tak ať se ti série o Sharpovi líbí :-)

Richie1
Richie1 31.03.2014 v 19:53

Kronika válečníkova byla první série, kterou jsem od Cornwella přečetl. Pak jsem rychle začal shánět další knihy od tohoto autora. :-)
V Kronice válečníkově je ješte hodně fikce - jde koneckonců o legendu o králi Artušovi. Cornwell to ale napsal opravdu dobře a já věřím jeho verzi více než jiným knihám či filmům na toto téma. Pokusil se tu legendu zasadit do věrohodného historického rámce a podařilo se mu to výborně. Tuhle sérii ti také velice doporučuji. Obecně mohu říci, že od Cornwella nepřečteš slabou knihu. :-)

Pokud umíš anglicky, tak si můžeš Cornwella poslechnout třeba při jeho krátké přednášce na Hartfordské univerzitě. Je docela vtipný. :)
http://www.bernardcornwell.net/video/

Text příspěvku byl upraven 31.03.14 v 20:01

vincek1
vincek1 01.04.2014 v 16:57

Natique- z anglických autorů je pro mě jeden z nej pan Sansom. Jeho knihy z doby Cromwella jsou výborné. Konečně jedna z našich přispěvatelek se jmenuje Shardlak, jako hlavní hrdina těchto knih. Jinak pro mě výborné jsou také knihy p. Vondrušky. Jsou to historické detektivky, nebo čtyři svazky Přemyslovská epopej, krásné a z našeho prostředí.

Shardlake
Shardlake 02.04.2014 v 20:23

Kdo máte možnost, 8. 4. 2014, je to úterý, v 17.00 hodin bude v knihovně v Břeclavi ve velkém sále setkání s panem Vlastimilem Vondruškou.

Richie1
Richie1 02.04.2014 v 21:44

Vondruška má těch přednášek a setkání s fanoušky víc. Např. zítra v 16 hodin se s ním můžete setkat v knihkupectví Trávníček v Thomayerově nemocnici v Praze 4.
Já se na něj chystám 24.4. v Neoluxoru na Václaváku, popř. si poslechnu jeho přednášku na Výstavišti ve dnech veletrhu Svět knihy dne 16.5.
http://www.vlastimilvondruska.cz/

Text příspěvku byl upraven 02.04.14 v 21:46

Natique
Natique 03.04.2014 v 08:32

to vincek1: Na přemyslovskou epopej se chystám, snad se k ní dostanu brzy :-) Na pana Sansoma též, vybranou mám zatím sérii Matthew Shardlake, ale vůbec autora neznám a netuším tudíž, je-li to dobrá volba :-/ Nečetl jsi ji náhodou? Nebo nemůžeš mi od autora něco konkrétního doporučit?

Děkuji moc, i za ty tipy :-)

to Richie1: U toho Cornwella začnu buď trilogií Hledání svatého grálu nebo tou Kronikou Válečníkovou... Zatím nevím.

Anglicky moc neumím, ale stejně jsem na to koukla. :-) Díky.

Teď mě napadá, nečetl jste někdo knihu Vikivaki od Gunnarssona?

Richie1
Richie1 03.04.2014 v 10:25

Natique, vincek1: Sansom je opravdu výborný. Jeho pentalogii o právníku Shardlake jsem četl asi před rokem. První díl mě ještě tolik nechytnul, protože mi hodně připomínal Jméno růže od Eca, ale další díly byly lepší a lepší. On má tu tudorovskou dobu perfektně prostudovanou a jeho příběhy s mistrem Shardlake jsou historicky velmi věrné. Sansom je určitě dobrá volba.
Ještě doplním vinceka1 - nejedná se o Cromwella (Olivera) - lorda protektora z doby Stuartovců, ale o Thomase Cromwella - prvního ministra Jindřicha VIII. Thomas Cromwell byl prastrýcem pozdějšího Olivera Cromwella.

Dnes jsem dočetl knihu Mezi tiárou a orlicí od V. Vondrušky. O Vondruškovi jsem slyšel, že ve svých románech občas fabuluje a není historicky vždy věrný. V tomto románě jsem ale nějaké historické nepřesnosti nenašel a celkově se mi román docela líbil. Je fakt, že to byla jedna z jeho prvních knih - později začal ty romány chrlit neuvěřitelným tempem, takže je možné, že dává přednost příběhu před historickou autenticitou. To se ale jen dohaduji, ověřím si to až přečtením dalších románů od něj. :-)

Natique: Já anglicky také moc nerozumím, ale také jsem se podíval - jen abych věděl, jaký ten Cornwell ve skutečnosti je. :-))

Text příspěvku byl upraven 03.04.14 v 10:26

Natique
Natique 03.04.2014 v 12:28

Richie1: A jak na tebe z toho videa působil? Jaký myslíš, že je?

Richie1
Richie1 03.04.2014 v 14:40

Jedním slovem - sympaťák. Není žádný suchar, má velké charisma, sebevědomí. Patří k mým oblíbeným spisovatelům a to video mě v tom utvrdilo. :-)

vincek1
vincek1 03.04.2014 v 17:00

to Richie1 dík za upřesnění, přece jen jsem už starší ročník a omyly se objevují čím dál víc. Navíc, někdy se nechám tak unést dojmem z přečtené knihy, že "nevím co píši". Co se týče knihy pana Vondrušky Mezi tiárou a orlicí, tak to je, mimo Přemyslovské epopeje, má nejoblíbenější kniha tohoto autora. K příběhům právníka Shardlaka, mě zpočátku odrazovala tloušťka knih. Rád čtu v leže a občas usínám, u Sansomových knih se mi to nestalo ani jednou, a ona vyhlídka na přeražený nos, nic moc. Zatím v pohodě.

vincek1
vincek1 03.04.2014 v 17:09

to Natique tvá volba ohledně právníka Shardlaka je správná. Já jsem všechny knihy o něm četl takřka nonstop. Líbí se mi popis Londýna a krajiny, kde se příběhy odehrávají, stejně tak jako vykreslování jednotlivých postav. Jinak co se týče Cornwella, nevím těžko se rozhodnout. Obě série jsem četl a rád na ně vzpomínám. Ještě píšeš o knize Vikivaki ty jsi ji četla? Jestli ano napiš prosím něco o ní, samozřejmě jen krátkou charakteristiku, jestli se ti líbila a pod. Jinak omlouvám se za případné prohřešky proti gramatice, ale neznamená to, že bych si nevážil rodného jazyka. Spíš jsem ve škole jsem dával málo pozor a četbou to nedohoním, protože, když čtu, tak nevnímám pravidla jazyka, ale příběh. Těším se na další příspěvky a doporučení.

Richie1
Richie1 03.04.2014 v 19:37

Vincek1: Nešlo o omyl, napsal jsi to správně. Přiznám se, že já před četbou o Shardlakeovi znal jen lorda protektora Olivera Cromwella a netušil jsem, že o 200 let dříve existoval velmi mocný ministr Thomas Cromwell. Tak jsem to jen chtěl upřesnit, aby se někdo nezmýlil jako já. :-)

K tomu Vondruškovi se určitě ještě vrátím, pravděpodobně v Přemyslovské epopeji. To je doba, kterou mám z naší historie asi nejradši.
I ta kniha o Vratislavu I. byla zajímavá - už jen tím, že se o tomto významném českém knížeti a našem prvním králi tolik nepíše.



Vložit příspěvek