Klub čtenářů historických románů


tenax
tenax 01.12.2013 v 23:53

Král obléká halenu je od M. V. Kratochvíla a je to výborné čtení. O Přemyslovcích je také dobrá trilogie od Oldřicha Daňka Král utíká z boje, Vražda v Olomouci a Král bez přílby.

vincek1
vincek1 02.12.2013 v 19:18

to Zdenda20 tak pana Vondrušku ti chválím, protože je to můj oblíbený český autor. Přemyslovskou epopej mám přečtenou, až na čtvrtý díl který mám slíbený od ježíška.
Paní Vaňková píše, podle mého také hezky, ale na můj vkus se mi zdá, že někdy sklouzává k "červené knihovně". Hezké, hlavně oddychové věci píše Jan Bauer. Z anglosaských autorů mám rád paní Pargeterovou, pány Cornwella, Sansoma a Tremayna.
Stačí se podívat na můj profil. Tím samozřejmě nechci nikomu radit, ale jen upozornit.

Text příspěvku byl upraven 02.12.13 v 19:20

bokken
bokken 03.12.2013 v 19:18

Od Vaňkové jsem četl Léč pana z Rožmberka a líbilo se mi to....

vincek1
vincek1 03.12.2013 v 20:00

Mě se od p. Vaňkové nejvíce líbil Stříbrný jednorožec.

nero 13
nero 13 03.12.2013 v 22:56

Narazil jsem na tuto diskuzi,a protože mám také rád historické romány,můžu doporučit mimo zde známeho pana Vondrušky,třeba Františka Niedla.Jeho romány z doby vlády Václava IV. a zpočátků husitského hnutí se mi velmi líbily.

Text příspěvku byl upraven 07.12.13 v 16:58

tenax
tenax 03.12.2013 v 23:05

Výborně, další zajímavý tip. Také jsem už o Niedlovi slyšel nadšené ódy, ale zatím jsem neměl příležitost ho číst. Určitě ho zařadím do plánu na nejbližší pětiletku, momentálně se brodím Kelty, Etrusky a Římany Anny Bauerové a nemůžu se nabažit.


bokken
bokken 03.12.2013 v 23:20

No, než bych se pustil do doporučovaných, pustím se do otcovy knihovny..ta bude skrývat pokladů...a vsadím se, že tam na razím i na některé zmiňované zde :D V podstatě vše co jsem z tohoto žánru četl, je odtamtud...když nepočítám chybějící díly, které už jsem si půjčoval v knihovně..

tenax
tenax 03.12.2013 v 23:32

Šťastný to syn... :-). A moudrý každý otec, který uchovává i poklady tohoto druhu, nejen oběživo.

bokken
bokken 04.12.2013 v 01:25

Tak jeho vždycky bavila historie..v podstatě je to taková historická knihovnička..od historickejch románů po naučnou, kroniky..někdy samozřejmě člověk musí dávat pozor co čte, kvůli době kdy to bylo vydaný...ale zatim sem na nic takovýho nenarazil, akorát jsem měl trochu rozporuplný pocity z knihy Husité od Kejře. Oběživo se nikdy neuchovávalo, knihy ano. A ani neviím, kdy se k tomu dostanu, mam spoustu knih v PC, komín u postele, další spousty zapsaných...ostatně to asi všichni znáte.

Zdenda20
Zdenda20 04.12.2013 v 17:41

Dík všem za doporučení. Je fakt, že máme každý trochu jinou představu o ději v knihách. Jsem rád když to má stále spád a může to i trochu ujíždět na realitě. U jednoho příběhu popisuje pan Vondruška, jak usvědčili vraha na základě hnědého vlasu jedné dívky. Tak mi to chvilku přišlo jako kriminálka Miami. Ale přesto se mi to líbilo. Sehnal jsem v databázi od Vaňkové Cval stříbrných koní a Dvojí trůn, tak jsem zvědavý jaký to bude.
Zkusím se podívat i na toho doporučenýho Kratochvíla, to nevím jak píše,ale určitě dám na doporučení.Takže dík.

vincek1
vincek1 05.12.2013 v 18:09

to Zdenda20.Tak ta kniha je první z šesti, které pojednávají o životě Karla IV. Jmenuje se "Cval rytířských koní" a jeto docela pěkné čtení (všech šest dílů).

vincek1
vincek1 17.12.2013 v 18:37

Už se tu delší dobu nic neobjevilo a proto se s vámi podělím o dojmy po přečtení poslední knihy. Jednalo se o knihu Zapomenutý papež a napsala ji Barbara Goldsteinová. Dojmy byly velice smíšené, nejdříve to vypadalo na kurz pro pochopení náboženství, pokračovalo to popisem téměř promiskuitního chování hlavní hrdinky (jak se objevil nějaký chlap "šla" po něm). Někdy to vypadalo jako taková katolická kamasutra. Závěr a vlastně celý příběh udělal z hrdinky středověkého akčního hrdinu ve stylu agenta 007 a podobných. Napsal jsem to s trochou nadsázky, ale až si knihu přečtete (málo vytrvalým čtenářům bych to nedoporučoval) uděláte si obrázek sami. Nejsem nepřítel žen, ale z knihy jakoby byla cítit ona pozitivní diskriminace, možná proto, že knihu napsala žena. Uvidím jestli se odhodlám k přečtení další části této údajně úspěšné pentalogie. Asi ano, protože jsem optimista a myslím si, že to horší se událo v první části.

Zdenda20
Zdenda20 17.12.2013 v 19:32

Moc pěkný předchozí příspěvek. Taky si myslím , že poznám co píšou ženy nebo muži. Například i pan Vondruška píše s humornou nadsázkou, kterou jsem u právě čtené knihy od Ludmily Vaňkové nenašel. Nebo když jsem četl knihy od Simona Scarrowa bylo hezky poznat, že autor je brit a když píše o legiích v Anglii, tak při tom fandí původnímu obyvatelstvu.
Určitě se po Zapometém papeži podívám. Už protože jsem zvědavý čemu se říká katolická kamasutra. Také nejsem nepřítel žen ani spisovatelek, které píší převážně pro ženy. Je to také ochodní tah. Ženy kupují víc knih a víc dojmů si z nich berou. Nebo se chlapi zamyslete proč vlastně rádi čteme my. Já hlavně pro pobavení z dobrých slovních obratů pokud možno humorných a pro srovnávání popisu historických údálostí našich dějin. Klidně si přečtu Karla Poláčka nebo i Švandrlíka.

vincek1
vincek1 19.12.2013 v 18:11

Zdenda20 - s tou kamasutrou jsem to asi trochu přehnal, ale některé části popisu milostných her hlavní hrdinky mi připadaly skoro popisné. Jinak si také myslím, že i po zakrytí jména autora jde celkem lehce poznat( po přečtení knihy) jeho pohlaví. Jinak k autorkám, jedna z mých nejoblíbenějších je britka Ellis Petersová (vlastním jménem Edith Pargeterová) a její detektiv bratr Cadfael. Přečetl jsem všechny její knihy, které jsem našel v knihovně a jednu jsem už jako důchodce, dostal od ježíška. Osobně mohu všechny její knihy vrchovatě doporučit. Bohužel zemřela v roce 1995 a tak se můžeme dočkat maximálně nějakého zapadlého rukopisu, doufám. Já osobně bych ji přirovnal k mému oblíbenému autorovi p. Vondruškovi. Jinak k tomu humoru se také musím vyjádřit a to jmenovitě ke knize Jak jsem vyhrál válku od Patricka Ryana. Knihu jsem sice nečetl, ale mám jí v audio verzi a při jejím poslechu jsem se smál tak, že se moje manželka přišla podívat co se děje a i když jí humor není cizí, nechápala mě. Co se týče knih Simona Scarrowa, který patří také k mým top, jsem také narazil na problém pohledu. To samé při čtení příběhů z dob kdy vikingové napadali obyvatele britských ostrovů. Většinou znám, jak to viděli přepadení a snažím se objevit knihy která je psaná z pohledu dobyvatelů. Zatím jsem jí nenašel i když mi něco bylo doporučeno přispivatelkou naší rubriky Sienou a podobně tenaxem. Tady se právě ukazuje co je krásné na četbě a co je pěkné na diskuzích databáze knih. Díky za to. Jen jsem ještě na žádné diskuzi nenašel návod na to kde vzít čas, který běží neúprosně a nedá člověku, potažmo čtenáři trochu prostoru. Asi založím nové téma: Kde vzít čas na četbu. Omlouvám se, ale jak jsem už mnohokrát psal: jsem upovídaný.

Text příspěvku byl upraven 19.12.13 v 18:13

nero 13
nero 13 19.12.2013 v 21:00

Jestli můžu poradit s těmi vikingy, tak bych doporučil trilogii Havran od Gilese Kristiana. Dobrá je také vikingská sága od Roberta Lowa, ale ta se neodehrává v Británii.

vincek1
vincek1 27.12.2013 v 18:20

Musím se pochlubit, dostal jsem od ježíška několik hezkých (já jiné nedostávám) knih.
Přemyslovskou epopej IV, Výběr scifi a fantasy, Toulky zaniklou Plzní, Dlouhá cesta na vrchol (historie plzeňského hokeje) a Leonardovy stroje. Napsal jsem to sem, protože se ve všech případech jedná o historii i když z rozdílných žánrů. A co ostatní taky dostali?

Zdenda20
Zdenda20 30.12.2013 v 12:37

Taky se pochlubím s vánočními dárky co se týče knih. Dvě knihy od pana Vondrušky a to Strážce boleslavského mystéria a Tajemství abatyše z Assisi. Obě knihy jsou bezva a mohu je jen doporučit. Celkem stručně je napsán úvod ke druhé knize, aby čtenář pochopil smysl děje a důležitosti pátrání.I když jsem plzeňák ještě jsem nečetl Toulky zaniklou Plzní.

Shardlake
Shardlake 30.12.2013 v 16:14

Dostala jsem I. díl Přemyslovské epopeje od V. Vondrušky.

vincek1
vincek1 30.12.2013 v 20:12

..Zdenda20 ty toulky jsou z nakladatelství Starý most a je to útlá kniha (necelých 130 stran). Zatím jsem si ji jen zběžně prohlédl, ale vypadá pěkně. Loni jsem dostal dvě knihy Plzeň 1880-1935 a Plzeň 1935-1965 jsou to fotografie se stručným komentářem. Předtím jsem si koupil v levných knihách Dějiny Plzně v datech, jedná se o knihu s necelými 800 stranami a jsou zde zachycena důležitá i méně důležitá data našeho města s krátkým komentářem. Omlouvám se, ale Plzeň je jen jedna a mě o ní zajímá vše. Navíc jeden z autorů je náš soused.

Text příspěvku byl upraven 30.12.13 v 20:13

Zdenda20
Zdenda20 02.01.2014 v 18:19

Chci se jen dotázat Toulky zaniklou Plzní to vyšlo asi před třemi roky. Je to o čem je zde psáno. Je to hlavně fotogalerie? No očekávám další příspěvky jak kdo vítá rok 2014 a na co nového se těšíte. Objevovat knihovnu po otci je také fajn. Alespoň se dá porovnat autor dnešních dnů s někým kdo psal před padesáti lety. Ani to nemusí býtt historik.

vincek1
vincek1 03.01.2014 v 15:17

Ty Toulky vyšly v roce 2010 popisují se zde např. Špitál sv. Máří Magdalény, Dům plzeňských katů, Říhovský dům a další. Celkem se jedná o 13 objektů. Jsu zde staré kresby, plánky a u některých i foto. K tomu vítání r. 2014, já osobně jsem se do tohoto roku prakticky "pročetl". Na tv jsem se nedíval a nějaké bouřlivé oslavy už v mém věku
také nejsou na programu. Jinak přeji všem pevné zdraví, dobré oči a to ostatní už záleží
na každém, jak si to zařídí.

Text příspěvku byl upraven 03.01.14 v 15:20

Zdenda20
Zdenda20 24.01.2014 v 17:58

Přečetl jsem Zdislava a ztracená relikvie a je zde také stručně popsáno dobývaní Jeruzaléma a souvislosti o trnu z Kristova koruny. Je moc pěkné,jak co autor to jiný pohled. I když jsem ateista, tak se mi líbí rozdílný pohled na křížové výpravy a co si kdo od toho sliboval. Jedni stále hledají odkaz od boha a různé artefakty a jiní poklad templářů. Někdy je i těžké pochopit co autor zpochybňuje. To myslím například Sixtínské spiknutí.
A ještě jednou děkuji za info v předchozí diskuzi.

vincek1
vincek1 24.01.2014 v 20:10

Zdenda20 - pokud se jedná o svaté relikvie, tak to popisuje p. Vondruška v knihách kde je
hlavním hrdinou Martin ze Stvolna. První je Prodavači ostatků, dále Sběratelé ost., Vládcové ost. a Zloději ostatků. Všechny jsou krásně napsané, jak jinak, když je napsal
p. Vondruška. Jednu mám dokonce podepsanou, když byl p. Vondruška v naší knihovně
na besedě. Jinak k té církvi, jsem také ateista, ale církevní stavby obdivuji a rád je navštěvuji. O této tématice (církevní) píše hezky anglický autor C.J.Sansom ve svých románech z doby vlády Tudorovců. Krásné knihy, které stojí zato si přečíst. Ale to jsem se rozpovídal, omlouvám se.

Venezia
Venezia 25.01.2014 v 12:22

vincek1 - Neomlovejte se a kľudne sa rozpovídejte. Hlavne o takých dobrých knihách.

Dobré historické krimi sú aj od pani Horákové - Brněnské nevěstky a Ženy na pranýři. Dúfam, že už píše tretí diel. Zlé nie je ani Tajemství císařovy milenky.

Raksa.A
Raksa.A 25.01.2014 v 13:29

Milánkové, a co starověk? Moje obzvláštní oblíbenkyně je Mary Renaultová - Král musí zemřít, Býk přichází z moře, Do poslední kapky krve, Písní tě chválím, Apollónova maska....
A abyste tu nebyli tak vážní - Miloslav Švandrlík - Dívka na vdávání.



Vložit příspěvek