Klub čtenářů historických románů


soma1
soma1 14.02.2019 v 20:05

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda by se tu našel někdo se zájmem o příp. výměnu
e-knih. Oslovila jsem už několik mnoho členů (majitelů), ale vesměs měli v knihotéce klasické knihy. Zkouším to tedy touto cestou. Sháním e-knihy např. od autorů Černá Jaroslava, Denková Melita, Rolečková Eva, Worth Sandra, Byrth Sandra, Walters Minette a další. Výměnou mohu nabídnout e-knihy ze své knihotéky.
Děkuji za pozornost a případné nabídky, M. :-)

Text příspěvku byl upraven 09.03.19 v 20:50

ddkk
ddkk 12.06.2019 v 12:37

Nejlepší autoři historických románů - tipy:

Robert Merle - Dědictví otců. Všech 13 dílů.

Text příspěvku byl upraven 15.06.19 v 18:22

siena
Eicherik
Eicherik 12.06.2019 v 18:26

Ken Follett :-)

Alix
Alix 15.06.2019 v 06:46

Sienkiewicz, Toman, Loukotková, možná by tady mohl být zmíněn i Dumas ...

vincek1
vincek1 15.06.2019 v 17:36

Také doporučuji sienou uvedený klub. Samozřejmě se musí rozlišit, pro koho věkem, kde ve světě, nebo doma a přibližná doba v románu popsaná.


siena
siena 15.06.2019 v 18:18

vincek1, správně poukazujete na rozlišení. Vždyť není ani jasné, kdo tuto otázku položil. Předpokládám, že jste, ddk, již jen reagovala.

siena
siena 16.06.2019 v 10:14

...dovolím si pro vysvětlení...tato diskuze byla přesunuta ze samostatného vlákna, Nejlepší autoři historických románů - tipy:
Proto to doporučení:, které bylo před přesunem-)

Text příspěvku byl upraven 16.06.19 v 10:15

R.E.M.
R.E.M. 17.06.2019 v 21:24

Před časem jsem dostala tip na příběh zemědělce Ostoje. Viz https://www.databazeknih.cz/knihy/legenda-o-ostojovi-43119
Úžasná kniha o životě, poutavě přiblížená historie.

Text příspěvku byl upraven 17.06.19 v 21:26

braunerova
braunerova 18.06.2019 v 15:46

R.E.M.: hodnocení to má skvělé, ale není román, je to zařazené v literatuře faktu a v jednom komentáři je napsáno, že je to určené pro zájemce o archeologii, historii a kulturní antropologii. Tak trochu váhám.

R.E.M.
R.E.M. 18.06.2019 v 16:38

braunerova: Máš pravdu, kniha patří do literatury faktu, ale je psána jako pohled do života jednoho muže, jedné rodiny, taková rekonstrukce jejich života, jak hospodařili atd. V textu je spousta historických zajimavostí a informací o běžných dnech člověka 12. stol. Není to zábavný román, ale při čtení není problém zapomenout, že jde o naučnou literaturu. Koho baví historie, chce vědět něco víc o 12. stol., o životě, lidech a nebojí se informací, bude spokojen. Z mého pohledu nejde o těžkou četbu a svým pojetím je Legenda o Ostojovi výtečná. Víc mohu napsat i do SZ, když bude zájem, popř. vložit části odstavců z knihy - to možná řekne víc než sáhodlouhé popisy.

Text příspěvku byl upraven 18.06.19 v 16:40

braunerova
braunerova 18.06.2019 v 17:30

R.E.M. Krátký odstavec řekne o knize nejvíce. Až budeš mít čas něco nám pošli. Děkuji.

R.E.M.
R.E.M. 21.06.2019 v 16:28

Úryvky z knihy Legenda o Ostojovi - Zdeněk Smetánka

Je těžké vybrat kousky textů vzhledem k tomu, že odstavce informacemi a myšlenkami na sebe velmi navazují. Vybrala jsem pár úryvků tak, aby dávaly smysl i izolovaně.
PS: Zatím jsem dočetla zhruba do třetiny.


Neznámi a zapomenuti leží na pohřebištích rozsetých po úrodnějších částech české země ti, kteří vydobyli její ornou půdu z temnot lesa; oráči, vinaři, pastýři, vesničtí řemeslníci i rybáři. Jenom tehdy, když se stali spolu s půdou, na níž pracovali, předmětem darování, tak jako je darován dobyten nebo drůbež, nepatrně vystupují ze stínu anonymity. Tehdy čteme v pergamenových listinách jejich starobylá zvučná jména: Stojan, Rozroj..., Ostoj...
Sotva se nám asi podaří napsat podrobnou biografii kohokoliv z nich, ale cestou historické rekonstrukce se můžeme pokusit promítnout znalosti o světě raného středověku do života některého jednotlivce, o němž víme relativně více. Promítnutí širšího spektra faktů do života jedné osoby, jejich zosobnění, není metoda ani nová, ani neznámá; je to jen spíš metoda pozapomenutá, málo využívaná. Její hodnota ještě výrazněji vystoupí při použití netradičních pramenů nahromaděných současnou archeologií středověku, která neustále přináší nové poznatky o prosté lidské každodennosti a prohlubuje tak pohled na naši nejstarší minulost...

... O možnosti přihlížet v našich úvahách i k současným klimatickým charakteristikám nás poučuje především sama skutečnost, že zde Ostoj, jen nedokonale technicky vybavený, vůbec se svou rodinou mohl pracovat a uživit se. Taková jednoduchá úvaha se může zdát bludným kruhem, ale něco z reality minulé situace v sobě určitě skrývá. Agrární společnosti, jakými byly Velká Morava a raný český stát, přímo existenčně závisely na zemědělské výrobě. Pohlédneme-li na mapu a uvědomíme-li si, v kterých částech země se jádra těchto agrárních společností rozkládala, zjišťujeme, že to bylo právě v těch územích, která jsou i dnes klimaticky nejpříznivějšími oblastmi pro zemědělskou výrobu. V Čechách to byla část Polabí...
... Předně, ať už byly hradby na Levém Hradci v době Ostojově v jakémkoliv stavu, bylo to místo bezpečnější než plocha předhradí. Dále, obranná funkce, třeba již oslabená, se zde jako u každé akropole stále ještě spojovala s funkcí kultovní. Zde dosud stála první křesťanská svatyně na území přemyslovských Čech, kamenná jednoapsidová rotunda sv. Klimenta, vybodovaná zde po návratu z návštěvy na Velké Moravě knížetem Bořivojem I. na počátku osmdesátých let 9. století. Až do současnosti se z této důležité stavby zachoval pod podlahou dnešního kostela zbytek zdiva umožňující poznat její půdorys a z nadzemní části stavby náhodou přežilo do našich dnů malé štěrbinové okénko, vytesané z jednoho kusu kamene, zazděné dodatečně do stěny gotického přesbytáře dnešního kostela...
... O kvalitních vozech schopných vykonat náročnou cestu čteme poprvé až v Kosmově kronice u příležitosti Břetislavova tažení do Polska v roce 1039. Ostoj, jehož polnosti ležely částečně mimo předhradí, a to ve vzdálenosti asi 600 - 800 m, se bez vozu obejít nemohl. Jeho vůz však byl asi jednodušší než vozy sloužící knížecímu válečnému tažení; při nedokonalosti zápřahu neměl zřejmě jinou možnost vstupu do předhradí než v místech, kde je strmé stoupání omezeno na nejmenší míru. Po celý středověk, a pro středověk raný zvláště, bylo u jednoduchých vozů obtížné brzdění při cestě z kopce a zajištění vozu proti zpětnému pohybu při cestě do kopce...

Text příspěvku byl upraven 21.06.19 v 16:28

Richie1
Richie1 22.06.2019 v 11:18

REM, díky za připomenutí této knihy. Mám ji už dlouho v seznamu knih k sehnání, ale nějak jsem na ni pozapomněl. Z těch úryvků vnímám, jak kvalitní styl a jazyk Smetánka má a věřím, že podobné čtení může být nejen poučné, ale i poutavé.

R.E.M.
R.E.M. 22.06.2019 v 15:49

Richie1: P. Smetánka má, opravdu, pěkný jazyk a celkově příjemný a poutavý styl (aspoň pro mě). Je to taková přitažlivá výprava do raného středověku nejen s odpověďmi, ale i s nezodpovězenými otázkami. Historikové, archeologové - badatelé ještě mají prostor. :)

siena
siena 31.07.2019 v 19:31

Obracím se s prosbou, zda-li někdo není zde "odborníkem" na odposlouchávací techniku, na její historii:) Je možné, že již na začátku 20. století byly používány "štěnice"? Zkoušela jsem pobrouzdat po internetu a, k mému velkému překvapení, možná ano. I když se mi to stále nechce věřit:)
Předem děkuji...

Text příspěvku byl upraven 01.08.19 v 11:32

vincek1
vincek1 01.08.2019 v 22:06

Nedalo mi to, nejsem odborník ani "odborník", ale dosti těžko si dovedu představit "štěnici" v té době. Jediná běžná štěnice, a to ještě nedávno bylo ucho přiložené k hrnečku, který byl přiložený ke stěně. Jinak štěnice, těch bylo asi dost, ale pro špiony spíše jen obtížný hmyz.
Omlouvám se za svůj příspěvek, ale vaše prosba mně vyprovokoval v dobrém slova smyslu.

encyklopedie
encyklopedie 01.08.2019 v 22:53

sieno, zdaleka nic nevím ...tak aspoň co jsem našel já, o čem jsem četl už dříve
Lev Sergejevič Těrmen údajně okolo roku 1940 vyvinul první odposlechové zařízení Buran, tajně nainstalované na velvyslanectví USA v Moskvě. Za tím vším stál známý ruský konstruktér letadel A.N.Tupolev....který si Těrmena vyžádal v roce 1940 do svého týmu....

siena
siena 02.08.2019 v 09:39

Pánové děkuji, že jsem Vám stála za odpověď.
vincek1, ano, "hrníčkové" zařízení bych viděla jako reálné:) Na LS Těrmena mne také upozornila jedna paní uživatelka. Já, když gůglovala, našla jsem na wiki, u hesla Plukovník Rédl, zmínku o tom, že používal, pracoval s odposlechy. Co si pod tím představit, netuším, maximálně to ucho u stěny:)
Čtu román z období konce Rakouska-Uherska, o Františku Ferdinandovi. Že autor pracuje se svou představou, jak se věci tehdy udály, to mi nevadí. Není to nijak násilné a ne "neuvěřitelné". Jen mne vyvedl z míry, když nechal špiona, nasazeného do blízkosti následníka trůnu, vylézt na stůl a do lustru na Konopišti umístit odposlouchávací mikrofón...Tak jsem se nejdříve rozesmála, ale pak jsem si řekla, co ty o tom vlastně víš...

Text příspěvku byl upraven 02.08.19 v 19:34

vincek1
vincek1 03.08.2019 v 10:52

Teď se, na Vašem případu siena ukázalo, jak je důležitá četba. I když jde o beletrii, nakonec nás donutí dohledat si příslušné informace. V nynější době je to jednodušší díky internetu. Dříve slovníky, encyklopedie atd.

vincek1
vincek1 03.08.2019 v 10:56

Vzpomněl jsem si ještě na krásný film pana Zemana-"Ukradená vzducholoď". Pan Efa v roli vyzvědače měl také různá udělátka. No a když jsem u díla mého oblíbeného autora J. Verna z něhož vznikl námět filmu, tak ten určitě předvídal.... Když se kouknete na můj rok narození, potvrdíte si heslo "Stará láska nerezaví".

Text příspěvku byl upraven 03.08.19 v 10:59

siena
siena 03.08.2019 v 11:31

vincek1, dnes to pátrání máme mnohem jednodušší. Na druhu stranu, dříve autoři, překladatelé připojovali mnohé vysvětlivky. Dělali tu vyhledávací práci za nás a mnohem lépe:)

braunerova
braunerova 26.08.2019 v 21:08

Mám rozečtený román Zemřít za Jeruzalém a je to tedy síla, něco tak naturalistického jsem už dlouho nečetl. Jde o beletristické ztvárnění první křížové výpravy a co mohu posoudit, tak historicky velmi věrné. Život ve středověku je vylíčen tak věrně, že rozhodně nedoporučuji pro slabší povahy nebo romantiky. Ještě odkaz: https://www.databazeknih.cz/knihy/zemrit-za-jeruzalem-34898

Text příspěvku byl upraven 26.08.19 v 21:08

lief6
lief6 31.08.2019 v 16:57

Super tip, to si musím pořídit, díky! :)

braunerova
braunerova 20.03.2020 v 15:59

Tedy to vypadá, že historické romány už nikdo nečte. Mě se v poslední době opravdu hodně líbil Tyll od Daniela Kehlmanna. Není to nic akčního, ale hrůzy třicetileté války autor servíruje čtenáři způsobem, s jakým jsem se ještě nesetkal.



Vložit příspěvek