Klub čtenářů historických románů


airsoprano
airsoprano 24.01.2013 v 13:21

Prosil bych o doporučení historických románů 10-15 století, které si podle Vás doručení k přečetní zaslouží. Děkuji.

Garik
Garik 24.01.2013 v 17:40

Bernard Cornwell: trilógia Hledání svatého grálu, Azincourt

nightlybird
nightlybird 24.01.2013 v 17:48

Když už tady padla zmínka o Cornwellovi - osobně se mi dobře četla jeho série http://www.databazeknih.cz/serie/uhtred-z-bebbanburgu-505 - Anglie za Alfreda Velikého.

valentýna
valentýna 24.01.2013 v 18:41

Doporučuji historický román Pilíře země nebo knihy od Jamese Clavella.

Raksa.A
Raksa.A 24.01.2013 v 19:56

A já detektivky o bratru Cadfaelovi od Ellis Petersové.

airsoprano
airsoprano 25.01.2013 v 08:13

děkuji všem


SonaH
SonaH 29.01.2013 v 12:05

Gordon Noah - Ranhojič

danazt
danazt 29.01.2013 v 17:09

Doporučuji knihy S. K. Penmanové.

Venezia
Venezia 08.06.2013 v 08:10

Pridávam pár tipov, či sú dobré, musí každý posúdiť sám.
10. století: N. Bonhardová - Román o Doubravce České a Měškovi Polském
M. Ivanov - Vražda Václava, knížete českého
11. století: V. Vondruška - Mezi tiárou a orlicí, V.Bartol - Alamut,
N. Gordon - Ranhojič, R. Lyndon - Cesta sněžných ptáků
11./12. století: L. Rinserová - Abaelardova láska
12. století: E. Rolečková - Ján, kníže Soběslav, K. Follett - Pilíře země
L. Feuchtwanger - Židovka z Toleda, E. Chadwicková - Největší rytíř, Šarlatový lev a i.,
S. Kraus - Tajuplný pěvec, Ohnivá pečeť
13. století: E.W.Heine: Krkavci z Carcassone, Náhrdelník holubice
V. Vondruška - Strážce boleslavského mysteria - detektivka
C. Falconer - Hedvábní stezka, Soucit s ďáblem, T. Beckman - Křižák v džínách
12./13. století: B. Erskinová - Žila jsem již před staletími - pre ženy
C.C.Bergius - Čingischán
13./14. století: B.Erskinová - Království stínů - pre ženy
14. století: A. Polách - Richenza, A stanu se králem, M. Druon - Prokletí králové 1-7
K. Follett - Na věky veků, S. Obermeier - Don Juan, A.Fortierová - Júlie - pre ženy
V. Vondruška - Prodavači ostatků, Sběratelé ostatků, Vládcové ostatků, Zloději ostatků
E. Rolečková - Lucemburská krev, C. Klimčík - Klietka hanby, U.Eco - Jméno růže
V. Vondruška - Klášterní madrigal - vtipné
R. Šimáček - Zločin na Zelnicích hradě L.P.1318 - detektivka
N. Horáková - Brněnské nevěstky - detektivka
15. století: P.La Mure - Život mony Lisy, A. Polách - Mezi císařem a papežem
M. Twain - Panna ve zbroji, Loukotková - Navzdory básník zpívá
J. Chabannes - Milenec kráľovien, Na lásku sa neumiera, B. Nardini - Leonardo da Vinci
S. Obermeier - Ve znamení lilie, F.Niedl - Čtvrý králův pes, Čas vlků, S vlčí hlavou v erbu
12. - 14. století: V. Vondruška - Přemyslovská epopej I-IV
12. - 15. století: J. Plaidy - série Plantagenetovci
16. století: P. Elbling - Ochutnavač, R. Merle - Idol, C. Falconer - Aztécka perla

Text příspěvku byl upraven 08.06.13 v 08:16

vincek1
vincek1 12.10.2013 v 11:58

Nevím jestli to není proti pravidlům dk, ale napadlo mě založit téma týkající se členů, kteří se zajímají o knihy s historickou tématikou. Bylo by celkem jedno jestli by šlo o beletrii, naučnou nebo odbornou literaturu na toto téma. Napadlo mě to proto, že někdy hledám knihu s podobným zaměřením jakou jsem právě přečetl, taky by to bylo, myslím si dobré na výměnu poznatků o těchto knihách. Výhoda by byla, že je to na jednom a to specificém místě. Prosím vyjádřete se eventuálně se k tomuto tématu připojte.

Text příspěvku byl upraven 12.10.13 v 11:59

siena
siena 12.10.2013 v 15:58

Já si myslím, že žádné omezení v tomto směru tady není, ani nevidím důvod, proč by bylo. Ráda se hlásím do klubu:)

tenax
tenax 11.11.2013 v 22:52

Sice nejsem založením "klubista", ale sem se rád hlásím. Historie mě zajímá a rád o ní čtu, ať už populárně naučnou literaturu (od Palackého přes Gravese po Bílka) nebo romány (tady by byl seznam hodně dlouhý - Jirásek, Scott, Dumas, Feuchtwanger až po Bauera a Vondrušku).
Téma je to široké, vždyť třeba takové Vstanou noví bojovníci je už vlastně dneska taky historická (vlastně spíš pseudohistorická) literatura (pardón, paliteratura). Ony vlastně už včerejší noviny jsou historie.
Rozhodně považuji toto téma diskuze za zajímavější, než například to, kde jsou tématem knihy s co nejbrutálnějším popisem násilí!

Text příspěvku byl upraven 11.11.13 v 23:03

vincek1
vincek1 12.11.2013 v 20:36

Jsem rád, že se přihlásil další člověk na toto fórum (nebo do klubu). Šlo mi hlavně o možnost sdílení informací o knihách tohoto žánru. tenax napsal to o co mi šlo. Já jsem například nedávno vznesl dotaz na knihy s tématikou-vikingové v anglii-ale z jejich pohledu. Někdo mi něco navrhl, ale já si to nepoznamenal a nevím už kde bych to hledal. Takže to byla původní myšlenka tohoto fóra. Víte někdo o autorech, případně knihách, které se tím zaobírají? Děkuji a sám jsem připraven na podobné dotazy odpovědět, bude-li to v mých silách. Jinak ti tenaxi děkuji, protože v tvém profilu jsem našel knihy, které si co nevidět rád přečtu.

tenax
tenax 12.11.2013 v 20:59

to vincek1: Není zač, když můžu, rád pomůžu. Vikingové v Anglii není zrovna moje parketa, momentálně mě napadá jen jedna z řady detektivek o bratru Cadfaelovi, jmenuje se Příchod Dánů, je o jednom jejich nájezdu na Anglii, ale je to spíš o vztahu k nim, než o nich. Třeba se najde někdo fundovanější.

tenax
tenax 12.11.2013 v 21:04

Ještě mě napadlo kliknout v DK na štítek Vikingové a ejhle, tam je knížek na toto téma 4 stránky, i s anotacemi. Tak doporučuju podívat se tam. Hodně štěstí.

siena
siena 13.11.2013 v 05:28

Mohla bych doporučit, i když je to psáno z pohledu anglického:
Uhtred z Bebbanburgu - Poslední království / Bernard Cornwell

Sice jsem nečetla, ale ráda bych, jen kde vzít čas a nekrást:)
R. Low - Oathsworn – série
T. Severin - Vikingové - série

vincek1
vincek1 13.11.2013 v 18:07

Dík tenax, bratra Cadfaela mám přečteného celého (myslím tím co vyšlo u nás). S těmi Vikingy to by dobrý nápad. Teď ještě aby to bylo v naší knihovně. Jsem o rok zkušenější (zní to lépe než starší) než ty a proto nové knihy z fin.důvodů většinou nekupuji a čekám co přinese ježíšek, případně se také těším na narozeniny. Výhoda je, že máme tři děti a ty o mé zálibě ví. Ti Vikingové také nejsou nějaká priorita, ale většinou jsem četl příběhy psané z pozice obyvatel Anglie a tak bych chtěl také pohled z druhé strany. Díky za radu.Jinak se omlouvám za případná gramatická nedopatření, ale není to vina kantorů.

Text příspěvku byl upraven 13.11.13 v 18:08

vincek1
vincek1 13.11.2013 v 18:14

Dík sieno to s tím časem je opravdu problém, přitom bych ho měl mít dost, ale stejně to nevychází. A to jsem si celý "produktivní" život říkal "až budu v důchodu", ale s časem je to stále stejné. Toho Severina jsem v knihovně zatím nestihl, tak si asi dám záznam. Kouknu se také na Lowa. Díky moc.

tenax
tenax 13.11.2013 v 18:29

to vincek1: Žádných gramatických nedopatření jsem si nevšiml, ale i kdyby byly, jsou důležitější věci...
Cadfaela u nás vyšlo 20 románů a 1 sbírka tří povídek a je to všechno, co o něm Pargeterová napsala. Při psaní 21. románu zemřela a výslovně uvedla, že si nepřeje, aby ho dostal do drápů někdo jiný. Takže víc si o něm už nepřečteme.
S novými knížkami jsem na tom podobně (Kalousku, ó díky :-( ), ještě že mám staré zásoby z dob, kdy jsem sice nakupoval, ale neměl čas na čtení. A samozřejmě také blahodárný institut veřejných knihoven mě stačí víc než uspokojit, nemusím číst všechno v tom týdnu, kdy to vyšlo..

siena
siena 13.11.2013 v 20:04

vincek1: Nemáte vůbec za co. Moc jste mne pobavil s "až budu v důchodu". To samé říkával taťka, specielně si pro toto období nakoupil Hledání ztraceného času. Ještě ho chudák neotevřel:)

tenax: Že by další "ctitel" Edith?:)

tenax
tenax 13.11.2013 v 20:26

to siena: Rozhodně, tato dáma mě svým benediktinem okouzlila, o raných anglických dějinách poučila a o potřebě být shovívavý k lidským chybám přesvědčila.
K tomu "až budu v důchodu": Můj otec celý život říkal, že až bude v důchodu, přečte si celého Jiráska. Dožil se 75 let a nedostal se ani ke Starým pověstem českým. Snad nedopadnu stejně. Radši si žádné takhle "gigantické" cíle nekladu.
A zdá se, že historické romány ze všech více než 45 000 uživatelů čteme jen tři. Není to moc :-) ?

vincek1
vincek1 14.11.2013 v 18:57

siena: Jestli ctitel nevím, ale určitě velký obdivovatel. Shoduji se v hodnocení našeho hrdiny s tenaxem. Napsal to krásně, lépe už to asi nejde. Jinak pro mě je podobný případ spisovatel Tremayne a Sansom. Jejich hrdinové jsou také především lidé s porozuměním. Doporučuji k přečtení.

vincek1
vincek1 14.11.2013 v 19:08

Tenax: Všechny palce, které má naše rodina nahoru, pro tvé zhodnocení díla naší Edith.
Jak jsem již psal pro sienu, mám v oblibě ještě hrdiny pánů Tremayna a Sansoma. Dal bych je na stejnou úroveň s bratrem Cadfaelem. Jinak k tomu množství uživatelů a naším počtem, je možné, že si cestu najdou. Já vím o několika, ale zatím tady nejsou. Snad až teď, když se brzo stmívá, což je, alespoň pro mě ta nejlepší doba k četbě a také občasné "podělení se" o dojmy z přečteného.

tenax
tenax 14.11.2013 v 19:43

to vincek1: Díky za poklonu celé rodině :-). K těm uvedeným autorům jsem se zatím nedostal, bohužel člověk má jen dvě oči. Ale dám na doporučení spřízněné duše a určitě se na ně podívám a pak napíšu názor. A k tomu brzkému stmívání - to si na mně ČEZ zase smlsne...

siena
siena 14.11.2013 v 21:46

A to ještě nesmíme zapomenout na její trilogii Nebeský strom, Zelená ratolest, Šarlatové zrnko. Paseka začal vydávat další její sérii (The Brothers of Gwynedd Quartet). Začal, a zdá se že i skončil, u první knihy, Svítání na západě.
Sansoma jsem už také objevila. Zatím mám přečtené jen Rozpuštění, které mě ale rozhodně natěšilo na další příběhy Matthewa S. BBArtu se vydařily i obálky. Tremayna jsem záměrně obešla, protože jsem se zařekla, že už další "hrdiny" rozjíždět nebudu, ale možná mne ještě nalomíte:)

Text příspěvku byl upraven 14.11.13 v 21:54



Vložit příspěvek