Když vás kniha přiměje zbavovat se knih

DISKUZE » Volná diskuze


kadel64
kadel64 14.07.2016 v 12:58

Zrovna dnes jsem byl v antikvariátu.Prodal jsem tam asi deset knih a protiúčtem jsem si vybral dvě zcela nové knihy.Velké množství knih je předmětem občasných sporů s mou paní.:-)

Naias
Naias 14.07.2016 v 12:59

Koľko kníh si mala pred čistkou?

cecetka
cecetka 14.07.2016 v 13:18

Cistku jsme s manzelem taky provedli. Do mestske knihovny jsme odvezli 3 obrovske tasky (neco si nechala knihovna, neco se dalo na nadrazi - projekt kniha do vlaku - a zbytek dali do regalu k rozebrani ostatnimi ctenari). Ceka nas jeste 2. vlna. Chtela bych knihy zredukovat na max. 100, protoze jde presne o to, co se tady pise. Vetsinu z nich asi nikdo uz cist nebude, proto maji doma zustat jen ty, ktere v nas neco zanechaly a ke kterym se v budoucnu vratime.

Alienor
Alienor 14.07.2016 v 13:25

Cha - cha, že čistka. Zbavila som sa asi 150 kníh, nakúpila podstatne viac. Účelom nebolo zbaviť sa kníh v rámci upratovania, ale vytvorenie miesta na nové. Úprimne, nerozumiem, ako sa niekto môže dobrovoľne zbaviť kníh. Určite ich nečítam iba raz, vraciam sa k nim. Aj keď ich neprečítam celé, aspoň k vybraným úryvkom. Keby mi chcel niekto knihy "upratať", asi mu ruky polámem.

reader.007
reader.007 14.07.2016 v 14:00

Na to, abych se začala zbavovat "své veteše", knihami počínaje, je každá kniha krátká, i kdyby byla sebelépe napsaná. Ty které chci pustit do světa, tak či onak, tvoří jen zlomek... Nejsem minimalista a jsem na to hrdá.
A to říkám jako člověk, který se stěhoval už mockrát - ale raději budu běhat s bednami, než abych se zbavila svých pokladů.

reader.007
reader.007 14.07.2016 v 14:16

Já čtu odmalička a "vetešnictví" (čili nelibost zbavovat se starých věcí včetně knih, protože co kdyby se ještě hodily :-) + hromadění dalších "krásných" věcí) mám po dědovi, tak si nic nevyčítám, odpadky nehromadím, odpad třídím, co po mně může kdo chtít víc? ;-)
Stejně mi to jednou všechno seberou, tak si dělám radost dokud můžu.


mistrikova
mistrikova 14.07.2016 v 16:35

Čistka v mé knihovně? Začnu od začátku: pár knih jsem získala od maminky, která si je kdysi dávno za jejích mladých let pořídila do své domácí knihovničky - klasická literatura: V. Hugo, Balzac, Karolína Světla, Garcia Marquez, Stendhal atd. Tohle byl náš základ klasické literatury, na gymplu "jako když najdeš" - zhltla jsem to celé. Já sama jsem od malička velkou čtenářkou a po každé k narozeninám a k Vánocům jsem dostala alespoň 3 -5 knih. Postupem času jsem začala chodit do knihovny, takže přírůstky do domácí knihovničky nebyly tak časté. Na VŠ jsem bohužel na čtení beletrie neměla moc času, to jsem se učila na zkoušky, takže se mi v knihovničce nahromadila odborná literatura, která mi nadále přibývá a do které často nakouknu. Takže po téhle stránce žádnou čistku neplánuji, naopak jsem si pořídila větší knihovnu s prosklenými dvířky. Nyní jsem se ke čtení knih vrátila a jelikož jsem si sem tam koupila nějakou hezkou beletrii, mám teď minimálně 30 dalších knih, které čekají na přečtení. Většinou než si koupím novou knihu, tak si dvakrát rozmyslím a přečtu si recenzi, jestli se vyplatí si ji pořídit. Nedávno jsem udělala probírku a zbavila se knih, které jsem dostala darem od tety kdysi dávno. Nepochopila jsem, proč mě ke každým narozeninám darovala nějakou knihu od J. Verna, když jsem k tomuhle autorovi nikdy nenašla cestu anebo Káje Maříka či sci-fi...to bylo k zlosti...a tak jsem je darovala do nemocnice, aby si pacienti mohli krátit čas čtením...sice žijeme v době elektronické, ale nic nenahradí možnost listovat si v pevné knize a přivonět si ke stránkám...

nokid
nokid 14.07.2016 v 16:37

Stav mojí knihovny 2014 (před největší literární čistkou): 1.024 svazků
Stav po čistce: 908 svazků
Stav mojí knihovny 2016: 1.081 svazků

Tak vidíte výsledky. Znám čísla přesně, neboť vše co jsem kdy přečetl, jakož i stav knihovny (přítomné knihy) si vedu v excelovské tabulce už hodně dlouho. Potřebuji mít přehled, ale ta redukce počtu se mi ne a ne podařit!

Eicherik
Eicherik 14.07.2016 v 19:02

Já udržuji počet knih ve svojí knihovničce na čísle okolo 200. Hlavní důvod je nedostatek místa. Ono stačí už to, kolik místa mi zabírají CéDéčka. :-D I když uvažuji o pořízení nové knihovny. :-)

newtory
newtory 14.07.2016 v 23:02

Zbaviť sa knihy je niekedy veľmi ťažké,radšej dokupujem.Sú ploché ako balenia z IKEA,dobre sa ukladajú. Nechcem myslieť na to čo s nimi bude "potom", chcem sa z nich tešiť teraz...
Zbavovať sa kníh to je niečo podobné,ako keby zo mňa kúsok ubudol.Oni sú Ja a Ja som Oni.
Každá väčšia čistka u mňa,skončila väčším dokupovaním (uvoľnilo sa miesto).

Text příspěvku byl upraven 14.07.16 v 23:04

nokid
nokid 15.07.2016 v 15:18

linpro: To je pěkná teorie, už jsem nad ní také přemýšlel. Jenže!
1) Část knihovny tvoří svazky z mého dětství, s věnováním od mámy či nežijící babičky. Cožpak se jich mohu jen tak zbavit?! Vím že už je sotva budu číst, možná jako senilní usoplený dědek ano...
2) Další část jsou knihy koupené "pro strýčka Příhodu" v 90-tých letech na které jsem dosud neměl čas - takže nepřečtené. Těch zbývá takových ještě 180. A jelikož jich postupně ubývá (každý rok přečtu asi 60 svazků) jejich osud se naplňuje. Potíž je, že nebyly a nebudou ve veřejných knihovnách (zpravidla), neboť nekázeň mnohých vydavatelů v tomto období byla enormní...
3) Další skupinu tvoří svazky relativně nové, které však knihovna buď vykazuje coby ZTRACENÉ, anebo má jen 1 ks a ten půjčuje prezenčně, nikoliv domů. A má-li kniha 300 str, nepřečtu ji v čítárně, raději koupím.
4) Poslední část bibliotéky tvoří svazky z 2 a 3 skupiny, které jsem přečetl a líbí se mi. Ty si ponechávám a velmi zřídka některou čtu znova, nebo alespoň v nich něco hledám. Jsou však i takové, které se mi nelíbily. Ale prostě je mi líto je vyhodit - neboť prodej přes web je problematický, zdlouhavý a nejistý. Takže je postupně odnáším na sběrná místa, schránky, poličky na ulicích a nádraží.

Tak mi řekni, co mám ještě jiného dělat?

baghira
baghira 15.07.2016 v 15:23

Mám kompletní Zeměplochu od Pratchetta, a vypadá to, že v dohledné době půjde na Aukro. Postupně měním papíry za bajty :) ale jde mi to pomalu.

Dell
Dell 15.07.2016 v 16:14

Letos jsem se odhodlala ke kroku, který bych dřív pokládala za barbarství - odevzdala jsem několik beden knih do sběru. Pokud mám doma omylem nějaké grafomanské výplody, staré učebnice apod., je úleva se toho zbavit.
Ovšem redukce knihovny, to je oříšek. I když se taky odhodlávám předat dál knihy, které nikdy číst nebudeme.
Důvody mám dva - jednak vytvoření místa pro knihy, které chceme mít nablízku, jednak změna postoje k obklopování se věcmi. Poslední dobou mě čím dál víc otravují nepoužívané krámy, kterými se bohužel člověk během života zahlcuje. Obzvlášť tehdy, když má k dispozici sklepy a půdu. Škoda, že u nás není zaběhaný "garážový prodej" jako v Americe. Skvělý způsob, jak se smysluplně zbavit domácích skladišť.

cecetka
cecetka 15.07.2016 v 18:50

Zbavovat, zbavovat ... a právě jsem objednala 3 nové knihy. S takovou budeme za nějaký měsíc doma tam, kde jsme byli před čistkou.

cecetka
cecetka 15.07.2016 v 19:50

Limpro: To by slo, pokud bych se uz tech "slabsich" knih nezbavila a doma mi nezustaly ty, ktere si chci nechat. I kdyz rezervu na 2. vlnu cistky jeste mame. Nejsem sberatelkou tistenych knih, ale zrovna tyhle se koupit jako ekniha nedaji.

R.E.M.
R.E.M. 15.07.2016 v 22:05

Knihy toho umí hodně, ale zatím žádná nebyla tak drzá, aby mě přesvědčovala, že mám její příbuzné asociálně likvidovat nebo vystěhovat.

Nic mě nenutí vyházet půlku knihovny a polic, aspoň tedy zatím. S místem pro knihy sice opakovaně bojujeme, ale to už je takový náš letitý folklór a dosud se vždy našlo nějaké řešení.

Text příspěvku byl upraven 15.07.16 v 22:06

Richie1
Richie1 16.07.2016 v 00:09

Pro mě je sbírání knih koníček, záliba. Knihy rád čtu a rád je vlastním.
Takže dokud mám doma dost místa, tak se knih zbavovat určitě nebudu - naopak budu svou sbírku dál rozšiřovat.
S těmi tisíci knih ať si pak lámou hlavu mí potomci, až tady nebudu. :-)

baghira
baghira 18.07.2016 v 08:43

cecetka: je spousta knih, které se jako e-book nedají koupit, ale dají se sehnat...

Medunkavera
Medunkavera 21.07.2016 v 11:08

Tohle je nejhežčí vlákno, které zde existuje. Každý příspěvek se mi líbil a každý mě oslovil.
Je tu úžasná pohoda.
Ale ... i když se třeba někde ta diskuze hrotí, už jsou cítit nesympatie, nebo dokonce vztek,
tak přesto se mi to zdá v pořádku. Však o tom to tady je, ne? Každý si může říct svůj názor.

Text příspěvku byl upraven 21.07.16 v 11:34

Medunkavera
Medunkavera 21.07.2016 v 11:18

JInak ... ne že by se mi nějaké vyjádření názoru někde jinde nelíbilo. To ne, všechny jsou zajímavé. Je to prostě názor toho určitého člověka a to mě zajímá. Vzniklo tu hodně nových témat - třeba: Pod platanem (aneb chvála diskusi, je-li diskusí) Ale do toho se nemíním vkládat. Na to nemám. Ale ráda si to přečtu.

Vlado84
Vlado84 21.07.2016 v 11:36

:))) zbaviť sa kníh.. tak to je šialená predstava.
ale teraz ma skutočne núti sa trošku nad tým zamyslieť ;)
tiež ich mám doma strašne veľké množstvo. sú rôzne, niektoré pochádzajú z rôznych akcií, ´vianočných trhov´ a podobne, kde boli stánky s voľne dostupnými knihami (..a tak nezober si odtiaľ hneď zo 6 kníh, no nie?? :D)
a aj po rokoch presne viem, ktoré to boli a dodnes som si ich neprečítal..
..stoje smutne opreté jedna o druhú na polici v rohu a tuším, že si ich najbližšie, keď budem doma aspoň prelistujem..
a zrejme ich položím naspäť a kto vie ako dlho sa celý tento proces s ´nahrabanými´ knihami bude ešte opakovať, kým ich skutočne nevyselektujem a nepodarujem - ako tu niektorí píšete napríklad do knižníc a pod., alebo len tak ich položím niekde - a niekto si ich snáď vezme a prečíta :))

Dell
Dell 27.07.2016 v 13:13

Darovat ano, ale to, co bych rozdala, rozdávají i samotné knihovny. Takže tam toho asi moc neudám.
Určitě se nechci zbavit knihovny, naše hlavní úložiště má nejmíň 16 M2 a pak jsou knihy i jinde. Ale už to jde dvěma řadami, což nesnáším a navíc nahoru už pár let nikdo nešáh, takže prostě soudím, že je načase se tam podívat a posoudit ze současného pohledu.

cecetka
cecetka 27.07.2016 v 16:30

Linpro: perfektni :) U nas doma nastesti jen 3 :D

Vlado84
Vlado84 29.07.2016 v 09:54

linro:
:)))) táto veta je top: ,,Zjistila jsem, že mne totiž nakupování knih baví více, než jejich čtení :-))´´
:)) a táto veta je zase sebaklam, ktorý poznám na základe vlastnej skúsenosti: ,, ..dávám si do konce roku s nakupováním pauzu´´
:))

reader.007
reader.007 29.07.2016 v 10:41

linpro: to máš z toho, že si (nevím proč) pěstuješ špatné svědomí z nákupu knih. Zkus sebe sama brát prostě jako sběratele, který si pěstuje svůj milovaný koníček. Dokud máš kde spát, co vůbec řešíš? ;-)



Vložit příspěvek