Karel vs Miloš


kní
kní 31.01.2015 v 13:30

K tomu Havlíčkovi (Zle, matičko, zle) - mimochodem, jeho citování zde je typicky slabomyslný "argument":

z rozhovoru s Karlem Schwarzenbergem (Alena Plavcová, Lidové noviny, 2001)

LN: Máte rád Karla Havlíčka Borovského?

KS: Ano! Byl to jeden z nejnadanějších českých novinářů. Já jsem ho od dětství rád čítal, měl velmi bystré postřehy a byl velice kritický. Měl by se více čísti.

LN: A znáte jeho verše: "Zle, matičko, zle, Švarcenberci zde..."?

KS: Samozřejmě... jeden z nich je jenerálem a druhej je kardinálem, zle, matičko, zle!

LN: Pročpak jste měli u nadaného novináře takovou pověst?

KS: Poněvadž Havlíček byl velký liberál a taky antiklerikál. A ministr předseda Felix Schwarzenberg po revoluci v roce l848 musel nějak to mocnářství podržet, měl osmnáctiletého císaře, tak ta odpovědnost ležela na něm. Byl syn své doby a samozřejmě to nebyl žádný demokrat, nýbrž velice cílevědomý politik, který chtěl z mocnářství udělat čelnou mocnost Evropy. Velice nadaný člověk, ale absolutista, který měl jasné představy o moci a taky ji vykonával. Kardinál Schwarzenberg byl jeho mladší bratr. Bohužel se už Havlíček nedožil okamžiku, kdy kardinál dostavěl chrám svatého Víta, postavil kostel v Karlíně a podobné věci. Takže se ukázalo, že jsme byli přece jenom dosti prospěšní české zemi. Havlíčka si mimochodem vážil i ten absolutistický režim. Byla jste se někdy v Brixenu podívat na domeček, kde bydlel? Musím říci, že ve 20. století se s opozičními novináři jednalo jináč.

kní
Alix
Alix 04.02.2015 v 23:26

binysek, že je nesouhlas urážka, jsem nikdy nenapsala, umíš číst? Snad ano, při tvém vzdělání?
Tvé "elaboráty" na mne zapůsobily tak silně, že se vzdávám! Máš pravdu ve všem, co tady píšeš, uznávám to.....
Slovní spojení, jako: "fundamentalistické názory, slabomyslné argumenty, pohřížená v nenávisti, silnomyslné argumenty, či ideová záštita, mne tak udolaly, že se půjdu přitulit ke svým pejskům, kteří mne, na rozdíl od tvých pejsků, nikdy nepokousali, nějakou dobu se budu chechtat a pak, než klidně usnu, ti přece jen budu přát, abys v životě našla trošku klidu a štěstí, což ti evidentně chybí. A je mi to líto, život je pak o hodně krásnější.....

kní
kní 07.02.2015 v 13:42

Z rozhovoru s Karlem Olivou, ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd (z magazínu LN 6.2.2015, Martina Kopecká):

LN: Posouvají pomyslnou hranici (mezi formálním a neformálním jazykem) i vulgarismy politiků, třeba ty, které pronesl nedávno Miloš Zeman?

KO: Myslím, že ne. Nechci ho za to v žádném případě chválit, ale Miloš Zeman nám dal jasný negativní vzor burana a myslím si, že si řada lidí uvědomila, že takhle vypadat nechtějí. Zatímco předchozí posuny k horšímu byly hodně neznatelné, teď udělal Zeman razantní předěl, díky kterému si kulturní lidé uvědomili: "Pozor, takhle my dopadnout opravdu nechceme." Proto Zeman nemá rád kulturní lidi a nazývá je lumpenkavárnou.

LN: Vidíte, jak dokáže být jazykově kreativní.

KO: Ano, Zeman dokáže být v rámci svého marxismu hodně kreativní.

LN: Takže si nemyslíte, že tím prezident prolomil určité tabu a my teď začneme častěji klesat do té čtvrté cenové skupiny?

KO: Já pevně doufám, že ne. Pokud bych použil jeho slovníku, tak Zeman je v tomto smyslu užitečný idiot, který nám všem dal odstrašující příklad, jak věci nemají vypadat.

nightlybird
nightlybird 08.02.2015 v 00:19

" Nespokojenci s vlastními životy a ti, kteří potřebují k životu nepřítele jako čerta na zdi, na to celé radostně skáčou. Nemusí přemýšlet nad hypotékami, stavem mediálního trhu, potřebou odborů, nad tím, že lidé si tvoří už své názory bez nich."
Jemináčku - copak a kohopak mi to jen připomíná ?

marlowe
marlowe 08.02.2015 v 10:21

Ve sportovním šermu existuje jeden termín, kterým se označuje "úspěšné zasažení protivníka". Jak uvádí Wikipedie, tohoto výrazu se užívá též v přeneseném významu v debatách a běžné komunikaci ve smyslu "zásah do černého", jímž mluvčí chválí dobrou reakci nebo argumentaci druhého diskutujícího.
Nuže tedy, Dravče, musím – spolu s většinou ostatních diskutujících – konstatovat jediné: TOUCHÉ…! :-)
(Jinak se omlouvám za porušení vlastního slibu, že si vláknem "K.v.M." už nadále nebudu špinit ruce, klávesnici ani myšlenky – ale prostě mi to nedalo…)


kní
kní 08.02.2015 v 10:55

Přidávám se, marlowe - a myslím si, že sliby nesliby - když potlesk je na místě - měl by zaznít!

reader.007
reader.007 08.02.2015 v 12:42

V seriálu Tři chlapi v chalupě pronesl kdysi děda Potůček pár opravdu moudrých vět, mimo jiné:

"...na ty přitroublý, na ty buď bodrej. Nedej na sobě znát, že to, co říká on, je úplná pitomost. Jeho tím nepřesvědčíš a sám sobě ublížíš. Protože jak nemáš na svý straně ukřivděný, ublížený a neschopný, tak to dlouho nepovedeš, to si piš.“

Každý si to přeberte jak chcete...

Lector
Lector 08.02.2015 v 14:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Alix
Alix 08.02.2015 v 20:58

A já se k vám přidám!

Alix
Alix 08.02.2015 v 21:47

Milá binysku!
Před časem jsem napsala, že psi si vždycky vzpomenou na toho, koho milovali, nikdy nezapomenou i kdyby to byly roky. Mají to ve své čichové bance. Tenkrát jsi mne docela znectila a napsala jsi, že tebe pokousal i pes, který tě znal. Když si dáš práci, určitě to v diskuzi najdeš. Takže nevím, proč se tak rozčiluješ. Nejsem psycholog, ale, pokud si dáš tu práci a přečteš si mé komenty, zjistíš, že jsem nikdy a nikoho ani neurážela, ani nesnižovala jeho názory. A už vůbec nikdy jsem nikoho nenutila, aby přijal názor můj. To ty se teprve musíš naučit a bylo by dobré, kdybys začala zrovna teď. Přeji ti v tom hodně štěstí.... Alix

elfos
elfos 09.02.2015 v 10:54

V čase svého života snaž se žít - žít tak, aby se do této radostné doby vyměřené jak tobě, tak ostatním, kterých se ty sám svým životem dotýkáš, nevloudil děs ani smrt.
Hledej dobro všude kolem sebe, a když nalezneš, vylákej ho z úkrytu a dovol, ať se hrdě zaskví v plné kráse. Vdechni duši a tělu aspoň nějaký smysl, neboť tak lze vzdorovat smrti. Odkrývej ve všem jen to zářivé a nezkažené. Posiluj odvahu v každém srdci - třeba ji jen hanebnost našeho krutého světa zavalila bolestí a samotou. Nevšímej si věcí příliš nápadných, jelikož nejsou hodny bystrého oka a laskavého srdce. Nad nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj. Pamatuj, že každý člověk je obdobou tebe samotného. Neber na sebe cizí vinu, nepyšni se cizí nevinou. Chovej v opovržení zlobu a hrubost, ale ne hrubého či zlého člověka. V tom by ses měl vyznat. Nestyď se za něhu a vlídnost, nastane-li však v čase tvého života chvíle, kdy je třeba zabít, učiň tak bez slitování.
V čase svého života snaž se žít - žít tak, abys v onom čase zázraků nepřispíval na horu bídy a zármutku tohoto světa další valounky, žít tak, aby ses mohl usmívat nad nekonečnou blažeností a tajemstvím života.

(William Saroyan, 1908-1981)

http://www.databazeknih.cz/autori/william-saroyan-137

Lector
Lector 09.02.2015 v 12:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 09.02.2015 v 14:08

Lectore, možná se může zdát, že je to málo, nevím. Ale tuto debatu čtou a diskutují v ní (s čímž jsem už dávno přestala, jen mě dnes praštil do očí zdejší nový komentář zobrazený na stránce nejnovějších příspěvků v diskusích) lidi, kteří nejsou úplně hloupí. Kteří jistě dobře rozpoznají, co je ještě diskuse, a co už je hodně přes čáru. Že osobní útoky do diskusí nepatří ví i malý tyzik. Takže jsem protestovala tímto způsobem, a dál se uvidí.

(Bezzubý doufám není v žádném prostředí....)

Lector
Lector 09.02.2015 v 15:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 09.02.2015 v 16:18

Elfos, díky za hezký příspěvek.
Na rozdíl od Vás se obávám, bohužel, že v některém prostředí, bezzubým může být. Nejenom v této diskuzi, bylo několikrát požádáno o elementární slušnost. Jak vidno, dosti neúspěšně:( A jak sama píšete v dovětku (tam), na některé hrubosti se prostě zareagovat musí. Přitom je dobré prohlédnout si i starší komentáře, aby si člověk udělal lepší obrázek...

Richie1
Richie1 09.02.2015 v 17:40

Ve slovech Saroyana se najde mnoho pravdy a moudrosti. Díky, Elfos, za tvou vsuvku do rozjitřené debaty.
Debatovat o politice je vždy ošemetné a bohužel často taková debata eskaluje v hádku a hrubost. Já určitou hrubost cítím i zde na obou stranách, byť na jedné straně je přímější a na straně druhé je zaobalená do sametových slov či různých citátů.

"Chovej v opovržení zlobu a hrubost, ale ne hrubého či zlého člověka. V tom by ses měl vyznat." - ano, tohle je zajímavá myšlenka.

siena
siena 09.02.2015 v 19:05

Nemohu s Vámi Richie1 souhlasit. O žádné ošemetné debatování o politice nejde. Poslední příspěvek uživatelky binýsek je opravdu jedna velká hrubost. Bohužel není první a jde napříč vlákny, či diskuzemi u jednotlivých knížek. To, že se potom někdo ozve a odpoví "hrubou záplatou", je skoro nasnadě. Proto říkám, že je vždy dobré projít i starší příspěvky...

Text příspěvku byl upraven 09.02.15 v 22:29

Viki9
Viki9 09.02.2015 v 22:32

... celé toto nenávistí sycené vlákno je takovým zanedbaným zduřelým slepým střevem této databáze ... mokvá to v něm zlobou a naprostou netolerantností ... snaha těch pár dobrotivých duší zastavit příval slovního hnisu (či hnusu?) jest předem odsouzena k neúspěchu a přihlížející většina se potácí v pocitech mezi marností a rezignací ... chybí zdatný chirurg, který by rázně řízl a vyjmul ... já jen diletantsky ťal do živého a následky se jistě dostaví ... ale třebas bude odezva natolik neadekvátní, že se konečně nějaký chirurg rozhoupe k činu ... howgh

Lector
Lector 10.02.2015 v 07:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 10.02.2015 v 08:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 23.02.2015 v 13:27

Groteska s rysy tragédie

Už měsíc sledujeme frašku s hledáním usvědčujícího článku, jehož autoremměl být Ferdinand Peroutka. Ten třicet let po své smrti stanul před soudním tribunálem, jehož složení a konání vypadá jako z Haškovy humoresky. Nebo spíš jako z Gogola.

Nejprve starý guberniální rada vyloví ze své alkoholem poničené paměti zmatenou vzpomínku na dávnou četbu, překroutí ji, vyleze mu fantasma, kterému se možná už diví i on sám, ale možnost, že by své slova vzal zpět, je ještě vzdálenější než představa, že by třeba začal běhat (což po něm opravdu nechceme). Když potom liberální šťouralové a jiná škodolibá havěť chce, aby si vzpomněl, kde na to přišel, dostanou jeho subalterní lokajové úkol najít, ve kterém koutě jeho silně obnošené mozkovny se to vzalo. Oni sami nejspíš na to hledí s vyděšeným zrakem, neboť jméno Peroutka jim do té doby nic moc neříkalo a nyní mají za úkol stát se na něho experty. Je to asi stejný úkol, jak by se měli stát znalci třeba mozkové chirurgie.

Kdyby to nebylo tak trapné, bylo by to opravdu komické. Jde o chronický důsledek propadu prezidentského úřadu na nejnižší úroveň. Snad ani Husákovo okolí nepůsobilo tak uboze -aspoň o němnic moc nikdo nevěděl a on sám se propadal do své tragičnosti, z níž nevydával příliš signálů. Nyní tady máme v přímém přenosu groteskní představení, jehož aktérem je kromě neovladatelného golema figurka jeho tiskového mluvčího, která by v normálním prostředí byla předmětem posměchu a lítosti.

Představte si ho jen ve školní třídě. Čímby tam byl? Šikanovaným šplhounem, kterého by se humánněji založení spolužáci museli z lítosti zastat, ale ve skutečnosti by dobře věděli, že je to neskutečný pitomec. Každý z nás nějakého takového zná a teď to jeden dotáhl na Hrad. Tento mladík, jenž se má stát zkoumatelem etiky v nejobtížnější chvíli národní existence, se ještě nedávno živil způsobem, nad kterým by Peroutka povytáhl obočí. Jeho zapálená činnost v obskurní tiskovině Haló noviny, která je obdobou fašizujících plátků první republiky, ho činila kandidátem na aktivistického pisálka, jenž za okupace udělal kariéru jako Vajtauer, Lážnovský či Krychtálek. Jména, která mu nejspíš nic neřeknou, ale mohl by se v rámci svého nařízeného samostudia na ně mrknout. Kdyby v něm zbyla trocha soudnosti, možná by se v nich poznal. To v Peroutkovi ani náhodou.

23.2.2015 Autor: JIŘÍ PEŇÁS Zdroj: Lidové noviny

Raksa.A
Raksa.A 23.02.2015 v 21:14

Nebudu se obtěžovat hledáním kdy to bylo, ale onen Zemanem zmíněný Peroutkův článek (nevím jestli se stejným názvem) našel a citoval Jan Čulík v blistech.
Takže pan Peňás jen otravuje, jakož i jiní...

nightlybird
nightlybird 24.02.2015 v 00:27

Raksa.A - vážená, nevím, jestli jste ten článek skutečně četla, nebo o něm jen slyšela. Ono je to trošičku jinak. Jednak je v něm pan Peroutka obviňován v podstatě z antisemitizmu a jednak - když si přečtete skutečný Peroutkův text z Přítomnosti - zjistíte, že ta citace je vytržena z kontextu. Kdyby jste něco málo o Peroutkovi věděla, tak by jste nepochybně usoudila, že se jeho antisemitizmus projevoval svérázným způsobem. Vzal si za manželku Židovku a celá řada jeho přátel byli "Židé jako poleno". I ten filuta jeden.
Takže ten Čulíkův článek v BL = http://www.blisty.cz/art/76336.html - je tak říkajíc o voze a pak prezident mluvil o koze, z čehož nepochybně logicky plyne, že vaše poznámka o Peňázovi je přinejmenším trochu mimo mísu,
Jste sice mladší než já - stejně ale by jste měla mít dost vlastního rozumu a řídit se jím a ne výplody nějakého Čulíka ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C4%8Cul%C3%ADk). Já osobně bych byl při hodnocení názorů bývalého spolupracovníka jistého pana Kavana zvaného Kato přinejmenším obezřetný.
A abych to celé poněkud odlehčil, přidám pro případné zájemce odkaz na článek zabývající se kauzou Peroutka kontra Zeman typicky českým způsobem =http://www.infobaden.cz/2015/02/12/cesko-pod-mikroskopem-neviditelna-smycka-kolem-peroutkova-clanku-se-stahuje-hradni-tym-posili-legendarni-hledaci-stechovickeho-pokladu/

Text příspěvku byl upraven 24.02.15 v 00:56

Richie1
Richie1 24.02.2015 v 12:44

Tady ale přece vůbec nejde o Peroutku, zda něco řekl nebo neřekl. Tady jde hlavně o Zemana a o snaze naházet na něj veškerou špínu světa. I kdyby prezident Zeman řekl, že nebe je modré a tráva zelená, tak to bude pro některé lidi špatně a bude se to rozebírat.

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.