Jak máte seřazené knihy doma ve své knihovně?


Lulla71
Lulla71 18.06.2012 v 12:25

Přestěhoval jsem se se svými knihami k přítelkyni a zjistil, že má rozdílný pohled na to, jak by měly být knihy seřazeny! Zajímalo by mě, jak to máte doma vy... Podle barvy, velikosti, autora, data sepsání? Nebo jinak?:))

kurcatovium
kurcatovium 18.06.2012 v 15:28

Zcela nahodile, jen série a autory se snažím mít někde u sebe.

HTO
HTO 18.06.2012 v 22:41

Aby se cítily dobře (knihy).

Alix
Alix 18.06.2012 v 22:50

Protože jsem obdivovatelka a sběratelka Kinga a Pratchetta, tyto dva mám v knihovně pěkně a úhledně vedle sebe. Zbytek mám tak nějak bez ladu a skladu, ale většinou vizuálně vím, kde hledat. Fascinuje mne ale moje mamka, která si dala tu práci a má knihy seřazeny podle národnosti a každou národnost podle abecedy. Je pravda, že se tam okamžitě najde cokoliv, pokud znáte národnost autora. Ale mně se nechce něco seřazovat, takže to nechávám tak...

pistalka
pistalka 18.06.2012 v 23:09

Mám v tom dokonalý systém a pořád vymýšlím nové a lepší systémy. Jak je vám jistě zřejmé, je to natolik složité, že to nemá cenu popisovat :D

Azizi
Azizi 18.06.2012 v 23:26

Tak ja mám v prvom rade rozdelené knihy na veľké a malé. No a ďalej podľa žánru - knihy o prírode, maliarstve, romány... Ďalej je to podľa výšky, rôznych podkategórií a tak. Série a edície mám pokope. Nie je to nejak zvlášť striktné ale snažím sa, aby to bolo tematicky aj vizuálne prehľadné.


herdekfilek
herdekfilek 19.06.2012 v 00:18

V poslední době řadím do polic knihy kladivem, protože mi dochází místo. Musím přidělat police. Už těch nepřehledných hromad knih na zemi mám přespříliš.

nokid
nokid 19.06.2012 v 11:50

Tak nějak jako Azizi.

kivera
kivera 19.06.2012 v 17:49

Podle žánrů (u sci-fi sérií vše hezky vedle sebe, abych pak jednotlivé knížky nemusela pracně hledat) a pak podle velikosti, abych všechno nějak nacpala do knihovny.

pet-kyval
pet-kyval 19.06.2012 v 22:03

Podle žánru a podle zákonů gravitace versus hmotnost. :p

sam198
sam198 20.06.2012 v 13:36

Odborná/beletrie a podle toho jak jsou ty knihy krásné... :-D

WEIL
WEIL 20.06.2012 v 21:51

Podle osobního významu, podle zemí, podle žánru, podle kvality...

Ruw
Ruw 21.06.2012 v 13:42

V první řadě podle místa v knihovničce a hlavně tak, aby zůstaly pokud možno bez újmy. Což je, vzhledem k ubývajícímu místu, čím dál větší umění.

angi5
angi5 23.06.2012 v 17:05

Nemám prakticky vyhraněno nic extra,důležité je pro mě udržovat je v čistotě,jinak prostě jen přidávám,bez třídění:-)

RADOST
RADOST 24.06.2012 v 17:42

Jednu velkou knihovnu mám vyhrazenu na dětské knihy - tam řadím podle místa a formátů. V další knihovně (11 polic) řadím knihy podle žánrů - beletrie, klasika, naučné a odborné knihy , encyklopedie, obrazové publikace. Nové knihy už nekupuji-není místo. Ale přesto novinky doma mívám - na samostatné poličce, vyhrazené pro knihy z knihovny.Tam si je řadím dle pořadí, v jakém je chci číst.

RADOST
RADOST 24.06.2012 v 17:50

Uhádnete, z které knihy je tato pasáž - nápad na řazení knih?

"Mattia si začal číst názvy knih stojících nakoso na polici nad psacím stolem. Byly to pořád ty samé. Pospojoval počáteční písmena všech názvů, ale nevyšlo z toho žádné smysluplné slovo. Pomyslel si, že by v jejich posloupnosti rád našel nějaký logický řád. On by je pravděpodobně seřadil podle barvy hřbetu, možná by napodobil elektromagnetickou škálu, od červené po fialovou, nebo podle výšky, sestupně."

HTO
HTO 24.06.2012 v 19:17

Je to z 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31 atd., která jsou sama?

RADOST
RADOST 24.06.2012 v 19:26

HTO, bingo, máš pravdu! Tvá mírně zašifrovaná odpověď snad napověděla i dalším hadačům.

zlovlk
zlovlk 24.06.2012 v 21:18

Osobně jsem zvolil systém, který popisuje Borges v povídce Babylónská knihovna. Je nesmírně praktický, úhledný a esteticky hodnotný. Vždy najdu, co potřebuji.

St. Jimmy
St. Jimmy 25.06.2012 v 08:59

Formátové řazení :-). A pak podle frekvence četby apod.

Lulla71
Lulla71 26.06.2012 v 15:40

RADOSTovi děkuju za tip na čtení, ostatním za komentáře. Nakonec, jsme to sladili podle autorů, žánru, velikosti i barevnosti! Přidám fotku:)

RADOST
RADOST 26.06.2012 v 16:05

Odpověď na hádanku: Úryvek byl z velmi dobré knihy Paola Giordana Osamělost prvočísel (str. 97).

Prosím, přidejte své zkušenosti s řazením e-knih ve čtečce. Chci se na její koupi a užívání všestranně připravit.

Smolda
Smolda 26.06.2012 v 17:50

Já si knihy v ebooku řadím dle autorů popřípadě dle celé ságy. Doma v knihovně je mám spíš podle žánru nebo stáří.

Petunnka
Petunnka 15.08.2012 v 15:13

Část je v ložnici, podle velikosti. Dětské u dětí, většinou v komínku asi podle velikost. Zvláštní komínky má disney. V obýváku sbírka od Simmela, tak nějak nahodile. A pár encyklopedií. Momentálně ještě nějaká napůl rozcupovaná a popsaná leporela :-). Jinak zajímavá otázka. Jak bych asi zařadila pána prstenů, kdyby byla každá kniha jinak vysoká? Myslím, že bych ho asi rozdělit nedokázala a porušila bych to řazení podle velikosti. Knih mám málo, takže vím přibližně, kde co najdu. Mít knihovnu, tak řadím podle začátečního písmena autora + podle velikosti.

dearkiki
dearkiki 24.09.2012 v 13:46

Do jedné knihovny se všechny mé poklady nevejdou, takže to musím mít rozdělené.
U sebe v podkroví mám z bývalého odkládacího "kamrlíku" udělanou samostatnou místnůstku pro knihy. Mám tam veškerou literaturu faktu, časopisy a pár "speciálních" knížek, které se mezi obyčejnou beletrii nehodí. V této místnosti mám tématické dělení podle oborů: historie, politika, alchymie, přírodní vědy, atd.
O pár pater níže mám druhou knihovnu - v bývalé obývací stěně, kde mám veškerou beletrii, dělenou na českou a zahraniční. V této knihovně mám také celou sérii dějin států, kterou ale budu muset co nevidět přesunout do nějaké "třetí" knihovny, protože už dochází místo i tam.



Vložit příspěvek