Jak máte seřazené knihy doma ve své knihovně?

Lulla7118.06.2012 v 12:25

Přestěhoval jsem se se svými knihami k přítelkyni a zjistil, že má rozdílný pohled na to, jak by měly být knihy seřazeny! Zajímalo by mě, jak to máte doma vy... Podle barvy, velikosti, autora, data sepsání? Nebo jinak?:))

kurcatovium18.06.2012 v 15:28

Zcela nahodile, jen série a autory se snažím mít někde u sebe.

HTO18.06.2012 v 22:41

Aby se cítily dobře (knihy).

Alix18.06.2012 v 22:50

Protože jsem obdivovatelka a sběratelka Kinga a Pratchetta, tyto dva mám v knihovně pěkně a úhledně vedle sebe. Zbytek mám tak nějak bez ladu a skladu, ale většinou vizuálně vím, kde hledat. Fascinuje mne ale moje mamka, která si dala tu práci a má knihy seřazeny podle národnosti a každou národnost podle abecedy. Je pravda, že se tam okamžitě najde cokoliv, pokud znáte národnost autora. Ale mně se nechce něco seřazovat, takže to nechávám tak...

pistalka18.06.2012 v 23:09

Mám v tom dokonalý systém a pořád vymýšlím nové a lepší systémy. Jak je vám jistě zřejmé, je to natolik složité, že to nemá cenu popisovat :D

Azizi18.06.2012 v 23:26

Tak ja mám v prvom rade rozdelené knihy na veľké a malé. No a ďalej podľa žánru - knihy o prírode, maliarstve, romány... Ďalej je to podľa výšky, rôznych podkategórií a tak. Série a edície mám pokope. Nie je to nejak zvlášť striktné ale snažím sa, aby to bolo tematicky aj vizuálne prehľadné.

herdekfilek19.06.2012 v 00:18

V poslední době řadím do polic knihy kladivem, protože mi dochází místo. Musím přidělat police. Už těch nepřehledných hromad knih na zemi mám přespříliš.

nokid19.06.2012 v 11:50

Tak nějak jako Azizi.

kivera19.06.2012 v 17:49

Podle žánrů (u sci-fi sérií vše hezky vedle sebe, abych pak jednotlivé knížky nemusela pracně hledat) a pak podle velikosti, abych všechno nějak nacpala do knihovny.

pet-kyval19.06.2012 v 22:03

Podle žánru a podle zákonů gravitace versus hmotnost. :p

sam19820.06.2012 v 13:36

Odborná/beletrie a podle toho jak jsou ty knihy krásné... :-D

WEIL20.06.2012 v 21:51

Podle osobního významu, podle zemí, podle žánru, podle kvality...

Ruw21.06.2012 v 13:42

V první řadě podle místa v knihovničce a hlavně tak, aby zůstaly pokud možno bez újmy. Což je, vzhledem k ubývajícímu místu, čím dál větší umění.

angi523.06.2012 v 17:05

Nemám prakticky vyhraněno nic extra,důležité je pro mě udržovat je v čistotě,jinak prostě jen přidávám,bez třídění:-)

RADOST24.06.2012 v 17:42

Jednu velkou knihovnu mám vyhrazenu na dětské knihy - tam řadím podle místa a formátů. V další knihovně (11 polic) řadím knihy podle žánrů - beletrie, klasika, naučné a odborné knihy , encyklopedie, obrazové publikace. Nové knihy už nekupuji-není místo. Ale přesto novinky doma mívám - na samostatné poličce, vyhrazené pro knihy z knihovny.Tam si je řadím dle pořadí, v jakém je chci číst.

RADOST24.06.2012 v 17:50

Uhádnete, z které knihy je tato pasáž - nápad na řazení knih?

"Mattia si začal číst názvy knih stojících nakoso na polici nad psacím stolem. Byly to pořád ty samé. Pospojoval počáteční písmena všech názvů, ale nevyšlo z toho žádné smysluplné slovo. Pomyslel si, že by v jejich posloupnosti rád našel nějaký logický řád. On by je pravděpodobně seřadil podle barvy hřbetu, možná by napodobil elektromagnetickou škálu, od červené po fialovou, nebo podle výšky, sestupně."

HTO24.06.2012 v 19:17

Je to z 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31 atd., která jsou sama?

RADOST24.06.2012 v 19:26

HTO, bingo, máš pravdu! Tvá mírně zašifrovaná odpověď snad napověděla i dalším hadačům.

zlovlk24.06.2012 v 21:18

Osobně jsem zvolil systém, který popisuje Borges v povídce Babylónská knihovna. Je nesmírně praktický, úhledný a esteticky hodnotný. Vždy najdu, co potřebuji.

St. Jimmy25.06.2012 v 08:59

Formátové řazení :-). A pak podle frekvence četby apod.

Lulla7126.06.2012 v 15:40

RADOSTovi děkuju za tip na čtení, ostatním za komentáře. Nakonec, jsme to sladili podle autorů, žánru, velikosti i barevnosti! Přidám fotku:)

RADOST26.06.2012 v 16:05

Odpověď na hádanku: Úryvek byl z velmi dobré knihy Paola Giordana Osamělost prvočísel (str. 97).

Prosím, přidejte své zkušenosti s řazením e-knih ve čtečce. Chci se na její koupi a užívání všestranně připravit.

Smolda26.06.2012 v 17:50

Já si knihy v ebooku řadím dle autorů popřípadě dle celé ságy. Doma v knihovně je mám spíš podle žánru nebo stáří.

Petunnka15.08.2012 v 15:13

Část je v ložnici, podle velikosti. Dětské u dětí, většinou v komínku asi podle velikost. Zvláštní komínky má disney. V obýváku sbírka od Simmela, tak nějak nahodile. A pár encyklopedií. Momentálně ještě nějaká napůl rozcupovaná a popsaná leporela :-). Jinak zajímavá otázka. Jak bych asi zařadila pána prstenů, kdyby byla každá kniha jinak vysoká? Myslím, že bych ho asi rozdělit nedokázala a porušila bych to řazení podle velikosti. Knih mám málo, takže vím přibližně, kde co najdu. Mít knihovnu, tak řadím podle začátečního písmena autora + podle velikosti.

dearkiki24.09.2012 v 13:46

Do jedné knihovny se všechny mé poklady nevejdou, takže to musím mít rozdělené.
U sebe v podkroví mám z bývalého odkládacího "kamrlíku" udělanou samostatnou místnůstku pro knihy. Mám tam veškerou literaturu faktu, časopisy a pár "speciálních" knížek, které se mezi obyčejnou beletrii nehodí. V této místnosti mám tématické dělení podle oborů: historie, politika, alchymie, přírodní vědy, atd.
O pár pater níže mám druhou knihovnu - v bývalé obývací stěně, kde mám veškerou beletrii, dělenou na českou a zahraniční. V této knihovně mám také celou sérii dějin států, kterou ale budu muset co nevidět přesunout do nějaké "třetí" knihovny, protože už dochází místo i tam.

Vložit příspěvek
1 ...