Hodnotenie kníh


kapr
kapr 17.10.2017 v 20:52

Občas ohodnotím komentář ke knize, kterou jsem četl před dávnými léty. Na vlastní komentář se po té době samozřejmě necítím, ale vyjádřit souhlas s konkrétním hodnocením (například s ***** nebo ****) považuji za přirozené. Jinak u toho hodnocení komentářů by se určitě uživilo nějaké například bodové rozvrstvení. 1 bod za souhlas s hodnocením, 2 body za komentář který zaujal, 3 body za špičkový komentář, odpovídající prakticky recenzi. Trojkové komentáře tady má pokud jsem si zatím stačil povšimnout například HTO, jinak asi málokdo. Bohužel celá řada uživatelů v komentáři knihu nepřiblíží, nespecifikuje o co se v ní vlastně jedná, což velice vadí zvláště u plodných autorů, kde podle samotného názvu nejde často ani při dobré vůli poznat o kterou knihu se přesně jedná, a zda jsem ji někdy četl, a mám určité právo se k ní, k jejímu konkrétnímu hodnocení, a kvalitě komentáře vůbec vyjadřovat.

Text příspěvku byl upraven 17.10.17 v 20:56

R.E.M.
R.E.M. 17.10.2017 v 21:03

Na naháněče palců mám nekompromisní názor. Ale pro palcování nepřečtených knih mám pochopení. Sama občas kladně ohodnotím komentář, který je užitečný, na kterém je poznat, že se jeho autor zhodnocení knihy a napsání komentáře pozorně věnoval. Nejčastěji takto rozdávám palce u populárně naučných knih.

R.E.M.
R.E.M. 17.10.2017 v 21:21

kapr: Uživatelů, kteří píšou výborné, propracované komentáře, je dost. Sama vím minimálně o 20 lidech. Nebudu jména vypisovat, protože bych nerada někoho vynechala.

Text příspěvku byl upraven 17.10.17 v 21:22

kapr
kapr 17.10.2017 v 21:38

Oni by to ti vynechaní asi nějak přežili, a pro všechny by to bylo vzorem jak k tomu přistupovat. Mimo to, na ty vynechané, by bylo možné si vzpomenout, a uvést je tady třeba dodatečně. Pár tipů bych uvítal i soukromou zprávou. Zatím procházím tu stovku nejvíce opalcovaných, a doopravdy mne z toho zaujal právě HTO.

R.E.M.
R.E.M. 17.10.2017 v 21:48

kapr: Měla jsem v úmyslu je tady pak doplnit. :)

Naias
Naias 18.10.2017 v 07:56

Palec ako súhlas s hodnotením? Tak to by mi nenapadlo. Ja dávam palec, iba ak ma komentár zvlášť zaujme, nie ak s ním proste súhlasím. Mimochodom, kapr, keď máš tak rád všetko presne označené a roztriedené, už si dal do poriadku to hodnotenie kníh, ktoré si podľa vlastných slov ani nečítal ani nevidel a ktorým si nahádzal po dve hviezdy s tým, že to možno snáď hádam dakedy v hmlistej budúcnosti zmeníš? Nechcem byť hnusná, ale neustále navrhovať, ako by sa to či ono malo robiť lepšie a ešte lepšie, aby to bolo pre užívateľov čo najužitočnejšie, a pritom takto poškodiť hodnotenie nejakých kníh, to nedáva zmysel.


Lector
Lector 18.10.2017 v 09:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kapr
kapr 18.10.2017 v 20:15

Naias

Tak jsem se k nim vrátil. Na autory jako Anderson a Aldiss se zaměřím, některé z titulů budu určitě číst poprvé. Už jsem tu psal, že knihy léta nekupuji, a při příležitostných návštěvách knihovny (pokud nejde o titul který byl důvodem mé návštěvy), vybírám z toho co je k dispozici. Knihy o nichž jsem nikdy neslyšel, jsem z přečtených smazal.
Při té příležitosti jsem si svá dosavadní hodnocení prošel, někde hodnocení upravil, některé komentáře zredukoval, jiné doplnil. Přesto se k několika titulům musím ještě podrobněji vrátit.

kapr
kapr 18.10.2017 v 21:03

Lector

"pokud někdo kádruje ostatní uživatele"

Z čeho tak soudíte?

Lector
Lector 18.10.2017 v 22:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kapr
kapr 19.10.2017 v 04:30

Lector

Ano skutečně rozvažuji nad tím, že mé vlastní komentáře ani zdaleka nenaplňují kritéria, která se snažím vidět před očima a pokouším se je naplňovat. Rád bych s tím něco udělal. Ale od slov k činům ... . Jen je mi líto, když z komentáře, bez dalšího rozklikávání nejsem schopen odhalit kterou, že knihu, mně známé autorky, autora (od kterého mám téměř vše přečtené) má dotyčná, nebo dotyčný konkrétně na mysli. V tom horším případě bývám na tom po přečtení anotace úplně stejně. Asi to je přesně ten případ, kterému se snažím sám vyhýbat, a který bych rád vymýtil.
Mám v oblibě především detektivky, spíše jen určitou část z nich. Komentáře k nim, se bez (náznaku) spoilerů píší dost obtížně. Jeden jsem začal psát. Výsledek jsem si přečetl, pekelně se nad tím nesmyslem rozchechtal, a honem rychle to smazal. Dodnes to pokud se nepletu mám pro poučení někde uložené.
Některé mé komentáře jsou skutečně otřesné. Zvláště ty jednověté, v extrémním případě jednoslovné. Asi je budu sbírat, jako do zoo. Komentář by měl zachytit ( i pro mne samotného) knížku tak, abych si ji byl schopen vybavit, a pro ostatní přiblížit na co se mohou těšit, když budou riskovat natolik, že knihu otevřou. Nejhorší jsou asi komentáře, ke kterým má každý sklon, kdy jde prakticky jen o soukromou poznámku, odškrtnutí si dalšího milníku, nebo v tom případě spíše patníku. Zdravím!
A ... na slovo kádrování, na to reaguji (upřímně) asi tak, jako když právě dosednu na vosu.

siena
siena 19.10.2017 v 08:32

"...Knihy o nichž jsem nikdy neslyšel, jsem z přečtených smazal. ..." (+ způsob hodnocení, jak zmiňovala Naias)
K tomu myslím není co dodat...snad jen to, že ve světle těchto "přiznání", jsou všechna Vaše volání po všech možných/nemožných úpravách, statistikách, jak to říci slušně, zralá jen k "volání z okna ven"...

Text příspěvku byl upraven 19.10.17 v 08:33

kapr
kapr 19.10.2017 v 08:42

siena

Já ale skutečně netuším jak se tam některé z nich (v těch přečtených) ocitly. A oznámkoval jsem je všechny stejně, právě proto, že jsem se chtěl k nim PŘÍLEŽITOSTNĚ vracet, půjčit si je, přečíst, a tak konečně zjistit zda jsem je doopravdy už četl nebo ne.
Byly mezi nimi knihy, které bych si pravděpodobně nikdy nepůjčil, i knihy mnou oblíbených, nebo přinejmenším pro mne zajímavých autorů.

siena
siena 19.10.2017 v 08:49

kapr, sice nepíšu tak sáhodlouhá pojednání, ale velká písmena si můžete odpustit, číst umím!

Příležitostně se vracejte/nevracejte, s odpuštěním, k čemu chcete. Ono to není poprvé, co se tu někdo dovolává sofistikovaných propočtů/výpočtů, které by mu vysázely knihy hned po otevření těchto stránek. Já jen říkám, k čemu taková opatření, jestliže vycházejí z "dat", která tu zanecháváte i Vy, jak sám píšete...

Text příspěvku byl upraven 19.10.17 v 08:52

Lector
Lector 19.10.2017 v 17:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek