Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 16.11.2013 v 20:18

Vůbec jsem nespozorovala, kdy se v tomto vlákně hádání jmen autorů změnilo na zeměpisnou soutěž o počtu obyvatel jednotlivých států? Kdo to provedl? Nebyl to tyzik?

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 20:30

Proč jednotlivých států? Výše je jasně uvedené, že národnost je správná, jen V.Neff to není.
Potom zase pocit, že dokonce tisíce čtenářů milují nějakou knihu, a že ji napsal autor, který zde má minimálně několik pokračovatelů velkého díla.
A že já to určitě neuhodnu, protože nemám toho autora v kategorii - stojí za to se o něho zajímat.
Koka, Koka...

tenax
tenax 16.11.2013 v 20:36

Tyzik je v tom nevinně. Aniž bych chtěl zasahovat do vašeho soutěžení, které občas sleduji, protože se na tomto vlákně dozvídám o autorech i věci, o kterých jsem neměl tušení, informace pro WEILa o českých literárních rodech kromě Neffa. Co např. Jan Procházka - Lenka Procházková, Eduard Petiška - Eduard Martin, Josef Nesvadba - Bára Nesvadbová? O literárních kvalitách by se jistě dalo diskutovat, ale to do tohoto vlákna nepatří.

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 20:37

Koka
Koka 16.11.2013 v 20:37

Pokud by se tady našli nějací uživatelé DK, kteří jsou sečtělí a chtějí hádat hádanku (ne hádat se), zopakuji zadání:

Můj neznámý začínal jako autor drobných žurnalistických žánrů, přes ideologií poznačená - literárně bezcenná - díla se až na sklonku života dostal ke svému několikadílnému (nedokončenému) "opus magnum". Kromě věhlasného románu věnovanému době, která zrodila umělecké velikány i politické a církevní intrikány, zde zanechal i potomstvo kráčející v jeho tvůrčích šlépějích.
Autor měl stejnou národnost, jako Vladimír Neff. Jeho dílo četly statisíce čtenářů (nad rámec původního zadání přidám i další indicii - v DK je jeho nejznámější román uveden ve 12 vydáních).

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 20:40

Tenax - to nejsou rody, to jsou jen dvě generace...co uvádíš.

Mimochodem jedna z největších perel Koky - že v Gruzii umí jednu epopej hodně lidí onoho národa.
V CR není delší básně, kterou by uměla aspoň setina národa, ale hold v Gruzii to prý možné je, a rovnou celou epopej...

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 20:44

tenax
tenax 16.11.2013 v 20:42

Jistě, ale u Neffa je to asi také tak, aspoň já vím jen o Vladimírovi a Ondřejovi.


Koka
Koka 16.11.2013 v 20:43

tenax, díky za připomenutí českých literárních rodů, také pro mne je to obohacení, protože jen málokdo je tak sečtělý, aby je znal všechny a mohl na DK rozdávat uživatelům známky ze sečtělosti. Ten hledný však mezi vymenovanými není.
Tyzik je v tom opravdu nevinně a tímto se mu na dálku omlouvám, pokud by se ho to dotklo - moje poznámka směřovala k nedávným případům, kdy tyzik ve vlákně hádajícím autory nahodil literární postavu a obráceně. Dudu takovému případu říká, že "vlákno nám vykolejilo" :-) Teď hrozilo, že vykolejí úplně do propasti "neliterárních" informací.

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 20:45

tenax - ano, proto se těším, až se dozvím, o jakého velikána, a české literární rody jde...

To reálně hrozilo, "vykolejení", protože Koka nezná počet obyvatel v CR. A tak musela psát a psát.

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 20:48

tenax
tenax 16.11.2013 v 20:49

Já jsem na to také zvědavý. A úplně bez ironie.

Koka
Koka 16.11.2013 v 20:50

WEILe, doporučuji si POZORNĚ přečíst zadání - slovo "literární rod" tam nebylo použito, to jste si dosadil vy!
A další doporučení: zajeďte si do Gruzie. Je to úžasná a krásná země a ke svému literárnímu dědictví mají její obyvatelé úžasný vztah.

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 20:58

Potomstvo - to není jen jedna generace....Potomstvo to je víc osob, tak jsem zvědavý.

Vsadím se s Vámi oč chcete, že většina z Gruzijců jsou obyčejní lidi jako jsou ti zdejší, a neumí tu epopej zpaměti.

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 21:01

Josef Holeček

Koka
Koka 16.11.2013 v 21:04

Všichni sečtělí lidé - dle mého názoru - vědí, že Muž v tygří kůži není epopej, ale EPOS. Sázet se nebudu, byla by to nerovná sázka - já o Šotu Rustavelim a o Gruzínech mluvím (píšu) na základě osobního poznání; z vás na toto téma mluví jenom nedůvěra, opřená jenom o měřítko zdejšího života a naturelu. Doporučuji rozšířit si rozhled - svět je krásný a veliký, hóódně veliký, i za Šumavou a Erzgebirge je svět. Právě literatura mě naučila neuzavírat se v hranicích vlastního jazyka, země, kultury. Čtěte, možná to na vás také bude mít blahodárný vliv!

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 21:06

Pšššt...Až pobudete v zahraničí tak dlouho jako já, tak pak si můžeme o tom něco říct. Ale i tak těžko, skrz způsob uvažování...

Cestujte, a až někoho poznáte, tak pak o něm pište, a mluvte.

Ale já jsem si 100% jistý, že Gruzijci, z nichž většina neumí druhý jazyk, tak těžko bude schopná se naučit nějaký nudný epos, obzvláště když většina z nich má velké sociální problémy.

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 21:08

Koka
Koka 16.11.2013 v 21:07

Už mě to fakt způsobuje bolest, číst ty nesmysly. Tak pro případné zájemce - ať to tady neleží jako kámen - zadávám potřetí (a naposled):

Můj neznámý začínal jako autor drobných žurnalistických žánrů, přes ideologií poznačená - literárně bezcenná - díla se až na sklonku života dostal ke svému několikadílnému (nedokončenému) "opus magnum". Kromě věhlasného románu věnovanému době, která zrodila umělecké velikány i politické a církevní intrikány, zde zanechal i potomstvo kráčející v jeho tvůrčích šlépějích.
Autor měl stejnou národnost, jako Vladimír Neff. Jeho dílo četly statisíce čtenářů (nad rámec původního zadání přidám i další indicii - v DK je jeho nejznámější román uveden ve 12 vydáních).

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 21:10

Nesmysly Koky!!!

Kde jsi dala rozum, to nevím.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 16.11.2013 v 21:17

Nekažme si večer žabomyšími válkami, prosím. Toto je diskuze s názvem Hádejte autory, diskuzi Hádejme se si případně založte :) Koko, děkuji za opakované zadání, trochu se už ztrácelo. Jdu ještě chvíli pátrat a už se těším na rozuzlení :) Hezký večer všem

HTO
HTO 16.11.2013 v 21:19

Myslím, že urážky nejsou třeba, pane WEILe. Muž v tygří kůži je v Gruzii tradiční svatební dárek a Gruzínci jako hrdý národ (na rozdíl třeba od nás; a to, že neumí druhý jazyk je jednak irelevantní, jednak je to z hlediska znalosti národního eposu výhoda) určitě umí alespoň pár veršů zacitovat – ostatně mnoho Čechů zná aspoň verš nebo dva z Máje. Řekové také – alespoň donedávna, před globalizací – znali aspoň kousek z Homéra. Myslím, že lidi podceňujete!

Koka: Karel Schulz?

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 21:22

Koka
Koka 16.11.2013 v 21:22

HTO - ano, je to Karel Schultz (a jeho vnukové Jáchym a Filip Topolové) a nápověda byla i ve slovech "kámen" a "bolest".

A ještě demografický údaj: za dobu od vzniku tohoto díla (1942) dodnes, oahaduji, že na území dnešních ČR a SR (tedy všech potenciálních čtenářů) bylo souhrně tak cca 30 milionů obyvatel..

Text příspěvku byl upraven 16.11.13 v 21:22

HTO
HTO 16.11.2013 v 21:24

A zeť Josef Topol, otec J. a F.

Jsem ospalý, tak dávám žolíka, jestli se to tak říká: novou hádanku ať prosím zadá někdo jiný, kdo chce.

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 21:27

HTO - Už vidím,jak 40% Gruzijců co se živí zemědělstvím, tak studuje epos, a dává si ho jako svatební dárek.


Ano, správně - u nás - jen pár vět z Máje.

HTO
HTO 16.11.2013 v 21:30

Epos si lidé vyprávějí a zpívají. Čím primitivnější společnost, tím více lidí jej bude znát – a milovat! A stejně jako u nás se ženy vdávají v bílých šatech, Gruzínci dávají jako svatební dar Rustavelliho. Nechápu, proč je pro vás tento fakt tak nepochopitelný.

Dudu
Dudu 16.11.2013 v 21:30

Kdo si bere žolíka ?

Koka
Koka 16.11.2013 v 21:31

Dudu, neptej se a honem zadávej, ať to sviští v oraništi

WEIL
WEIL 16.11.2013 v 21:37

HTO takový kulturní národ by byl na Zemi velmi neobvyklý. Nemluvě o tom, že Gruzie je velmi chudou a zadluženou zemí. (143. nejchudší stát na Zemi za rok 2007).

Navíc jde o zemi, kde vládne náboženství pravoslavné a islámské... takže víc bych věříl, že si dávají jako svatební dárek bibli či korán, než nudný epos.



Vložit příspěvek