Hádejte autory:)


Petass
Petass 26.04.2018 v 21:30

Teď ještě jestli je to správně :D

soukroma
soukroma 26.04.2018 v 22:01

Podle Chamberlaina a Ptáků v trní to bude správně - jen mě mate Petass se spojením tohoto filmu s Formanem...???
A musím přičinit poznámku: Colleen napsala naprosto bezkonkurenční sérii sedmi přesných a podrobných historických románů z doby Říma (Masters of Rome), které nejsou k sehnání, ale stojí za to se po nich trvale pídit a pak věnovat hodně času jejich vstřebání. Díky jim jsem začala vnímat Caesara jako člověka, ne jako ikonu (čehokoli), takže sestoupil z piedestalu nedotknutelnosti, ale vydržel na vysoké příčce. Poslední díl série je o Antoniovi a Kleopatře a ten jsem přes znalost konce obrečela.
Tu knihu o Trojské válce neznám (to bude Píseň o Tróji), zato znám její moderní detektivky - ne ne, ty opravdu ne (možná měla psát historické krimi, když už...).

Text příspěvku byl upraven 26.04.18 v 22:03

Petass
Petass 26.04.2018 v 22:09

Díky Soukromá... už asi po stopadesáte jsem zaměnila Ptáky v trní a Přelet nad kukaččím hnízdem... :D Nevím, proč... Ale děje se mi to už dlouho :D Ani jeden z filmů, jsem neviděla celý a téma je zcela rozdílné... Snad je to těmi "ptačími" názvy... fakt nevím proč... Omlovám se... Asi to budu muset obojí přečíst, aby se mi to přestalo plést.

Přitom téma filmů nezaměňuji, jen toho Formana, tam vždycky přiřadím...

Každopádně čekám na vyjádření Tatjana... a na autorku se podívám.

Text příspěvku byl upraven 26.04.18 v 22:24

Petass
Petass 26.04.2018 v 22:16

Vtipný na tom je, že Formana jinak miluju... Mozart, Valmont, Muž na měsíci, Lid versus... , Hoří má panenko... všechny znám snad zpaměti, ale zrovna to Kukaččí hnízdo mě nějak minulo :D Budu to muset napravit. Teď vypadám, že jsem úplně mimo (blbá) :D

tatjana1737
tatjana1737 26.04.2018 v 22:41

Petass: Je to Colleen. Zmiňovaná kniha je Píseň o Tróji - vřele doporučuji. A předávám slovo.

Petass
Petass 26.04.2018 v 22:45

Díky, asi nezaslouženě...

Hádanka:
Myšleného autora známe všichni jako velkou autoritu, vzor, autora až na posledním místě... Letos je však víc než vhodné si ho připomenout, chystám se na jeho a nejen jeho počest vysázet lípu... Kdo se ke mně přidá? ;)


Petass
Petass 27.04.2018 v 06:31

Dnešní politici mu nesahají ani po kotníky, ba ani po palec na noze...

Petass
Petass 27.04.2018 v 08:40

Kromě politika byl také učitelem, vědcem, filozofem,... Psal do odborných časopisů, kritizoval církev, ale náboženství považoval pro společnost za důležité, jako jeden z mála označil "rukopisy" za padělek... Jestli pořád nevíte, mrkněte se do kalendáře, jaký máme letos rok a čeho je lípa symbolem...

Text příspěvku byl upraven 27.04.18 v 08:42

VladiKlaisner
VladiKlaisner 27.04.2018 v 12:10

Mě napadá jen Tomáš Garrigue Masaryk.

Petass
Petass 27.04.2018 v 16:04

Hurá!! Už jsem myslela, že to nikoho nenapadne. Mám tu nachystané k opětovnému přečtení Hovory s TGM od Čapka. Masaryk tu má na DK na 80 děl, nebyl jen politikem...
K 100. výročí republiky v krajích probíhá akce "100 líp pro republiku", možná že i ve Vašem okolí proběhne na podzim výsadba. Tak jsem se rozhodla jednu přidat, když už jsem od fochu ;)

Vladi zadává :)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 27.04.2018 v 17:03

Já tu včera nebyla, ale dnes mě stačily jen dvě indicie, politik a rukopisy, a hned jsem byla "doma".

Když už jsme u těch výročích, přesuneme se o 100let před založením republiky, to se zakládala jiná dodnes fungující instituce a byl u toho i biolog, básník a filozof, člen londýnské Královské společnosti, překladatel z němčiny a italštiny. Člověk vskutku všestranný. Typnete si který a kterou institucí se jedná?

Text příspěvku byl upraven 27.04.18 v 17:03

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 17:47

Jan Evangelista Purkyně
Zakladatel a spoluzakladatel mnohých oborů - ta dotazovaná instituce je tak jasná, že ti, co musí déle přemýšlet, tak si to taky jistě najdou ;-)
(stejně jako byly jasné indicie k T.G.M. - myslela jsem, že po tom mladší či noví na vlákně skočí, ale chyba lávky, líní jsou, nebo vážně neznalí?...:-)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 27.04.2018 v 19:06

Ano, jen mi trochu překvapilo co soukroma napsala do závorky.
Je to Jan Evangelista Purkyně a Národní muzeum (dříve Vlastenecké).
Myslela jsem, že to dá víc práce. Možná více indicií a protřelá hádařka.

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 19:30

VladiKlaisner: Že nikdo včera okamžitě nehádal Masaryka na základě obsáhlé hádanky Petass byla vskutku ostuda (já se držela zpátky, protože jsem ho sama dost nedávno zadávala, takže mi to nepřipadalo fér).
A teď mě osobně zase zarazila formulace "protřelá hádařka" ...:-(

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 19:36

HÁDANKA
Současná norská autorka vylétla před pár lety mezi nejoblíbenější autory hned svým prvním románem, který není ani detektivkou, ani tklivou severskou "záležitostí", a jehož titul skoro může čtenáře odradit (nejedná se náhodou o naučnou historickou či přírodopisnou literaturu?).

A teď mě napadá, jak kouzelné křestní jméno autorka má - právě v souvislosti s tímto svým dílem - vskutku nomen omen...:-)

Petass
Petass 27.04.2018 v 21:32

Omlouvám se za skok do hádanky, ale soukromá mě potěšila, že ten Masaryk byl opravdu lehký, trochu mě to zarazilo, že po hádance nikdo neskočil, chtěla jsem právě dát možnost i novým hadačům ;) Nevěděla jsem, že tu Masaryk nedávno byl... asi jsem zrovna "chyběla" :) A kdo nečetl Hovory, dá si je do "chystám se číst", povinně!! ;) Když je to výročí :D

Jdu mrknout na to Norsko...

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 22:43

Kniha hledané autorky je trojvrstvý román o velmi organizovaném a velmi důležitém živočichovi, který ale přestává být běžný v našem bezprostředním okolí, bez ohledu na dílčí snahy o jeho účelové "pěstění" se naopak stává velice ohrožený zejména naším trvale nevhodným zacházením s přírodou. A pokud si nedáme pozor, (ne)máme se (už moc) nač těšit - nebudeme mít totiž co jíst...
Její kniha ukazuje minulost, současnost a temnou budoucnost lidstva v souvislosti s tímto živočichem, který se dostal i do hudební produkce v souvislosti s animovaným seriálem (a v konkrétní podobě vede i ke jménu autorky...). A tento živočich obecně je i v titulu románu.
Vyčerpávající?

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 22:49

Petass: ještě douška k Masarykovi - sám tu má 80 záznamů knih, nepočítaně knih je o něm a Čapkovy Hovory s T.G.M. jsou bezesporu jednou z asi nejstravitelnějších knih - s ním a o něm - ale nesmíme zapomínat, že to není jeho vlastní dílo (autor-osobnost nám čtenářům zprostředkoval pohled na jinou velikou osobnost, ale nemůže být zcela objektivní).

Petass
Petass 27.04.2018 v 23:01

Souhlasím, ale jak bylo zmíněno... Je to asi to "nejstravitelnejsi"jak si ho přiblížit/ pochopit :)

Petass
Petass 27.04.2018 v 23:06

Tak bez té vyčerpávající nápovědy bych ji nenašla... Maja Lunde a Historie včel. Určitě přečtu...

soukroma
soukroma 27.04.2018 v 23:11

Ano, je to Maja (~Mája) se svou znepokojivou vizí.

Petass
Petass 27.04.2018 v 23:16

Vyhlašují ŽOLÍKA, zadejte, kdo máte eso v rukávu... Zítra tu nejsen, tak ať nebrzdím vlakno ;) Dobrou noc.

Petass
Petass 28.04.2018 v 13:48

Jsem tu na chvíli a koukám, že nikdo nic... Tak zadám.

Hádanka:
Hledáme francouzského autora, jeho hrdinové byli primárně stvořeni pro děti, ale zejména první z nich, pobaví dozajista i rodiče. Autorovy příběhy skvěle ztvárnili 2 ilustrátoři a o jeho nejslavnějších postavách si můžeme přečíst ve více než 100 jazycích. Nechybí samozřejmě filmové zpracování...

(Nevím, kdy se sem dostanu, tak mějte v případě potvrzení odpovědi strpení :)

tatjana1737
tatjana1737 28.04.2018 v 14:20

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé a jejich Malý Mikuláš?

tatjana1737
tatjana1737 28.04.2018 v 14:21

A Goscinnyho Asterix? :-)



Vložit příspěvek