Hádejte autory:)


Hun
Hun 28.10.2017 v 17:29

Tak mohla by to být třeba Madeleine Albrightová, která se tuším narodila v Letohradě v Orlických horách.

Hun
Hun 28.10.2017 v 18:16

To bylo jednoduché, vyrůstal jsem co by kamenem dohodil od Letohradu, tudíž o Albrightové se mluvilo furt...

HÁDANKA:
Hledáme tvůrce dětské postavy, která byla ve své době mezi dětskými čtenáři mnoha zemí světa tak populární, že se jí dnes říká „Harry Potter konce 19. století“.

soukroma
soukroma 28.10.2017 v 19:09

Z konce 19. století mi napadá z kluků tak akorát Tom Sawyer (nebo Huck Finn) páně Clemense/Twaina, ale že by ho "postihlo" až takové srovnání?

Hun
Hun 28.10.2017 v 20:30

Tihle dva to nejsou. Hledaná postava není dnes až takhle notoricky známá

Hun
Hun 28.10.2017 v 21:56

Myslím, že to srovnání s Harrym vás plete. Ta komparace totiž staví vedle sebe jejich popularitu, nikoli charakteristiku. Ten kluk byl spíš takový malý Mirek Dušín. :-)

soukroma
soukroma 28.10.2017 v 23:28

Mám ji: Frances Hodgson Burnett, Malý lord


Hun
Hun 29.10.2017 v 00:04

Ano, to je ona. Napsala toho mnohem víc, ale tohle dílo už nepřekonala.

Soukroma vymýšlí další hádanku...

soukroma
soukroma 29.10.2017 v 00:15

Předchozí dvě hádanky autorů dětských hrdinů mě inspirovaly a indicie jaksi vyplynuly celkem samovolně kombinací předchozího: jsou tam zvířátka, význam má i Potter, národnost stejná jako oba hádaní předchozí autoři a přihoďme ještě něco navíc: na začátku toho všeho spisování byl podobný důvod celého vyprávění jako u Lewise Carrolla, ostatně s Alenčinými příběhy mají tyto také leccos společného.
Výsledkem je autorčin mimořádně populární (možné ne až tak u nás - knihy vyšly poměrně nedávno, se zpožděním skoro stovky let!) malý nezbedný hrdina. Tak se tužte.

Text příspěvku byl upraven 29.10.17 v 00:16

soukroma
soukroma 29.10.2017 v 10:05

Autorka napsala na 30 knih, ale také byla ilustrátorka a uznávaná odbornice v přírodních vědách (např. mykologii) a ochraně přírody. Zajímala se o floru a faunu divokou i chovala domácí mazlíky, takže asi není divu, že její velice populární hlavní neposlušný malý hrdina je antropomorfní zvířátko (stejného typu, který najdeme třeba v Alenčiných dobrodružstvích, ale v Knize džunglí velmi pravděpodobně nikoli). Autorčiny příběhy se i po stu letech od vydání stále objevují nejen na knižním trhu, ale také v písních, baletu či animovaných filmech. O autorce samotné se rovněž točily filmy.

soukroma
soukroma 29.10.2017 v 10:45

Ano, je to ona a mělo by to pomoci i sousední hádance ;-)

Lenka27
Lenka27 30.10.2017 v 00:01

Marian Leon Bielicki?

soukroma
soukroma 30.10.2017 v 10:27

Blielicki tu má ale jen knihy dvě (zmiňovány jsou nejméně 4)...já jen, že jsem taky nezahálela a prošla všechny, aspoň podle wikipedie, polské autory knih pro děti (cca 15) a na žádného indicie nepasovaly ;-( Tak budu zase překvapená ;-)

Lenka27
Lenka27 30.10.2017 v 11:40

Já taktéž, Bielicki pro mě byl nejblíž :-).

Naias
Naias 30.10.2017 v 12:06

Mýlim sa, ak si myslím, že z tej série po česky vyšli len štyri knihy, ale po slovensky všetky okrem jednej?

soukroma
soukroma 30.10.2017 v 17:55

Takže nakonec dvě mouchy jednou ranou: Zbigniew Nienacki. Jméno autora mi povědomé je - minimálně prastará detektivka Lasička, ale o jeho tvorbě pro děti jsem netušila.

soukroma
soukroma 30.10.2017 v 18:31

Válečné dítě a následně adoptovaný se v dospělosti přestěhoval na druhou stranu zeměkoule a začal tam psát. V tom pokračuje a dnes je uznávaným spisovatelem zejména historických románů, které se zblízka dotýkají dějinných událostí Francouzů, Angličanů i Američanů. Na DK má záznam skoro padesátky knih, pěti sérií, mezi nimiž vede s 21 díly jedna se jménem hrdiny v titulu každé knihy.

soukroma
soukroma 30.10.2017 v 21:56

Autor je 231x v oblíbených.
Stejné příjmení nalezneme u spisovatelky detektivních thrillerů, která je rovněž populární, ale ne až tak (je 178x v oblíbených).

biki
biki 31.10.2017 v 09:51

Mohl by to být Bernard Cornwell (a Patricia Cornwell ).

soukroma
soukroma 31.10.2017 v 12:08

Ano, Bernard Cornwell je hledaným autorem.

biki
biki 31.10.2017 v 21:48

Omlouvám se, ale fakt mě nic jiného nenapadlo:

Hledaný, velmi populární spisovatel, ve svých příbězích vesměs kontroverzním způsobem míchá fakta a fikci, což odborníci přijímají se značnou nelibostí. Rozhodně mu ale nelze upřít, že ve svém nejpopulárnějšímu románu seznámil širokou veřejnost s jistým historickým fenoménem, který do té doby zas až tak všeobecně známý a populární nebyl.

soukroma
soukroma 31.10.2017 v 22:10

Napadají mě hned tři autoři (nevím totiž, o jaký historický fenomén konkrétně jde, ani si nejsem jistá nejpopulárnějším románem):
Dan Brown (tady by to mohl být grál, ale to už je známé přes dva tisíce let), James Rollins a Clive Cussler. Takže buď zavařuji zadávající, nebo jen sobě ;-)

biki
biki 01.11.2017 v 15:41

Opravdu jsem měla na mysli Dana Browna.
Vždyť kolik lidí před Šifrou mistra Leonarda mělo jakés takés ponětí o templářském řádu a o jejich době? Pokud mohu soudit podle sebe, samozřejmě jsem znala pojem templářský rytíř, ale to bylo tak zhruba vše. Domnívám se, že D.B. je tak dostal do širšího povědomí, nehledě na to, že zájmu o templáře využili i další autoři.
Cussler až tak široce známý není, také Rollins ještě popularity Browna nedosahuje. Oba tito autoři, které mám moc ráda, nechávají, aspoň pokud vím, odborníky zcela chladnými. Zato na Browna odborníci často reagují značně rozhořčeně.

Takže máš zase babu.

soukroma
soukroma 01.11.2017 v 15:50

Děkuji za předávku za předávkovanou odpověď typu "vyber jednu ze tří možností" ;-)

biki: Re "na Browna odborníci často reagují značně rozhořčeně" - jakmile se někdo dotkne náboženských záležitostí (v tomto případě tedy křesťanských, přesněji zejména katolických), je oheň na střeše, takže u Browna není divu.
Myslím, že o Templáře se zajímali hloubaví lidé vždycky (ale ti byli a zůstávají do značné míry stále zahaleni tajemstvími), nemyslím si, že by zrovna Da Vinciho kód způsobil nějaký průlom ve smyslu "vůbec jsme o nich netušili, sem s nimi" ;-)

soukroma
soukroma 01.11.2017 v 16:02

Autor, který rozdával humor a přesto se mu ho v životě nedostávalo - nervové onemocnění jej po dlouhém čtvrstoletí nakonec dostalo nevratně do vlastní oprátky a přitom se jen o fous minul s naší sametovou revolucí.

Text příspěvku byl upraven 01.11.17 v 18:05

Hun
Hun 01.11.2017 v 21:50

Já měl vždy stejně jako biki ten názor, že odborníkům leží DB v žaludku ne kvůli náboženskému tématu, ale opravdu kvůli tomu drzému zamíchávání spekulací a pitomin mezi historická fakta. Já radši Eca. :-)



Vložit příspěvek