Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 16.08.2020 v 19:26

keri.H: Taky naštěstí nedělám na směny. Zaskakuji za kolegu, který odešel. Až se najde nový, tak se bude tak cca tři měsíce zaškolovat a já pak budu mít zase klid. :-)

Eicherik
Eicherik 16.08.2020 v 20:02

Letošní léto mám ve znamení Místa činu, takže jdu na další díl. Schimanski - Miriam (1983) :-)

Text příspěvku byl upraven 16.08.20 v 20:04

keri.H
keri.H 16.08.2020 v 20:25

Eicherik: Tak si to užij. :)
Já letos nestíhám pořádně ani číst, natož koukat na seriál. I když to čtení je asi i kvůli tomu, že se nemůžu pořádně do žádné knihy začíst, po chvilce čtení mě nebaví. Rozhodla jsem se sáhnout po A. Christie, ta mě v takové chvíli nikdy nezklamala a i tentokrát jsem se do knihy začetla. :)

Eicherik
Eicherik 16.08.2020 v 22:10

Mezi novinkami mě zaujala tato povídková kniha Kouř a zrcadla.
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/kour-a-zrcadla-449379?lang=cz
Úplná novinka to ale není, protože u nás vychází již potřetí. Nikdo z mého okolí ji ještě nečetl. :-)

keri.H
keri.H 17.08.2020 v 05:41

Eicherik: Knihu neznám, ale vypadá zajímavě. :)

Eicherik
Eicherik 17.08.2020 v 09:21

keri.H: Já to zkusím. Gaiman mě dostal Knihou hřbitova a povídky mám rád. :-)


alekis
alekis 18.08.2020 v 08:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 09:08

Do vody se ponoří varan. Nezdá se, že by se jich bál. Jeho druh tu žije už miliony let, zatímco my tu jsme jen na krátký okamžik, a až tu nebudeme, on tady bude žít stále.
(Mons Kallentoft - Vůně ďábla)

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 10:22

alekis: Ani já nevím kdy. :-) Šel jsem si do knihovny, protože mi dorazila detektivka Na kopci. Ale protože jsem se koukal, co kde lítá, tak jsem si přinesl ještě detektivku Pětidomí a od Patrika Hartla Malý pražský erotikon. :-D

Text příspěvku byl upraven 18.08.20 v 10:23

encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 10:30

Eicherik.....já jsem byl letos v knihovně jednou/v dubnu/ ...a to ne pro sebe .....ted jsem našel jednu knihu, chtěl jsem si ji zabukovat a nemohu, protože mi mezitím skončil poplatek ....i bez knihovny se dá žít!

alekis
alekis 18.08.2020 v 10:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 10:43

Eicherik.....letos je asi první rok za 69 roků co žiju, co jedu bez knihovny / dělám si s kamarády čtení sám.....alekis trošku nakoukla pod pokličku, jaké skvosty v ebookách "vyrábíme"......

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 10:57

encyklopedie: Nevím co přinese budoucnost, ale v současnosti jsem knihovnou ještě nenasycený. Taky do ní chodím jen pár let, takže je pro mě ještě relativně neokoukaná. A navíc miluji ty poctivé papírové knihy. :-)

encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 11:02

Eicherik.....já jsem s vámi - návštěvníkama 40 roků "otravoval" :-) :-)

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:09

encyklopeide: Přijmi ode mě a nás ostatních otravů velké poděkování. :-)

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:12

Tak mě tak napadá. Píší spisovatelé knihy pro peníze a nebo proto, že je to baví? :-)

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:19

alekis: Uvidíme. ;-) Včera jsem si myslel, že se něco dozvím o pražských orgiích a nic z toho nebylo. :-D

encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 11:19

Eicherik ....ještě je třetí "důvod" .....chlast a ženitba
Norman Mailer ....napsal několik světových bestsellerů....ale jak?
Sedl, napsal /a u něho se jednalo o milionové smlouvy/a potom se oženil a chlastal, až prochlastal celou sumu, rozvedl se....sedl a napsal best, zhrábl miliony, oženil se, peníze prochlastal a rozvedl se, sedl a napsal best ....a tohle absolvoval šestkrát...

Text příspěvku byl upraven 18.08.20 v 11:23

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:24

encyklopedie: Šest manželek? To musel být životní optimista. :-D

alekis
alekis 18.08.2020 v 11:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:31

Vím co znamená slovo potlach, ale zajímalo mě jestli to vychází ze slova tlachat. A fakt, že jo: popovídání, kus řeči, družná zábava. :-D

Eicherik
Eicherik 18.08.2020 v 11:34

alekis: Kámen je kámen, to je bez debat! Ale dovedeš si představit ty bortící se knihovny? :-D

encyklopedie
encyklopedie 18.08.2020 v 11:51

https://1url.cz/azTS6
našel jsem test ....první test na který jsem jenom nakoukl a okamžitě zavřel ....
knihy Michala Viewegha jsou pro naprosto nečitelné a tím pádem filmy nekoukatelné.... jsem asi jediný, kdo neviděl ani jeden z jeho filmů....

bamba
bamba 18.08.2020 v 12:20

Eicherik - prečo padajúce knižnice ? Ak to dobre postavíš, máš na miesto mizernej gotiky sv. Víta niečo, kde ti v jednej lodi začína starý zákon, hore na strope pokračujú drobné vojny.... Dá sa z toho stavať a zároveň čítať. Možno by bol problém so sčítanými stavbármi!

smazenaryba
smazenaryba 18.08.2020 v 13:00

Eicherik - na túto tému sa vyjadrilo veľa slávnych. Mnohí sa zhodujú v tom, že existuje jediný správny dôvod prečo písať a to jest pretože spisovateľ (ale to sa týka umenia celkovo) písať musí. Teda reagovať na to čo sa deje, poukázať na nespravodlivosť a podobne. Samozrejme, také ružové to nieje vždy, napr Capote síce s týmto názorom súhlasil, ale povedal, že bez tohto, aby to mal zaplatené, nenapíše ani riadok.

Samozrejme, sú tu aj spisovatelia, ktorí píšu vyložene na objednávku (životopis Sagana písaný v prvej osobe, kde Sagan cituje Shakespeara lol), rôzni oportunisti a podobne. Aj takto môže vzniknúť dobrá kniha, ak má spisovateľ talent a prehľad. Tie nesmrteľné diela však vznikali, dovolím si povedať, takmer výlučne z toho prvého, "pravého" dôvodu.

Je to však obsiahla téma, kde sa nedá prosto skatuľkovať. Taký Pán prsteňov napríklad podľa Tolkiena vznikol čisto z túžby vytvoriť svet, jazyk, legendu a autor v ňom vedome nijak nereagoval na skutočné udalosti. Ikeď samozrejme, morálne hodnoty sa mu uprieť nedajú. Takže asi toľko.

Text příspěvku byl upraven 18.08.20 v 13:08



Vložit příspěvek