Filosofování pod starým mohutným dubem


alekis
alekis 12.01.2020 v 12:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 12.01.2020 v 12:51

Možná vás to zaskočí, alekis, ale mně nevadí skoro nikdo, ani vy, jako osoba. Já se jen vymezuju proti některým názorům a postojům. Ano, ráda provokuju - k dialogu, vysvětlení, činnosti, aktivitě.

Víte, kolik lidí se tak nechává zblbnout podsouvanými pseudonebezpečími, že se třeba bojí jít do lesa kvůli klíšťatům?

Kdo o sobě píše (anebo si dokonce MYSLÍ), že jako jedinec nic nezmůže, je defétista a dobrovolně přijímá roli oběti.

pro Eicherika: napsala jsem to už několikrát a paní alekis se zas bude nelíbit, že tu furt "melu to samé", ale odpověď na vaši otázku je:
Budováném pestré a otevřené občanské společnosti. U nás a všude na světě.

reader.007
reader.007 12.01.2020 v 12:54

jájejí: Vaše naivita vysloveně bezbřehá. Asi příliš pochodujete v kalužích, ale méně navštěvujete města, konkrétně nákupní centra. Tam byste si nejspíš udělala přesnější představu "co lidé chtějí". Konzum je něco, po čem mnozí lidé závistivě pokukovali už v dobách minulého režimu. Teď ho tu máme, lidé mají dostatek peněz a tudíž si čisté svědomí raději koupí, než aby k němu přispěli prakticky. Chovat se ekologicky chce osobní oběti a ty položí na oltář příštích generací jen někdo. Rozhodně mizivé procento proti množství těch, co žijí ve stylu "po nás potopa".
Prohlížíte si někdy obsah kontejnerů na tříděný odpad? Já jo a můžu zodpovědně prohlásit, že to co tam končí je prostě netříditelné a nezpracovatelné, protože to by jednu každou lahev/pytlík/střep/kus kartonu/list papíru musel vzít někdo "do teplejch" a znova třídit a hodnotit. Stroj by musel ohodnotit jako "pro recyklaci nevhodný" odhadem tak 90% objemu (a to jsem optimista). Přesto třídím, i když s pocitem beznaděje. A se stejným pocitem procházím lahvemi, pytlíky a vyřazenými ledničkami zahnojené lesy a louky, bagry rabované lesy, chemií páchnoucí pole a říkám si, že tohle já k životu nepotřebuji a proč jiní ano?

Řešením je, nařídit lidem ekologii zákony. Jenže ty se jak známo tvoří na objednávku velkých hráčů, takže výsledkem je, že skřípneme ty malé, bezvýznamné a bezmocné a na ty, co chrlí nekonečné množství hnusu v podobách neodbouratelného odpadu a kteří by mohli opravdu nějak podstatně přispět, nesáhneme ani prstíčkem. Jako vždycky. A budou se tak dlouho utahovat šrouby až zase přijde další převrat. Nebo válka. Nebo obojí. Ale ta zase přinese jen zkázu která bude novým začátkem a lidé zas začnou od píky, vývoj se vrátí o něco zpět, vyhubí se pár (viz statistiky) "zbytečných" jedinců a zase se budou generace potomků divit, jak je to možné že si to lidé nechali líbit zajít tak daleko. To není moje přání, to je historie 1000x opakovaná.

Jak pravila Matka Tereza: "Není problém nasytit chudé, ale ty bohaté." A to je ten boj proti kterému vedeme "válku". A proto nikdy nemůžeme vyhrát. Hydru kterou máme před sebou by zabila jen jiná hydra a kdo ví, jestli by nebyla ještě horší.

HankaBohmová: podceňuješ pozlátko kterým jsou lidé oslepeni. Nevěřím že jich je dost takových, kteří se dají oslnit vidinou fyzické práce (nutné k obživě), omezením času věnovanému zábavě a větší skromností v obklopování se věcmi (oblečením počínaje).

Obliba ve sdílení na kterou narážela Jájejí je trochu dvousečná zbraň:
Podle mne je skvělý nápad sdílet s někým auto, chatu, stan, ale představte si, že budete sdílet pračku, myčku, mixér...
Nemluvě o tom, že když se podobná praxe začala šířit (spolujízda) klacky pod nohy jen prší.
Když se ale začne mluvit o "oblibě mladých ve sdílení", podle mne to spíš zavání neochotou být připoután k věcem od kterých nemůžu jednoduše utéct = mít odpovědnost. A to se odráží i na jejich vztahu k lidem.

Světový trend chovat se ekologicky ani trochu nelícuje s "potřebou ekonomického růstu", které mají naopak plné huby naši zákonodárci. Že není kam růst už vidět nemusíme, hlavně makejme, utrácejme, ať ekonomika nestagnuje, nebo, nedej hrůzo, nepadá.

JáJejí
JáJejí 12.01.2020 v 13:01

pro reader.007: Ano, já jsem naivní vědomě rozhodnutě! Cachtám se v kalužích a pak, jako blátivá kulička jdu do supermarketu, abych dostatečně vyděsila ty hygienou posedlé. A to prosím nemyslím ironicky.

Samozřejmě, že přežití lidstva je podmíněno změnou paradigmatu, čili opuštění snahy o neustálé zvyšování spotřeby, nahrazení ekonomie zisku ekonomií ... něčeho jiného, já tomu říkám ekonomie daru a důvěry.

Proto tolik odsuzuju naše duo Babiš - Zeman, že furt vyznávají hodnoty 50. let 20. století, čili těžký průmysl s jeho lobby a poroučení větru-dešti.

reader.007
reader.007 12.01.2020 v 13:08

Ten výraz který hledáte se nazývá "udržitelný rozvoj" a ten měl definitivně odpískáno když k nám vtrhl kapitalismus. Babiš ani Zeman s tím vlastně nic nenadělají, ti jen pimprlují v předem připravené komedii.

Alespoň fotky ze svých blátivých akcí nemáte? A na youtube byste byla hvězdou...

Eicherik
Eicherik 12.01.2020 v 13:31

JáJejí: Občanská společnost nefunguje. Stačí se podívat třeba do Francie a nebo Švédska. :-)


Skallarix
Skallarix 12.01.2020 v 13:56

Ve Francii a Švédsku mají pestrou občanskou společnost. Hlavně pestrou škálu kriminality....

newtory
newtory 12.01.2020 v 14:02

To je fakt.
Čítanie na prášky :
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/judith-bergman.N4064

Dudu
Dudu 12.01.2020 v 14:04

Solární panely na Sahaře nejsou hlavně kvůli tomu, že Evropa by byla na ní závislá - kdyby se tam semlelo, byl by to velký problém to uhlídat.
Můj názor je, že v horizontu padesáti let tam ty panely budou stát.

newtory
newtory 12.01.2020 v 14:06

To je asi časový horizont dokedy opustíme Európu a začneme odznova...

Skallarix
Skallarix 12.01.2020 v 14:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 12.01.2020 v 14:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 12.01.2020 v 14:12

(Ne) nechajme sa prekvapiť.

JáJejí
JáJejí 12.01.2020 v 14:18

reader.007: Jenomže já to nedělám proto, abych byla hvězdou internetu, ani jako konceptuální performance.
Já prostě jen cestou z focení potřebuju dokoupit nějakou drobnost a to mi nezbývá, než zajít do toho supermarketu, protože malé obchody přes víkend otevřené nebývají!

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 12.01.2020 v 14:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 12.01.2020 v 14:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 12.01.2020 v 14:47

Lector: Obávám se, že obec Úsilné není tak nějak "kompletní" a nejsou v ní zastoupeny některé komplikovanější menšiny. :-)

alekis
alekis 12.01.2020 v 14:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 12.01.2020 v 15:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 12.01.2020 v 15:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 12.01.2020 v 15:27

Přešlapy úřadů a politiků... Přešlapy? Zajímalo by mne jak budete vnímat, až parlament ČR definitivně schválí zákaz domobrany, protože "ohrožuje demokracii". Zatím si odsouhlasili, že o tom jednat budou...

Lector
Lector 12.01.2020 v 15:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dudu
Dudu 12.01.2020 v 15:42

Lectore, byl jste někdy ve Šluknovském výbežku?

Lector
Lector 12.01.2020 v 15:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 12.01.2020 v 15:56

Lector: ta už ve Šluknovském výběžku je



Vložit příspěvek