Filosofování pod starým mohutným dubem


alekis
alekis 07.03.2019 v 22:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 07.03.2019 v 22:07

Kdo ještě potřebuje doporučit nějakou knihu? :-D

alekis
alekis 07.03.2019 v 22:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 07.03.2019 v 22:25

Mám tu ještě jedno knižní téma. Kolegova manželka má chuť napsat detektivku, ale jelikož je "líná" nastudovat si nějaké odborné aspekty tohoto žánru, tak to hodlá pojmout jako fantasy.
Já sám podezírám některé autory, že původně chtěli psát historickou literaturu, ale jelikož byli líní si nastudovat danou tematiku, tak se pustili do fantasy. :-)
Je fantasy žánr, kde je vše povoleno? :-)

alekis
alekis 07.03.2019 v 22:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 08.03.2019 v 07:28

Chachá, že líní. Asimov k sci-fi románom napísal toto: „Píšete-li sci-fi román, musíte si nejprve vymyslet budoucí společenskou strukturu, která je dostatečně složitá, aby i bez příběhu sama o sobě zaujala pozornost čtenáře, a která je zároveň ve všech podrobnostech důsledná. Musíte také vymyslet zápletku, která dává smysl pouze v rámci této společenské struktury. Zápletka se musí rozvíjet, aniž by nepatřičně bránila popisu společenské struktury, a společenskou strukturu je třeba popsat tak, aby se jejím popisem nepatřičně nezpomalovala zápletka.“
Na fantasy sa to dá vztiahnuť tiež. A teraz k tomu ešte pridajte vyšetrovanie, ktoré tiež musí dávať zmysel a to bez ohľadu na to, či ide o reálny či vymyslený svet. Sám Asimov sci-fi zabalil, lebo bolo oveľa jednoduchšie písať o skutočnom svete so štruktúrou, ktorú čitateľom vysvetľovať nemusel.
A vše povoleno?
https://www.databazeknih.cz/knihy/stredoveky-svet-47471
https://www.databazeknih.cz/knihy/stredoveky-svet-2-162507

Čo sa týka tých smajlíkov, pozrite si diskusiu na ČBDB. Des a hrôza.


keri.H
keri.H 08.03.2019 v 07:52

Fantasy nečtu zas tak často, ale občas při čtení mám pocit, že někteří autoři to berou, že zde je vše dovoleno a uchylují se právě proto k fantasy.
I když pojme detektivku jako fantasy, stále to musí mít určitý sled událostí, stále tam musí být určitý směr vyšetřování. Ne takové to: najednou je tu řešení z ničeho. Myslím si, že pokud chce psát detektivku ať už způsobem klasickým nebo smyšleným, měla by si o tom něco nastudovat.

Naias
Naias 08.03.2019 v 08:38

Okrem toho, odborné aspekty... Taká Agatha Christie si to predstavovala ako Hurvínek válku a aká bola a stále je populárna. Lenže to sa holt musí vedieť, písať nezmysly zaujímavo.

alekis
alekis 08.03.2019 v 09:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 08.03.2019 v 09:25

Naias: Je pravda, že u Agathy Christie mě to zpočátku překvapilo, že je to přesně případ: "náhle je tu řešení", ale i tak se k ní ráda vracím právě kvůli tomu stylu psaní.
Občas se stane, že je detektivka vyloženě podle vyšetřování a přesto není tak zajímavá.

alekis
alekis 08.03.2019 v 09:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 08.03.2019 v 09:40

Keri.H, mám presne opačný názor. To, čo som písala ja, sa týka toho, že Agatha mala v knihách kopu nepresností a nezmyslov, napríklad fúkačka z knihy Smrť v oblakoch, ktorú si predstavovala veľkú asi ako špičku na cigarety, meria v skutočnosti dva metre. Pani Oliverová, autorka detektívok, postava z Agathiných kníh, ktorá zrejme predstavovala ju samu, vravela, že jej stále niekto píše, akých chýb sa dopustila, ale ju to vôbec nezaujíma.
Zato pátranie bolo skvelé, všade plno stôp, pred zrakom čitateľa (väčšinou) dômyselne ukrytých a potom na konci, keď bol páchateľ odhalený, všetko začalo dávať zmysel. Rozlúštenie deus ex machina som si u Agathy nikdy nevšimla.

alekis
alekis 08.03.2019 v 09:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dudu
Dudu 08.03.2019 v 10:59

Já tu hru na smajlíkovanou také moc nemusím. U žen se to dá ještě pochopit, ovšem u mužů mi to přijde ve stylu růžových peguetů - tedy pokud jde o ty srdíčka.

Sarah01
Sarah01 08.03.2019 v 14:02

Den Trifidů jsem četla loni do Čtenářské výzvy. Dvojka mě podle anotace nezaujala, navíc to napsal úplně někdo jiný, takové natahovačky nemám ráda a většinou nestojí za nic.
Teď právě čtu Vinylového detektiva :-)

reader.007
reader.007 08.03.2019 v 14:09

dudu: bodejť, vy chlapi máte na starosti vážnější věci, třeba ♠,♣,♥ a ♦

detektivky A. Christie jsou povedené v tom, jak krásně uměla vodit za nos a nakonec vyrukovat s logickým závěrem. Podobenství o Hurvínkovi a válce platilo spíš pro "špiónskou" část její tvorby.

Asimov byl na "svůj svět" možná pedant (zatím nemám nic přečtené), ale třeba taková Rowlingová stvořila svět s potenciálem, ale tak děravý, že kdyby tak netlačila na pilu s dějem, muselo by čtenáři rychle dojít, jak je to vlastně celé s prominutím blbé.

Naias
Naias 08.03.2019 v 14:29

Na špiónsku tvorbu sa to vzťahuje, až by človek plakal. Tie špiónske knihy sú hrozné (sorry, Agatha, milujem ťa, no je to tak). Ale aj v detektívkach tie cudzozemské reálie boli často totálne vedľa, napr. zaraďovanie Maďarov medzi Slovanov. Mimochodom, zaujímalo by ma, čo je to typicky neanglické gesto, to v Agathiných knihách cudzinci robili v jednom kuse.

Asimov bol chodiaca encyklopédia, na môj vkus sú jeho knihy trošku moc preplnené technickými údajmi.

Deravé ako ementál, ale šialene čítavé.

Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 16:20

alekis: To Čitatel'ské fórum má kořeny v tomto vláknu. Newtory s tím začínal zde, ale úplně se to nepovedlo. Potom si založil vlastní vlákno a tam mu to "šlape".
Jinak nejsem proti a já bych do toho šel. Oproti vláknu Čitatel'ské fórum, bychom si volili méně náročné tituly. Tebou navrhovaná čtveřice mi vyhovuje. Pokud se ještě někdo přidá mohli bychom to zkusit. ;-)

Text příspěvku byl upraven 08.03.19 v 16:23

Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 16:46

Už to tady bylo nakousnuto. Jaké jsou podle vás ty nejpropracovanější a nejlepší "knižní světy"? :-)

alekis
alekis 08.03.2019 v 16:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 16:55

alekis: Nonstop jsem také kdysi četl a tenkrát se mi líbil. :-)

R.E.M.: Přidáš se? ;-)

R.E.M.
R.E.M. 08.03.2019 v 16:55

Ad čtení sci-fi - Trifidy plánuji, Piknik bych časově snad také zvládla.

Neřekla bych, že se něco nepovedlo. Poddubácké vlákno je o knihách, ale i o dalších tématech. Čtenářské vlákno je specializované vlákno na klasiku a je přehlednější, když je samostatné, stejně jako by "klub sci-fi" mohl být také zvlášť. Poddubácký palouček mi vyhovuje tak, jak je. Všestranný, pestrý, kde se nezatratí ani humor, ani hudba.
Newtory a další (vč. mě) navštěvují obě vlákna. V pohodě.
Pokud se založí čtenářský sci-fi klub - přidám se. Jak už jsem psala, po hubených sci-fi letech přišly ke mně lepší časy.

Doplňuji: než jsem na mobilu napsala svůj text, vy už jste stihli napsat několik.

Text příspěvku byl upraven 08.03.19 v 16:59

Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 16:58

Tak jestli se do toho děvčata pustíte, tak se určitě přidám. ;-)

Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 17:00

Já si dám možná již zítra malou "přípravku" Zápas s nebem. :-)

alekis
alekis 08.03.2019 v 17:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek