Filosofování pod starým mohutným dubem


Makropulos
Makropulos 08.05.2018 v 21:54

denib: já myslím, že jich pár bylo. I když jsem si ve Hřbitovní hlíně užila umrlců až dost, tak myslím, že ve Sněhurce od Petry Stehlíkové nikdo neumřel, potom - vlastně už nevím. Snad ještě Nanobook, ale teď mě napadá, že u některých knížek si nejsem úplně jistá. Ale pak by to byla úmrtí velmi nevýznamná.

Marika Vanova
Marika Vanova 08.05.2018 v 21:55

Ani ti nevím ..

ale jo Vánoční zázrak a jeden cestopis.

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 22:04

R.E.M.
R.E.M. 08.05.2018 v 22:50

Z beletrie nebylo žádné úmrtí ve "Sněhurka jablka nebaští ", "Síťovky" a "Záruční list na život".
Zajímavá otázka - předtím jsem si ani neuvědomila, jak často bývá v románech, a to nejen v detektivkách..

bubka
bubka 09.05.2018 v 08:04

narození je ztvárněno mnohem méně často

kapr
kapr 09.05.2018 v 15:47

Úmrtí - Prošel jsem onehdy celý repertoár, který mám půjčený z knihovny, a žádná z knih mi ke čtení před spaním tak nějak nelákala. Obrátil jsem se nakonec do knihotéky, a vytáhl Poláčkovy Muže v ofsajdu. Jsem už teď asi v jejich polovině, fotbal mne sice osobně vůbec nezajímá, ale knížku si vychutnávám. Jasně před sebou vidím herecký koncert pánů Haase a Plachty, i těch dalších, kteří se ve filmu tolik neprosadili. Velice mne tam zaujala například perfektní role paní Načeradcové ve ztvárnění Jožky Vanerové, rozené Josefy Wannerové. Hercům druhého sledu, často prvotřídním hercům, kteří pouze nezapadali do šuplíku hlavních postav, zůstáváme podle mého názoru mnohé dlužni. Text knížky si převelice užívám. Stále mne udivuje pečlivost s jakou byly ve filmu dodrženy hlášky, které jednotlivým postavám pan Poláček vložil do úst. Knihu čtu poprvé, a vybral jsem si ji mimo jiné i právě proto, že doufám, že v ní nikdo neumírá. Prozatím se mi toto přání splnilo.

Marika Vanova
Marika Vanova 09.05.2018 v 15:55

denib: teď jsem dočetla knihu Panský dům a tam taky žádné úmrtí nebylo, jen se na něj vzpomínalo.


denib
denib 09.05.2018 v 16:10

Díky všem. Tušila jsem, že asi moc takových knih nebude. Ale jsem ráda, že nějaké se přece našly :-)

bubka
bubka 09.05.2018 v 18:24

kapr - v knize nikdo neumírá, ale člověk v hloubi duše ví, že Načeradcovi a ani Poláček nedopadli dobře..čte se to jinak, kdyby židovské genocidy, která předlohy k postavám i autora postihla, nebylo.

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 19:17

denib, bubka..: Pokud zalistuji hlouběji do čtenářské minulosti, tak bez umrtí jsou i má oblíbená "zlatíčka": Pýcha a předsudek, Eva tropí hlouposti a Taková normální rodinka, kde jsou i dvě miminka, jedno přišlé na svět a druhé už skutečné, leč ještě inkognito. :)

Tajemství knihy "naslepo" prolomeno. Donesla jsem si domů Labyrint růže.

denib
denib 09.05.2018 v 19:31

R.E.M.: A jsi spokojená s tím, co sis donesla?

Narození dětí jsem měla před pár dny ve Slepé mapě.

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 19:40

denib: Název mě zaujal. Anotace zní slibně, jen mě zarazila poznámka o bílé magii. Dočtu posledních pár stránek Cadfaela a po Jidášovi se pustím do Labyrintu. Zklamaná nejsem, zkusím ji.

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 20:55

Už máte vybranou detektivku do detektivního poddubáckého klání?

Eicherik
Eicherik 09.05.2018 v 20:58

R.E.M.: Ještě jsem na žádnou nenarazil, ale už pátrám. A do konce léta je ještě času dost. Ty už nějakou máš?

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 21:09

Eicherik: No, nechtěla jsem se "chlubit" :), ale objevila jsem v knihovně po babičce a dědovi detektivku Vrah mezi námi -https://www.databazeknih.cz/knihy/vrah-mezi-nami-312536 A nemá žádné hodnocení.

Eicherik
Eicherik 09.05.2018 v 21:09

R.E.M.: On teda nikdo mimo Tebe a Mariky o toto klání neprojevil zájem, ale já do toho půjdu klidně i sám. ;-)

Eicherik
Eicherik 09.05.2018 v 21:11

R.E.M.: To je naprostá pecka. :-) To je přesně ono, jen ji ještě musíš přečíst. :-)

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 21:12

Eicherik: Jak sám? Marika a já jsme ti málo!?! :-D

Ad "Vrah..." - přesně něco takového jsem hle dala Přečíst to nebude problém. Nějaká písmena už znám.. :-))

Text příspěvku byl upraven 09.05.18 v 21:16

Eicherik
Eicherik 09.05.2018 v 21:14

R.E.M.: Naopak, udělali jste mi radost. :-) Na příští rok chystám něco podobného, ale nebude to žánrově omezené, aby to bavilo víc lidí. :-)

denib
denib 09.05.2018 v 22:00

Eicherik: Já se ještě nerozhodla. Přiznám se, že se trochu bojím, abych se už nepředetektivkovala. Ale preventivně jsem si teď nařídila, že budu detektivky poctivě střídat i s jiným žánrem, aby se to nestalo. Tak uvidíme :-) Spíš je problém, že nemám kde pátrat ...

Eicherik
Eicherik 09.05.2018 v 22:13

denib: Přeju Ti, ať se dobře rozhodneš. :-D Jestli nemáš, kde pátrat, tak to je blbé. Já mám docela štěstí, protože mám tři místa, kde se objevují docela raritní kousky a na jednom z nich jsem ještě letos nebyl. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 09.05.2018 v 22:37

Ad raritka detektivka: přiznám se, že jsem ještě neměla úplně prostor se někde porozhlédnout, možná zítra v knihovně v odkládací poličce. U rodičů to nejde, detektivky nečtou, možná ještě na chalupě, kam se odvezlo dost knih po dědovi a babičce.

Dnes byla Noc literatury, byli jste? Právě jsem se před hodinkou vrátila a jsem nadšená ze scénického čtení knihy Hřbitovní hlína, bylo to na místním městském malém starém hřbitově za svitu svíček v podání slečny oděné v černém, s černýma očima i rty a bylo to super. Další už se tak nepovedly, ale tahle čtenářka herečka byla dokonale připravena.

R.E.M.
R.E.M. 09.05.2018 v 22:55

Marika Vanova: To musel být zážitek. Bylo hodně posluchačů? Jak dlouho trvalo jedno čtení?

denib: ad detektivky
V antikvariátech nebo knihobudkách se dají najít zajímavé kousky. U nás se rozšířily police s knihami do restaurací, kaváren i cukráren v velkém měřítku, až jsem překvapená.

Marika Vanova
Marika Vanova 10.05.2018 v 06:59

R.E.M.: jedno čtení trvá 15 - 20 minut, bylo pět stanovišť po městě a ty se obcházeli od 19 hodin, vždycky se četlo po půl hodině a na každém místě jsme dostali nálepku a plně polepené kartičky slosují o knižní poukázku, tak třeba se dočkám.
A u vás v knihovně to nedělají? Bylo to prý v padesáti městech ČR a taky po světě.

Text příspěvku byl upraven 10.05.18 v 07:03

R.E.M.
R.E.M. 10.05.2018 v 07:05

Marika Vanova: Držím palce a přeji šťastný los.
V naší knihovně akce nebyla nebo o ní nevím.

Text příspěvku byl upraven 12.05.18 v 19:06

Sarah01
Sarah01 10.05.2018 v 08:27

Marika Vanova - vůbec jsem o tom neslyšela, u nás se určitě nic takového nekoná, ale já teda ani nechodím do knihovny, já teď na čtení vůbec nemám čas, ach jo :-(



Vložit příspěvek