Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 28.04.2018 v 19:56

Tak mladší době kamenné se nemůžu rovnat. Za posledních 12 měsíců, jsem se dostal nejdál do 9 roku n. l. v románu Varus. Ale byl to slavný rok. :-)

R.E.M.
R.E.M. 28.04.2018 v 19:59

Denib: Líbilo se Ti putování v ml. době kamenné?
Jsem zvědavá, jestli Tě někdo trumfne. Přece jen - doba kamenná je doba kamenná. :-))

denib
denib 28.04.2018 v 20:00

Není to soutěž :-) A náhodou rok 9, to není špatné ...

R.E.M.
R.E.M. 28.04.2018 v 20:03

:-)) jistě, je to zábava.

Příspěvek jsem odeslala dříve než se mi zobrazil Eicherikův. Zatim čtu nejmladší knihy. ;-)

Text příspěvku byl upraven 28.04.18 v 20:05

denib
denib 28.04.2018 v 20:05

R.E.M.: Líbilo. Ona to je teda zase tak trochu detektivka, ale to není tak podstatné. Byla to hezká ukázka představy o myšlení tehdejších lidí a trochu se tomu přizpůsobil i styl vyprávění. Hodně jednoduché, strohé věty, časté opakování. V první chvíli to bylo trochu divné, ale pak jsem zjistila, jak úžasně to dokresluje atmosféru.

Marika Vanova
Marika Vanova 28.04.2018 v 20:37

Tak já jsem četla o biblické Rachab a dobytí Jericha Jozuem - 1550 před n. l. a o Támar - která žila ještě o něco dříve. To byly zpracované povídky od F. Riversové.

Jo a o vánočních svátcích jsme si četli o stvoření světa z Bible.

Text příspěvku byl upraven 28.04.18 v 20:54


newtory
newtory 28.04.2018 v 20:51

Alžběta a Essex. Druhá polovica XVI. až začiatok XVII. storočia.

Hraboshka
Hraboshka 28.04.2018 v 21:52

V posledním roce jsem nejdál putovala se Sinuhetem - 14. století př. n. l.

newtory
newtory 28.04.2018 v 22:03

Ak niekto čítal sci-fi tak je vlastne v "pluse"a dostal sa ďalej v čase,ale opačným smerom...

R.E.M.
R.E.M. 28.04.2018 v 22:17

Do budoucnosti jsem se dostala nejdál loni s Asimovem. Až na Konec věčnosti.

A u minulosti jsem si ještě vzpomněla na Kelty a jejich první tisíciletí.

Makropulos
Makropulos 28.04.2018 v 22:32

Krásná témata jste tu rozvedli. Já snad začnu hledat nějakou zapomenutou detektivku a tím je třeba začnu číst.

Makropulos
Makropulos 28.04.2018 v 22:39

A s tím časem jsem byla asi nejdál na počátku 13.století s naší místní knihou Nebeský strom.

newtory
newtory 29.04.2018 v 01:17

Tak som sa pozeral na estónsku literatúru a všimol som si zaujímavý fakt. Nečíta ju takmer nikto,autori tak po jednej maximálne tri knihy a anotácie,komentáre,hodnotenia od nula do maximálne tri (to možno pri troch štyroch autoroch).
A napadlo mi spraviť si "spoznávačku". Čestne sa priznávam,že som nečítal možno žiadneho estónskeho autora.
Čo tak každý si vyberie knihu akú chce,od autora ktorého chce,záväzná bude len národnosť a v rámci skupiny jednotná (dohodne sa dopredu) ?
Úloha prečítať knihu a doplniť údaje o autorovi (anotácia,komentár)
A jeden príspevok o niekoľkých vetách do tohto vlákna.
Páči,nepáči,zaujímavé,nuda,prínos,prekvapenie,nóvum etc...
Môže byť ? Alebo nie ?
Spoznávanie iných kultúr,obohatenie DK príspevkami,propagácia menšinových literatúr,zažiť nový čitateľský zážitok,niečo sa dozvedieť a nie len "naháňať vlastný chvost" (circulus vitiosus).

reader.007
reader.007 29.04.2018 v 02:14

Ještě dál než Lovci mamutů je Zavátý svět od Augusty. Přesné období nevím, ale nějaké příběhy zavítají i mezi dinosaury.

A s těmi detektivkami... počítá se i ženský román s detektivní zápletkou?

Text příspěvku byl upraven 29.04.18 v 03:22

denib
denib 29.04.2018 v 06:22

Do budoucnosti se obvykle moc nedostanu, letos to byla Faja, ale vážně nevím, kdy se to vlastně odehrává.
Jinak jsem si uvědomila, že jsem četla i keltské mýty a báje a tam je těžké určit, jak daleko v minulosti se odehrávají. Vzhledem k tomu, že tam bohové mj. tvoří lidi, tak možná trumfnu i toho svého Muže z ledovce :-)

Už druhým rokem si plním soukromou výzvu, kde mám mj. přečíst knihu odehrávající se v každém období: pravěk, starověk, středověk, novověk, moderní dějiny (20.-21.st.), budoucnost.

A pak taky: 1) Knihy od autora z každého kontinentu (mimo Antarktidu) 2) Knihy odehrávající se na každém kontinentě. Hlavně Jižní Amerika a Afrika jsou pro mě výzvou. Takže jsem např. letos už přečetla:

Mulatka Gabriela od Jorge Amado - to není neznámé, má už 43 hodnocení a je to podle mě velmi dobrá kniha. Odehrává se v Brazílii, brazilský autor. Všimla jsem si jí díky lectorovi :-)

Piják palmového vína od Amos Tutuola - 12 hodnocení, je červená, ale přiznám se, že mě moc nezaujala. Je to hodně z africké mytologie. Nigerijský autor.

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 07:28

reader.007: Počítá, pokud je v "Žánru" uvedena "Detektivka". :-)

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 07:33

newtory: Není to špatný nápad, ale není tu bohůmžel vyhledávání podle národnosti, takže to bude složitější. :-)

denib
denib 29.04.2018 v 07:52

Eicherik: Autora podle národnosti vyhledávat můžeš.

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 07:54

denib: Už to vidím, díky. ;-)

Richie1
Richie1 29.04.2018 v 08:00

V posledním roce jsem mnohokrát zabrousil do historie - je mým koníčkem.
Nejdále jsem byl s Achnatonem ve starém Egyptě (14. stol. př. n. l.).
Několik knih jsem přečetl ze starého Říma - období Gaia Julia Caesara (1. stol. př. n.l.) nebo později císaře Vespasiána (1.stol. n.l.) a také ještě pozdější období krize římské říše (3.stol.n.l.).
Zabrousil jsem do středověké Británie do období vikingských expanzí (8. stol. n.l.), a v období normanské invaze (1066).
Pročetl jsem krásný příběh trilogie Nebeský strom (13. stol.).
Obdivoval jsem dobrodružství hraběte D´Artagnana ve Francii 16. stol.
Zavítal jsem do Benátek a prožil dobu Tiziana, da Vinciho, Michelangela a jiných umělců (16. stol.).
A v několika dobrodružných knihách (Verne, May) jsem cestoval Evropou, a Asií 19. stol.
Historii stále prožívám v knihách. :-)

Text příspěvku byl upraven 29.04.18 v 08:01

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 09:43

encyklopedie: Klidně můžeš navrhnout nějakou svoji knižní hru, my jsme tady velmi hraví. :-) Jen nečekej velkou odezvu. Málo nás. ;-)

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 10:13

encyklopedie: Tak třeba tahle kniha mě zrovna nikterak nezaujala, ale včera když jsem mimo jiné pátral po nějaké zapadlé knize, jsem narazil na Bidýlko od Emila Vachka. Zprvu jsem se zaradoval, ale po prolistování jsem zjistil, že to není kniha, kterou hledám. To ale nevadí, protože to byl první nástřel a mám celé léto na prohrabávání se opuštěnými knihami. Ta hra, kterou jsem vymyslel právě míří na zapomenuté knihy, ale protože teď ulítávám na detektivce a podobných žánrech, tak jsem hru orientoval právě na detektivku. Kdybych ovšem narazil "třeba" na nějakou starou bizarní scifovinu nebo horor, tak ji taky přečtu a okomentuji. :-)

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 10:33

Ne ne ne. Jde mi o tu hru. Přeci nejsem jediný, který když vidí hromadu zaprášených knih, tak se v nich prohrabe a kouká jestli v ní není nějaký "poklad". Vždyť je to dobrodružství. Anebo ne? :-)

denib
denib 29.04.2018 v 10:51

Mám ráda poddubácké hry. Je to osvěžující. A nejvíc se mi na nich líbí, že kdo nechce (někdy i já), tak prostě nehraje :-)

Eicherik
Eicherik 29.04.2018 v 10:57

encyklopedie: Ano, to je přesně ono. To je ta "tabula rasa". A o tom to je. :-)

A já jdu žehlit. :-D



Vložit příspěvek